“Karşı Cinsle Lüzumsuz Yere Konuşmama” Rehberi


0

1. Allah'tan Kork

Karşı cinsle konuşmanın sınırları ve ölçütleri vardır. Bu ölçütleri şeytan sana aştırabilir, zinaya açılan yolu sana kolaylaştırabilir. Domuz eti yer misin? büyük ihtimalle hayır, çünkü haramdır diyeceksin; genç kardeşim karşı cinsle konuşmakta (sınırları aşıp) haramdır. “Zinaya yaklaşmayın.” [İsra 17:32]

2. Peygamber Efendimizi (sallallahu aleyhi ve sellem) Dinle

Genç kardeşim, seni ailenden daha çok seven biri var, o da Peygamber Efendimizdir (sallallahu aleyhi ve sellem), bak o Kutlu Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem) sana ne diyor: “Siz iffetli olursanız, kadınlarınız da iffetli olur.” (Hakim)

3. Gelecekteki Eşini Düşün

Genç kardeşim, ileride çok fazla kızla/erkekle konuşmuş birisiyle evlenmek ister misin? Cevabın büyük ihtimalle “hayır”, peki senin bu yaptığın (karşı cinsle konuşmak) bu durumda ne kadar doğru? Cevabını senin vicdanına bırakıyorum, hem ayrıca gelecekte ki eşine nasıl sadakatten bahsedeceksin?

4. Kendi Hemcinslerinle Konuş

Genç kardeşim, madem canın çok sıkıldı birisine çok yazmak istiyorsun senin kendi hemcinslerine yazsana! Beraber gülüp eğlenin, makara yapın, hem unutma erkek erkeğe ya da kız kıza konuşacak konular daha eğlencelidir.

5. Kendine Bir Aktivite Bul

Boş zamanlarında madem karşı cinse yazmaya meylediyorsun, boş vakit bırakma bence derim. Bir yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışmak, kitap okumak, İslami ilimleri öğrenmeye çalışmak, lisan öğrenmeye çalışmak vs. olabilir.

6. Bu Konuda Alimleri Dinle

YouTube’da Nouman Ali Khan’ın “Kız Arkadaş Erkek Arkadaş! Durun Yanlış!” , “Kızlar ve Erkekler Sadece Arkadaş Olabilir Mi?” vb. başlıklı çok güzel birçok sohbetleri var bu konuda, istifade etmenizi tavsiye ederim ve diğer bir çok alimi de bu konuda dinleyebilirsiniz.

7. Bahanelere Sığınma

Şunu dediğini duyar gibiyim: “ya ama ben  ona faydalı oluyorum” , “ya ben onun zor zamanlarında hep yanında oluyorum.” vb. Genç kardeşim, sen tam aksine o arkadaşına(!) en büyük kötülüğü yapıyorsun, onu harama bulaştırarak onunla konuştuğun her an onu cehenneme bir adım daha yaklaştırıyorsun, o ilmi başka yerden de öğrenebilir, zor zamanında anne ya da babasından da destek alabilir, lakin senin ona verdiğin zararı samimi bir tövbe ancak temizler, madem arkadaşını çok seviyorsun, onun ahiretini düşün ve onunla konuşma genç kardeşim.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
3
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

10 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Evlilik kararı aldığın zaman evlilik amacı(niyetini belirtip ) ile konuşabilirsin aman niyete dikkat!!

 1. Yazınızın ilk maddesinde, “Genç kardeşim, karşı cinsle konuşmakta haramdır.” Yazmışınız. Bu ifade doğru bir ifade değil yanlış anlaşılmaktadır. Karşı cins ile şehevi duygular içinde konuşmak haramdır yada malayani (boş), mecburiyet dışı konuşmak günahdır gibi bir ifade kullansanız daha doğru olurdu. Allah’a emanet olun Selamun aleyküm.

  1. Kadınlar zaruret olmadıkça namahrem erkeklerle konuşamaz. Ramuz’un 469. sayfasında yazılı ilk hadis-i şerif şöyle:
   (Ey kadınlar, ancak mahreminiz olan erkeklerle konuşun, mahreminiz olmayanlarla konuşmayın!) [İbni Said]

  2. Kardeşim başlık doğru gayet iyi anlaşılıyor bence ayrıca mecburi durumlar derken gerçekten mecburi durum olması gerekiyor yani bis bir mecburiyet yada hemcinsle halledilebilicekken karşı cinse gitme durumları çok fazla kadın erkek konuşmalarının%2veya3 bi kısmı ancak mecburiyete girer bu da şuna delal eder istisnalar kaideyi bozmaz.

 2. Zaten bir bayan ve bir erkek yanyana kaldiginda üçüncü kişi muhakkak şeytan olur.siz akişina bırakın ALLAHU TEALA öyle bir yoluna koyuyorki…?

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı