Kardeşlerinizle Zaman Geçirmek İçin 8 Verimli Yol


0

İslami aile hayatı hakkında konuştuğumuz zamanların çoğunda, genellikle anne babamızla ilişkimiz üzerinde duruyoruz. Ancak sağlam bir Müslüman aile kurulmaya geldiğinde, kardeşler arasındaki bağ ihmal edilmemelidir. Eğer abla ya da abi iseniz, birisine rol model olma fırsatınız var demektir. Ve bunu fark etseniz de etmeseniz de, çocuklar başkalarının yaptıklarını taklit etmeye meyilli olduğu için kardeşlerinize karşı bazı sorumluluklarınız var. Bu sebepten, kaliteli zamanınızı en verimli şekilde onlarla geçirmeyi amaçlamalısınız. Hepsinden öte, gelecek Müslüman neslin yetişmesinde yardımcı olacaksınız.

Aşağıda kardeşlerinizle yapabileceğiniz 8 verimli aktiviteyi bulabilirsiniz. Fakat bunların hepsini aynı anda yapmak biraz bunaltıcı olabilir. Size önerimiz bir dini aktiviteyi ve bir de diğer aktivitelerden birini seçip bunları günlük hayatınızla bütünleştirmeniz ve düzenli olarak yapmanızdır. Ayrıca kardeşlerinizin yaşına göre bir takım değişiklikler yapabilirsiniz.

Dini Aktiviteler:

1.Birlikte Namaz Kılın

Kardeşlerinizle Zaman Geçirmek İçin 8 Verimli Yol -1namaz kılın

Eğer kardeşleriniz henüz nasıl namaz kılınacağını bilmiyorsa, şimdi ona öğretmek için mükemmel bir fırsatınız var. İdeal olarak çocuklara 7 yaşında namaz öğretilmeli, 10 yaşında ise düzenli olarak kılmalıdırlar. Günden (en az) bir namazı, siz ve kardeşleriniz veya daha güzeli bütün aile birlikte kılmak üzere anlaşın. Namazdan sonra acele etmeyin, oturmaya devam edin ve Allah subhanehu ve teala’ı birlikte hatırlayın. Bu, aynı zamanda namaz esnasında okuduğunuz birkaç ayetin anlamı ve/veya tefsiri üzerinde konuşmak için iyi bir zamandır.

2.Birlikte Kuran Okuyun

Kardeşlerinizle Zaman Geçirmek İçin 8 Verimli Yol -2BİRLİKTE KURAN OKUYUN

Ayrıca, Kuran okumak için belirli bir zaman ayarlayın. Birçoğumuz Arapça dilinde akıcı olmasakta, aslında sizin ve kardeşlerinizin ezberden okuduklarınızın anlamlarına bakmak önemlidir. Ayrıca onlarla çoktan ezberledikleri sureleri tekrarlayabilirsiniz veya yenilerini öğretmek için bir teknik bulabilirsiniz. Eğer şanslıysanız onlara hala Fatiha Suresini öğretme şansınız vardır. Bunun onlar için ne kadar faydalı olacağını ve her bir namazda okuduklarında ne kadar ecir kazanacağınızı bir düşünün.

3.Birlikte Camiye Gidin

Kardeşlerinizle Zaman Geçirmek İçin 8 Verimli Yol -3camiye gidin

Mümkün olduğu kadar sık sık birlikte camiye gitmeye çalışın ve Cuma namazına birlikte gitmeyi alışkanlık haline getirin. Eğer yaşadığınız yerde sağlam bir Müslüman topluluğu varsa bunun avantajlarından yararlanın. Yerel caminize katılın ve onlara erken yaşlardaki kardeşlik hissini gösterin. Eğer orada bir konferans, gençlik grubu veya katılabileceğiniz herhangi bir özel aktivite varsa, sizin ve kardeşlerinizin katıldığından emin olun. Bu, aynı zamanda onların, kendileriyle aynı yaşta olan Müslüman çocuklarla tanışmaları için güzel bir fırsattır.

4.İslami Bilginizi Birlikte Arttırın

Kardeşlerinizle Zaman Geçirmek İçin 8 Verimli Yol -4islami bilginizi arttırın

Bunu eğlenceli ve özgün hale getirin. Videolardan yararlanmaya ne dersiniz? Youtube’da İslami bilgiyi eğlenceli bir yoldan anlatan, Baba Ali (ummahfilms), Amal Ahmed Albaz (AmalAhmedAlbaz), Mohamed Zeyara (mzeyara2) ve Hisham Al Hadi (hishamalhadi) gibi birçok güzel insan var. Aynı zamanda birlikte İslâmi çocuk oyunları oynayabilir, yatmadan önce onlara İslâmi kıssalardan anlatabilirsiniz.

Diğer Aktiviteler:

5.Birlikte Yemek Yapın

Kardeşlerinizle Zaman Geçirmek İçin 8 Verimli Yol -5yemek yapın

Ayda bir kardeşinizle birlikte bütün aileye akşam yemeği hazırlamaya ne dersiniz? Tarifi seçmek, markete gitmek, yemeği pişirmek ve sofrayı hazırlamak birkaç saatinizi alsa da, tamamen buna değecektir ve aynı zamanda bağ kurmak için mükemmel bir tecrübe olacaktır.

6.Birlikte Egzersiz Yapın

Kardeşlerinizle Zaman Geçirmek İçin 8 Verimli Yol 6

Herkes bilir ki düzenli egzersizin genel iyilik haliniz üzerinde olduğu kadar sağlığınız üzerinde de birçok faydası vardır. Öyleyse neden bu tecrübeyi kardeşlerinizle paylaşmayasınız ve onları spor arkadaşınız yapmayasınız? Çocuklar genelde enerji doludurlar ve motive edici olabilirler. Ve kim kalorilerinizi spor salonlarında yakmak zorunda olduğunuzu söyledi ki? Dışarı çıkın ve değişim için yeni bir şey deneyin. Tek sıra paten kaymaktan basketbol oynamaya hatta at binmeye kadar – birçok imkan mevcut!

7.Birlikte Çalışın

Kardeşlerinizle Zaman Geçirmek İçin 8 Verimli Yol -7 ders

Eğitim, inşaAllah birçok fırsatlara kapı açması için kardeşinizin hayatındaki önemli bir parça olmalı. Onların şu anda geçmekte olduğu yollardan siz çoktan geçtiniz, neden bir yardım eli uzatmıyorsunuz? Testten önce onlarla birlikte tekrar yapın, kelime öğrenmesinde yardımcı olun, birlikte bir proje üzerinde çalışın. Bir bilgiyi araştırırken interneti nasıl kullanacağını gösterin veya okulda konuştukları konu üzerine olan kitapları alması için onları kütüphaneye götürün. Birlikte çalışmak eğlenceli olabilir ve –ister inanın ister inanamayın- sizden birçok şey öğrenebilirler!

8.Birlikte Vakit Geçirin

Kardeşlerinizle Zaman Geçirmek İçin 8 Verimli Yol 8

Dondurma alın, parka, sahile, müzeye, oyuna, alışveriş merkezine, hayvanat bahçesine gidin. Tekrar, seçmek için sayısız seçeneğiniz var. Eğer favori hobileri varsa, mesela futbol gibi, arada bir birlikte oynamayı önerin. Çoğu zaman özel bir şey olmasına gerek olmuyor, çünkü çocuklar genelde büyüklerinden ilgiden daha fazlasını beklemiyorlar.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir