İslam, Liste

Kubbetü’s Sahra’nın Kaç Kapısı Var?

Kubbetüs Sahranın 2.80 metre genişliğinde 4.30 metre yüksekliğinde olan dört kapısı vardır Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1546 yılında kapılar bakır plaklarla kaplanmıştır.Sekiz kenarı olan yapının 1. 3. 5. ve 7. kenarlarında birer giriş kapısı bulunur.

Bunların adları kuzeyden itibaren sırasıyla:

  • Babul Cennet 
  • Babul Silsile
  • Babul Kıble
  • Babul Garp

1) Babul Kıble

 Aksa kapısı olarak da bilinir. Sol tarafında mihrap ve biraz ilerisinde müezzin mahfili vardır. Kıble kapısında diğer kapılardan farklı olarak duvara paralel olarak dizilmiş sekiz sütün üzerine oturtulmuş bir saçağı bulunur.peygamberimiz miraca çıkmadan önce bu kapının önünde büyük peygamberler ile buluşmuştur.

2) Babul Cennet

Kuzey kapısıdır. Yanında siyah taş bulunur  .Peygamberimiz miraca çıkmadan önce enbiyalara namaz kıldırdığı alan bu kapının önündeki alandır..  Rivayetlere göre Hızır (as) Babül Cennette namaz kılarken görülmüştür.

3) Babul Silsile

Doğu kapısıdır. Burak yolu üzerinde Kubbetüs Silsile önündeki kapıdır. Kubbetüs silsile Kubbetüs sahra ile aynı plan şemasındadır. Zincir Kubbesi de  denir sebebi ise Hz Davud döneminde adli kararların burada verildiği rivayet edilir. 

4) Babul Garp

 Batı kapısıdır. Babul Kattatin tarafındadır. Kapının sağ tarafında nebi mihrabı ve miraç kubbesi bulunur. Miraç kubbesi efendimizin semaya yükselmeden önceki son durağıdır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>