Kıldığın Namaza Ne Kadar Hakimsin? – Namaz İlmihali


-1

Hepimiz namaz kılıyoruz, fakat bizim namazımız Peygamberimizin  -sallâllâhu aleyhi ve sellem- namazına ne kadar benziyor? Gelin test edelim. 

İlmihal kitaplarımızda namazın farzları, vacipleri ve sünnetleri yer alır. Farzlar hepimizin küçükken de ezberlediği 6 içinden 6 dışından dediğimiz 12 şarttır. Ancak namazın vacip ve sünnetlerini çoğumuz ayırt  edemeyiz. Halbuki bunu iyice öğrenmemiz şarttır.  Çünkü Sehiv Secdesi yani namaz içindeki yanılmaları telafi edeceğimiz  secdenin şartlarını vacipler belirler. Şöyle ki; unutarak namazın vaciplerinden biri veya birkaçı terk  edilir ya da geciktirilirse veya farzlarından biri geciktirilirse sehiv secdesi yapmak gerekir. Yapmadığımız taktirde namazımız eksik olur, sıhhati tehlikeye düşer. Bunların bilerek terki ise namazın iadesini gerektirir. Bu nedenle sizlere bu testimizde namazın farz, vacip ve sünnetlerini sunduk. Bakalım bu bilgilere ne kadar hakimiz. 

Sehiv Secdesi şu şekilde yapılır : namaz bittikten sonra(yani namazın son oturuşunu yapıp Rabbenaları okuduktan sonra) bir ya da iki omza  selam verilir ve tekrar secdeye gidilerek 2 secde yapılır yeniden son  oturuş yapılır ve dualar okunur.

Sonucu görmek için quizi paylaş !


Sonucu görmek için kim olduğunu söyle !

Namaz İlmihali [TEST] %%total%% soruda %%score%% doğru yaptın.

Çözdüğünüz testin sonucunu ve düşüncelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1

21 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Diyanet başlangıç için güzel olur. Beni kesmez derseniz Ömer Nasuhi Bilmen Hocanın ilmihalini tavsiye ederim.

 1. Yahu iki secde ve rükudan kalkıştan sonra beklemeye sünnet deyip tadili erkana vacip demek nasıl bir anlayış? Tadili erkan zateno bekleyişler değil mi????

 2. Şafii olduğum için çoğu soruyu o yönden cevapladım ve bu durumda yanlis cevaplar cikti ortaya her iki mezhebin farkli. Tesekur ederim

  1. Değerli kardeşim Şafilerde vacip kavramı olmadığı için bazı konularda farklı cevaplar çıkmış olabilir

  1. Farz namazlarının ilk iki rekatında, vitir nafile namazlarının her rekatında sure veya ayet okumak (zamm-ı sure) vaciptir. Üç ve dört rekâtlı farz namazlarının ikişer rekatında iki rekâtlı farz namazlar ile vitir ve nafile namazlarının her rekatında kuran okumak farzdır ve kıyamda iken okunur.

 3. Geçtiğimiz aylarda annanemi kaybettiğmizde köyde dedem bir çok kitap var bunları al ya sen kullanırsın yada kursa verirsin demişti. O kitapların içinde delilleriyle ilmihal kitabı vardı Hamdi Döndürene ait. Elimde İmam Gazalinin Minhacül Abidin eseri var onu bitirdikten sonra inşaAllah ilmihalı okuyacağım. Burada da 20 soruya 12 doğru çıktı. İlmihal tavsiye ediyor sonuç İnşallah herkese istifadeli olur.

 4. Kıyam, rükû, secde gibi hareketlerin sirasina riayet ile namazda sıraya rivayetin farkı nedir? Allah razı olsun test için eksiklerimizi tamamlamaya vesile oluyorsunuz.

 5. Farz namazlarin 3 ve 4 rekatinda fatiha okumak sünnet demiş bunda bi yanlışlık yokmu zaten 3 ve. 4.rekatinda fatihadan başka bişey okunmuyoki