Aile, Evlilik, İslam, Yaşam

Kocanıza Başka Kadınları Anlatmayın!

başka kadınları kocanıza anlatmayın

Zeki bir Müslüman kadının en önemli özelliklerinden birisi şudur: hanım arkadaşlarından veya eş dosttan herhangi bir kadını kocasına tasvir etmez. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu hareketi şu sözleriyle yasaklamıştır: ‘Bir kadın başka bir kadını, kocası ona bakıp görürcesine vasıflarını anlatıp söylemesin!’ (Feth’ul Bâri, 9/338, Kitabu’n-Nikâh)

İbni Mes’ûd radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bir kadın, başka bir kadınla çıplak vücutları birbirine temas ederek yatmasın. Sonra o kadını kocasına anlatır da, kocası sanki o kadına bakıyormuş gibi olur.” (Buhârî, Nikâh 118)

İslam, müminlerin kalplerinin huzur içinde olmasını, tahrik edici düşüncelere ve aşırı tahayyüle bir son vermeyi istiyor, ki bu sayede müminler hayatlarını yakışık alır şekilde ve sükûnet içerisinde sürdürsünler. O tarz düşüncelerden uzak olsunlar ve böylece üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmek için işe koyulabilsinler.

Hiçbir hanım kocasının zihninin, kendisinin ve anlattığı kadının niteliklerini mukayese eden ucuz düşüncelerle meşgul olmasına izin vermemelidir, özellikle de kocası kendisine anlatılan kadını olduğundan daha güzel tahayyül edebileceği için.

Hanım kardeşlerim, Allah’tan korkun ve dikkatli olun. Kocalarınızı onları yoldan çıkarabilecek olan bu düşüncelere sevk etmemeye dikkat edin… Dönüş yalnız Allah’adır.

 

idealmuslimah.com’dan alınarak tarafımızdan Türkçe’ye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1
  2. 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>