Kudüs’te Ezan Yasağı!


0

Ezanı Önlemeye Yönelik Yasa Tasarısı

Kudüs Belediye Başkanı Nir Berekat, Siyonist İsrail polisine, Doğu Kudüs’teki Yahudi işgalcileri rahatsız ettiği gerekçesiyle yakınlarındaki camilerde “gürültüyü önleme” adı altında Ezan-ı Muhammedi’yi yasaklamaya yönelik kanunun uygulanmasını istedi.

Berekat, Kudüs emniyetine gönderdiği ve Siyonist İsrail medyası tarafından yayınlanan yazılı mesajında, yardımcısı Yael Entebbe’nin, cami hoparlörlerinden çıkan ezan seslerinden Yahudi işgalcilerin rahatsız olduğu yönünde şikayetler aldığını ve söz konusu durumun bölge sakinlerini rahatsız ettiği için “kanun dışı” olduğunu iddia etti.

İsrail Başbakanı Baş Siyonist Binyamin Netanyahu da camilerden hoparlörler kullanılarak ezan okunmasını eleştirmiş, “gürültüyü önleme” kanunu yoluyla bunun engelleneceğini söylemişti.

“Ezandan rahatsız olan defolsun!”

Kudüs Yüksek İslami Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa İmamı Şeyh İkrime Sabri ise konuyla ilgili açıklama yaparak “Ezandan rahatsız olan defolsun, evet defolsun.” dedi.

“Ezan Kudüs semalarında kıyamete kadar yankılanmaya devam edecek”

Ezanın İslam’ın şiarlarından olduğunu vurgulayan Şeyh Sabri, “Ezan Kudüs semalarında kıyamete kadar yankılanmaya devam edecek, din işlerine karışmak doğru değildir.” ifadelerini kullandı.

Şeyh Sabri, Kudüs Belediye Başkanı Nir Berekat’a tepki göstererek şöyle devam etti: “Eğer Berekat gürültüden bahsediyorsa, asıl gürültünün kaynağı olan İsrail uçaklarının topraklarımızın semalarındaki seslerini, işgal tanklarının mahallelerimize girişi, kepçe ve dozerlerinin evlerimizi yıkmalarını ve İşgal kuvvetlerinin vatandaşlarımıza sıktığı mermileri durdursun.”

Halk Tepki Gösterdi!
Kudüs halkı ise İsrail’in Ezanı susturmaya yönelik yasa tasarısına tekbir çığlıkları ile tepki gösterdi.


“Ezanı yasaklamak, Müslümanların ve İslamın tarih boyuncaki Kudüs’teki varlığını inkar manasına gelir. Bunu kabul etmek mümkün değildir”

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de İsrail’in camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısı karşısında sessiz kalmadı. Konuya ilişkin “Ezanı yasaklamak, Müslümanların ve İslam’ın tarih boyunca Kudüs’teki varlığını inkar manasına gelir. Bunu kabul etmek mümkün değildir.” değerlendirmesini yaptı.

Skandal Tasarı Ertelendi

İsrail’de ezanın hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısının Knesset’teki genel kurulda oylanmaya sunulması ertelendi. Yahudot HaTora’ya bağlı Sağlık Bakanı Yakup Litzman, ezanın hoparlörlerden yasaklanmasının, Yahudi ritüellerine de dokunacağını savunarak yasa tasarısına karşı çıktıklarını belirtti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir