Kendi Yardım Sistemimi Nasıl Kurarım?


0

Hepimiz çevremiz için bir şeyler yapmak isteriz. Bir müslüman olarak çevremizden, insanlar sorumlu olduğumuzu biliriz ve çabalarız. Özellikle de ihtiyaç sahiplerini gözetmek bizi biz yapan en mühim görevlerimizdendir. Ancak genel olarak bunu nasıl yapacağımız hakkında sürekli tereddütlerimiz vardır. Nereden başlamalı, kime yardım etmeli, nasıl yardım etmeli…

Aslında tüm bu sorulara kolay cevaplarınız var. Siz gerçekten çevrenize yardım etmek istiyor musunuz? O halde size yol gösterici bir önerimiz var. Buyurun;

1. Adım: Muhtarınızla iletişime geçin

Yardım için herkes kendi çevresini ele alsa, inanılmaz bir yol alırız. Tabii dünyanın ve ülkemizin genel sorunlarıyla da ilgilenmeliyiz. Ama biz bunu zaten bir kuruluş ile gönüllü yaptığınızı varsayarak, daha küçük parçalar üzerine duruyoruz. Bu nedenle herkes önce kendi mahallesini ele almalı. Mahalle yetkilisi olan muhtar ile ilk kez de olsa tanışma vakti geldi. Gidin ve mahallenizdeki ihtiyaç sahiplerinin durumunu öğrenin. Ne gibi aileler var ve mahallenize yapılan yardımlar neler? Düzenli bir yardım var mı, yoksa Ramazan’da mı çalınıyor bu kapılar? Bunları derince konuşun. Ardından ihtiyaç aciliyeti ve durumun kötülüğüne göre bir liste hazırlayın. Mesela bir aile var, durumu en acil olan. Adresini ve genel durumunu, ihtiyaçlarını listelemeyi unutmayın. Bunları yaparak ilk adımı tamamladınız.

yardım

 

2. Adım: Etrafınıza durumu anlatın

İnanın çevresindeki hatta yan evdeki komşusunun durumunu bilmeyen tek insan siz değilsiniz. Bu nedenle etrafınıza bu durumu anlatın ve küçük yardımlar isteyin. Mesela teyzenize bir evi anlatın ve ‘pirince ihtiyaçları varmış sen bir paket pirinç alabilir misin’ deyin. Kimse bir paketi geri çevirmez. Genel olarak çevirmez yani ama kimsenin yardım etmediği zamanlar da olacaktır. Üzülmeyin, gerçekten çalışın. Allah elbet onlara rızkını bir yerden verecektir. Siz sadece vesile olan olmak için gayret gösterin. Böylece etrafınızı da sadakaya alıştırmış olursunuz. Durumu daha iyi olanlardan daha büyük şeyler isteyin. Mesela yemin kefareti verecek insanları bunlara yönlendirin. Ya da oruç parası ya da vefat eden yakını için hayır yapmak isteyen insanlara bu fırsatları sunun.

Bir de yardım kuruluşlarına bu adresleri götürün. Listeye almalarını isteyin. Bizzat kontrol etmek isteyebilirler. Olsun etsinler. Sonuç olarak yardım gelir inşallah.

Muhatara da zengin mahalle sakinlerinden destek almak, projeler yapmak için başvurabilirsiniz. Böylece mahalle sakinleri için çalışmış ve etrafınız derdi ile hemhal olmuş olursunuz biizniAllah.

8224e2ca3faabd7d513a1bf37c9e6f68

İşte size 2 adımda muhteşem bir Müslüman alışkanlığı. Bunu yapmak zor değil, ama bereketi inşallah çok olacaktır. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir husus da şudur ki, listeyi sürekli güncellemeniz gerekir. Kime ne verdiğinizi kaydetmeniz gerekir, durumu iyileşenleri kaydetmeniz gerektiği gibi yeni ihtiyaç sahiplerini de listeye eklemelisiniz.

Allah rızası için çıktığınız bu yolda, Rabbimiz hizmetinizi, azminizi ve çabanızı kabul etsin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir