Kardeş Ülke Azerbaycan’ın 7 Harika Şehir ve Mekanı:)


0

Kardeş ülke Azerbaycan çok eski tarihe sahiptir. Dünyada eşi olmayan tarihi yapıları (detaylı bilgi yazının devamında), zengin toprakları, rengarenk coğrafi iklimi, farklı ama bir o kadar da ortak kültürü, enfes yöresel yemekleri, misafirperver ve Türkleri kardeşten öte seven halkı ve daha nice güzellikleriyle Kafkasya’nın incisi Azerbaycan hakkındaki bu güzel yazımızı kaçırmayın.

İlk önce Azerbaycan hakkında çok kısa bilgi verelim, zira genel bilgileri internette bulabilirsiniz. Fakat bu yazımızdaki bilgiler
sevgili okuyucularımıza özel.

Azerbaycan, resmi ismi Azerbaycan Cumhuriyeti’nin (Azerice: Azərbaycan Respublikası) başkenti Bakü şehridir.

Rusya, Gürcistan, Türkiye ve İran ülkeleri ile sınıra sahiptir. Ermenistan ile Azerbaycan topraklarını işgal etmeleri sebebi ile de sınırı vardır. Azerbaycan tarafından ülke olarak kabul edilmiyor. Doğuda ise Hazar denizi ile birleşiyor.

Dili Azerbaycan Türkçe’si / Azerice / Azerbaycan dilidir. Resmi dini yoktur. Kendisine toprakla bağı olmayan Nahçıvan, bir Özerk
Cumhuriyettir. (Azerice: Naxçıvan Muxtar Respublikası)

Para birimi Manat’tır. 08 Mart 2017 tarihli dövize göre: 1 manat = 2.08 tl

Tarihi İpek Yolu’nun önemli merkezlerinden biri olmuştur. Gelelim tarihi mekanları sevenlerin görmek isteyeceği buram buram tarih kokan yapıların olduğu şehirlere. Azerbaycan’ın her köşesi tarihi mekan barındırıyor, fakat bu yazımızda tarihi ve eşsiz mekan bakımından tabiri caizse elmas gibi parlayan 7 yere göz atacağız 🙂

1. Başkent Bakü

BaküRüzgarlarıyla ünlü bir şehir olan Bakü, (Azerice: Bakı) rüzgarlar şehri (Küləklər Şəhəri) ismiyle anılır. Başkentte anadil olarak Azerice konuşulur, fakat halkın çoğu anadil oranında, ikinci dil olarak Rusça konuşmaktadır. Bir çok ünlü mekanları vardır. Fakat içlerinde en ünlü ve tarihi olanlarından ikisini sizlerle paylaşalım.


2. Bakü - Şirvanşahlar Sarayı

Bakü - Şirvanşahlar SarayıBir kompleks olan Şirvanşahlar Sarayı çok güzel tarihi mekanları barındırıyor. 15. yüzyılda İbrahim Halilullah şah tarafından yapılmış ve sonradan müze haline getirilmiştir.


3. Bakü - Kız Kalesi

Bakü - Kız KalesiKız Kalesi, (Azerice: Qız Qalası) kendisi hakkında çok farklı hikayeleri vardır. Bir rivayete göre şahın kızı için yapılmış. Vakti zamanında kalenin etrafı Hazar deniziymiş, şahın kızı o kalede şah tarafından tutsak edilmiş. Kız uzun süre bu hapse dayanamayıp kaleden kendisini Hazar denizine atmış. İstanbul Kız Kulesi’ne kadar benziyor değil mi?


4. Kobustan

Kobustan Kaya üzeri Resimler - GemiKobustan, (Azerice: Qobustan) kaya üzerindeki resimleriyle tarihi günümüze yansıtan eşsiz tarihi yapılardır. Yaklaşık bin kaya üzerinde birbirinden farklı 4-5 bine yakın, insan, hayvan ve hatta gemi çizilmiştir. Her birinin farklı hikayesi vardır. Şöyle ki bazı kayalarda av sahneleri, bazılarında erkek, kadın yan yana resmedilmiştir.
Kobustan - Kaya üzeri Resimler - Hayvanlar


5. Göygöl Gölü

Göygöl gölüBu harika manzaraya sahip olan gölün ismi Göygöl. Göy kelimesinin anlamı hem Gök, hem de lavicert demektir. 1139. yılda olan deprem sonucu oluşmuş Göygöl gölünün manzarası muhteşemdir. Göygöl bölgesinde aslında 19 göl bulunmaktadır ve bunlardan 7 tanesi büyük göldür. Etrafı ormanla kaplı, birbirinden güzel hayvanlara ev sahipliği yapan Göygöl gölü koru yapılarak koruma altına alınmıştır.
Göygöl gölü


6. Nahçıvan

Nahçıvan Tuz dağıNahçıvan, (Azerice: Naxçıvan) Türkiye ile tek sınırı olan Azerbaycan toprağıdır. Nahçıvan bir Özerk Cumhuriyettir. Azerbaycan ile toprak bağlantısı yoktur.  Nahçıvan, Tuz dağı ve şifalı maden suları ile ünlüdür. Bu yerler başta astım olmakla birlikte birçok hastalığın şifası olmuştur.
Nahçıvan Tuz Dağı


7. Şeki

Şeki Han SarayıŞeki, (Azerice: Şəki) dünyada eşi olmayan tarihi bir yapıya sahip. Şeki Han Sarayı (Azerice: Şəki Xan Sarayı) mimarisi, yapılma yöntemi ve çeşitli hikayeleriyle adeta bir başyapıt. Yapımında bir tane bile çivi kullanılmamış, sadece yumurta beyazıyla yapılmıştır. Ünlü Çin Seddi’nin haşlanmış pirinçle yapıldığını muhtemelen duymuşsunuzdur. Nasıl ki Çin Seddi dünyada tek, Şeki Han Sarayı da yapılışı itibariyle tektir. Rengarenk Camları ‘’Şebeke’’ (Azerice: Şəbəkə) ismine sahip özel yöntemle yapılıyor. Dünyada eşi olmayan bir yapı diye boşuna denilmiyor. Şeki’nin çok fazla ünlü tarihi mekanları var. Kale Divarları (Azerice: Qala Divarları), Kervansaray (Azerice: Karvansaray), Gelirsen Görürsün (Azerice: Gələrsən Görərsən), Alban Kilisesi (Azerice: Alban Kilsəsi) ve daha niceleri…

Ayrıca Şeki kendine özgü yemekleri, tatlıları ve en önemlisi kendi lehçesi (şivesiyle) ünlüdür. Şeki hakkında yeni bir yazıda geniş bilgi yazacağız inşaAllah.
Şeki Han Sarayı| Kaynak: https://az.wikipedia.org, http://axsam.azBeğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir