Aile, Akaid ve Fıkh, Çocuk, İslam, Liste, Yaşam

Kız Çocuğunu Tesettüre Alıştırmada Ebeveyne 18 Tavsiye

1. Önce çocuğun sağlam bir Allah inancı olmalı. Gelen emir ne olursa olsun tam bir teslimiyet gösterek kadar sağlam bir iman...

kadın kız kuran tesettür

2. İnananların herkesten üstün olduğu, inancıyla gurur duyması gerektiği benimsetilmeli.

kadın tesettür

3. Allah'ın fıtratına koyduğu utanma duygusu küçüklükten itibaren korunmalı, herkesin yanında gelişi güzel alt-üst değiştirilmemeli.

4. Anne ve yakınlar doğru örtünme konusunda örnek olmalılar.

tesettür çocuk kadın anne

5. Küçüklüğünden itibaren güzel başörtüler alınmalı ve başörtüsü sevdirilmeye çalışılmalı.

tesettür çocuk kadın

6. Yedi yaşından sonra, arada bir dışarıya çıkarken başını örtmeli veya 'İstersen ört' diye teşvik edilmeli, kendisi örtmek istediği zamanlar hoşnutsuzluk gösterilmemeli. Sadece 'Hava sıcak, henüz küçüksün, açabilirsin.' gibi yumuşak sözler söylenmeli.

kadın anne

7. Eğer park, bahçe, piknik alanı gibi yerlerde oynayacaksa 'Afgan kıyafeti, uzun tunik ve dar olmayan pantolon' gibi kıyafetler tercih edilmeli, her zaman için etek altına tayt veya uzun şort giydirilmelidir.

8. Hayâsını/utanma duygusunu zayıflatacak, yok edecek yerlerden uzak durulmalı. Bu durumdaki yakınları ile görüşmeler sınırlandırılmalıdır.

kadın iffet tesettür

9. Başörtüsü ile çok güzel olduğu ve böyle örtününce Allah'ın kendisini çok seveceği çevredekiler tarafından zaman zaman dile getirilmeli.

tesettür kadın

10. Aile dostları tesettür konusunda dikkatli olmalı. Çocuğun sevdiği arkadaşı ve ailesinin de erken yaşta ve düzgün örtünme konusunda duyarlı olması gerekir.

tesettür arkadaş dost

11. Başörtüsü bir yük gibi değil, severek, isteyerek takılan bir kimlik sembolü olarak görülmeli.

tesettür yük başörtütüsü

12. İletişim içinde olan tesettürlüler ahlaken de güzel ve örnek olmalılar.

okul kadın ev iş

(Bir anne ‘Büyüyünce asla örtünmeyeceğim.’ diyen kızının, kendisine ahlaken ve tesettürlü olarak örnek olan genç hocalarından sonra, önceki düşüncesinin aksine tesettürlü olmaya karar verdiğini hatta peçeyi bile düşündüğünü söylemişti.)

13. 9-10 yaşlarında dışarıda sürekli örtünme başlatılmalı. Kimliğin örtü ile kazanılması sağlanmalı.

14. Eve gelen yabancı misafirlere veya gittiği yerdekilere karşı duyarlılığı artırılmalı, örtüyü evde de çıkarmamaya (özellikle evde veya gittiği yerde yabancı bir erkek varsa) özen göstermeli, anne ve ablalarla oturmaya başlamalı.

kadın tesettür anne çocuk

15. Hicap ayetlerinin, dış örtü ve iç örtü kavramlarının iyi anlaşılması, mahrem, geçici mahrem, namahrem (nikah düşmeyenler, geçici nikah düşmeyenler, nikah düşenler) ile ilgili örtünme ve birliktelik fıkhının öğretilmesi gerekir.

tesettür kadın 2

16. Ev içi veya yakınların yanında örtünmede sadece haram-helale değil edep sınırlarına da dikkat edilmeli.

tesettür kadın ev

Gerek baba ve oğlan kardeşler, gerek diğer mahremlerin yanında dar ve açık giyinmenin edebe aykırı olduğu, anne, kız kardeş ve arkadaşların yanında dahi kısa ve çok açık gitmenin uygun olmadığı öğretilmeli, bu tür isteklerine fırsat verilmemeli ve alıştırılmalı.

17. Kaplıca, plaj, havuz, otel gibi yerlerde kendisi dikkat etse de bir tane dahi uygunsuz kıyafetli biri varsa oralara teveccüh etmemeli, gizli çekimlerin yaygınlaştığı şu dönemde çok emin olduğu uygun bir ortam olmadıktan sonra böylesi isteklerini cennete bırakması öğretilmeli.

cennet küçük kız tesettürlü

18. Tek başına olduğu zamanlarda veya yatarken de çok açıklıktan kaçınması sağlanmalı, başına gelebilecek her türlü ani olaya (deprem, yangın, hırsızlık vs.) karşı tedbirli olması öğretilmeli. Yaşadığımız depremlerde enkazın altından çıkarken 'Ne olur örtü verin.' diyenleri ve yazın, gece yarısı uygunsuz vaziyette dışarı çıkanları unutmamalıyız.

Kararlı Olmak Şart

Eğer kararlı ve tutarlı olur, küçük yaşlardan itibaren kızımız da tesettürü imanın gereği gibi görürse ve yine küçük yaşta alışkanlık kazanırsa aile, zorlanacağı, mücadele edeceği hiçbir durumla karşılaşmaz. Başörtüsü yasağı olduğu dönemlerde ‘Göndersek mi, göndermesek mi’ diye fikir soranlara ‘Sizde bir netlik, kararlılık yoksa bu çocuk ne yapsın?’ diye üzüntümü belirtirdim.

Samimi gayret ve doğru yönlendirmelerden sonra Allah mutlaka yardım edecek ve örtünme meselesi kolayca halledilebilecektir. Mükellef olma çağı gelmedi diye örtüyü ertelemek veya çocuğun keyfine bırakmak işi zorlaştırmak demektir. Ayrıca doğru dürüst hatırlamayacağı bir dönem için ‘hevesi kalmasın’ diye kaygılanmak ancak ailenin ve çevrenin bir kuruntusu olabilir. Biz örtümüzü zorla değil gururla taşırız.

Kaynak: Elifelif Dergisi, Güz, 2014.
.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 yorum var.

  1. 1

    Allah evlatlarımızı güzel bir iman ve güzel bir tesettür ile yetiştirebilmeyi nasib etsin.Üzülerek belirtmek istiyorum ki kendisi örtülü olan anne-babalar bile evlatlarının küçük yaşta alışmasını gereksiz görür gibiler.İnsan bir şeye bir anda alışamaz.Adım adım alıştırmakla mayasına koyarsanız o evlatta o artık bir meleke haline gelir ve farz olduğu yaşta da artık sizin zorlamanıza ihtiyaç duymadan bu farzı rahatlıkla yerine getirir. Örtülü anneler bile malesef sanki çocuğunun örtüsünden utanır oldular.Halbuki biz müslüman isek bize emanet edilen yavrularımızı doğru yönlendirmek boynumuzun borcu. Beni küçük yaşımda örtüye alıştıran annem ve babamdan Allah razı olsun. Minik örtülerimle okul kapısına kadar gider orada açar, okuldan çıkınca da bağlardım.”Ben iyi bir müslüman olarak çok başarılı olmalıyım.” derdim derslerimde. Hamdolsun annem bu konuda hassasiyet göstermese idi nasıl örtünürdüm, bilemiyorum.

  2. 2

    Kız çocuklarının başını örtünce gelişimini tamamlayamayacagini düşünen zihniyetler var! Çocuğuna küçük yaşta bikini giydirip denize götüren, çocuğun mahremiyetine en baştan saygı göstermeyip onu çocuğu yozlastiran ailelerde sorun yok! Ama çocuğunu kollayıp saklayan, örten ailelere laf çok! O zaman çocuğunuza 7-13 yaş arası bikini de giydirmeyin. İleri de kendi karar versin. Nasıl ?

  3. 4

    Bir cok madde cok faydalı ve katiliyorum onlara ve allah razi olsun tavsiyeleriniz icin ama bazilarina katilmiyorum. “Dogru durust hatirlamayacagi bir donem” denmesi bile psikoloji acisindan eksik bir yazi oldugunu gosteriyor. Bir cok psikolojik vakaya hastanin cocuklugundaki biseyler sebep olur herkes illa bu sekilde bir haber hikaye vs görmüştür. Kiz cocuklari da fitraten suslenmeye guzel giyinmeye ve hatta uygun ortam varsa yine islamin izin verdigi derecede acik giyinmeye heves eder. 10 12 yasinda kapanmis kendi yakinlarimdan bile duymuslugum vardir mesela evde kisa kollu giyemedigi icin icinde kalip ters tepen. Zaten 10 yasi cok gecmeden kapanan biri bunlari hatirlayip icerleyebiliyorsa ve yanlis seyler yapabiliyorsa maalesef yaniliyorsunuz… bir kiz bebegim var daha simdiden bunlari dert edinmis biriyim ama helal olanı haram etmeden, fitrati da helal yolla doyurarak yapmak gerek bazi seyleri naçizane fikrim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>