Liste, Sağlık

Kola İçmemek İçin 4 Sebep

Özellikle yaz aylarında çokça tüketilen masum görünen kolanın bazı zararlarına değineceğiz inşaAllah.

1- Şişmanlık

Kolanın içmemek için 4 sebep kaferin

 

Bir bardak yani yaklaşık 250 ml Kola’da 7 küp şeker vardır. Kola içildiğinde kana günlük ihtiyaçtan kat kat fazla şeker birden karışmaktadır. İçindeki fosforik asit midenizin bulanmasını önler. Kan şekerinde ani yükselme pankreasın insülin salgılamasına sebep olur ve kan şekerinin fazlası karaciğere yağ olarak depolanır. İçtikten 40 dakika sonra Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur ve kan basıncı artarak karaciğerden daha fazla şeker yapılır ve kan şekeri yine yükselir. Beyinde dopamin yapımı artar ve mutluluk hissi verir. İçtikten bir saat sonra ise ani açlık hissi oluşur. Kola içme ve tatlı yeme isteği oluşur. Bu kısır döngü devam ettiği sürece karaciğer ve göbek yağlanması artar hücrelerde leptin ve insülin direnci gelişir. Şişmanlık hastalığı başlamıştır ve bütün dejeneratij hastalıklara sebeptir.

2- Kemiklere Zararı

Kolanın içmemek için 4 sebep zararları

Kolanın içinde yer alan fosfor, kemik erimesi ve kemiklerin yumuşamasını hızlandıran hormonların salgılanmasına sebep oluyor. Çocuklardaki kola alışkanlığı kemik gelişimini büyük oranda etkilemektedir. Kola tüketen çocuklarda kemiklerin kolay kırılması görülebilir. Özellikle kadınlarda görülen kemik erimesinin ise çok erken yaşlarda başlamasına sebep oluyor. Bu konuda yapılan bir araştırmada lise çağındaki kız öğrencilerde kemik kırıklarının 3 kat arttığı belirlenmiştir.

3- Dişler, Böbrek ve Diğer Hastalıklar

Kolanın içmemek için 4 sebep dişlere zararı

Kolanın içinde yeralan maddeler kalsiyum emilimini azaltıyor ve buna bağlı olarak diş sorunları , mide ve kas hastalıklarına yol açıyor. Böbreklerdeki kalsiyumun da hızlı şekilde atılmasına sebep olan kola bir çok rahatsızlığa(Böbrek taşları, kronik böbrek hastalığı…)  ve direnç düşüklüğüne sebep oluyor.

4- Bağımlılık Yapıyor

Kolanın içmemek için 4 sebep Kola bağımlılığı

Kola içindeki şeker ve kafeinden dolayı bağımlılık yapıyor. Sürekli kola içen bir kişi sigara içen insanlar gibi ciddi sağlık tehditleri altında. Bırakmak ise çok kolay. İradenize bağlı. Birkaç gün içmezseniz alışabilirsiniz. Bu yazımızı okuduktan inşaAllah bir daha kola içmemeye karar vermişsinizdir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>