Kar Kış Ve Yağmurdan Bizlere 5 Hatırlatma Notu


0

1. Lütfu Faciaya Çevirmeyelim

Günümüzde ne yazık ki Allah’ın lütuflarını birer felaket, facia gibi yorumlamaktayız. Bunlardan biri de kar yağışıdır. Televizyon, gazete gibi iletişim araçlarında, kardan genellikle şöyle bahsedilir; felaket, esaret, beyaz facia… Sonra haberlerde yolda kalıp isyan eden insan manzaraları ve işlerinin azaldığından yakınan esnafları izleriz. Kimse Allah’ın lütfundan bahsetmez. Bu lütfun içerisinde bulundurduğu faydaları gözetmeksizin konuşuruz ve şikayetlerimiz bitmez.Oysa ki kar:

– Kirli havayı temizler

– Havanın aşırı soğumasını engeller, soğuğu kırar, bitki ve hayvanların telef olmasını engeller

– Kar suyu toprağı besler; sel ve erozyondan korur

– Barajların dolmasını sağlar

Allahü teâlâ bizlerden bu lütfunu esirgemezken; bizler tedbirsizlik, sabırsızlık ve şükürsüzlük sonucu yaşananları bir facia, felaket olarak nitelendiririz.” Şüphesiz ki Allah insanlara hiçbir şekilde zulmetmez, fakat insanlar kendilerine zulmederler.” (Yûnus Suresi 44. Ayet)

lütuf

2. Rahmetten Nasiplenelim

Yağmurun Allah’ın rahmetinin göstergesi olduğunu bilmeyen yoktur. Birçok rivayette de yağmurda duaların kabul olduğu belirtilmektedir. İmam Ali (radıyallahu anhu) şöyle buyuruyor: “Beş yerde dua etmeyi ganimet bilin: Kur’an okurken, ezan okunurken, yağmur yağarken, iki saf şehadet için karşı karşıya geldiğinde ve mazlum dua ederken; çünkü mazlum dua ettiğinde arştan hicap kaldırırlır.” (İntişarat-ı Kitaphane-i İslamiyye, HŞ.1362) Fakat bizler özellikle de sağanak yağışlarda Allah’ın rahmeti yağıyor diyerek dua etmek yerine; bunu felaket olarak nitelendirip tüm hayatı felç ettiğini düşünürüz. Duanın yanı sıra Allah’ a hamd olsun demeli, rahmeti, bereketi üzerimize yağdırdığı için…” Biz, rüzgârları aşılayıcı olarak gönderdik ve gökten bir su indirdik de onunla su ihtiyacınızı karşıladık. (Biz bunları yapmasaydık) siz onu (yeterli) suyu depolayamazdınız.” (Hicr Suresi 22. Ayet) Ayeti de şüphesiz Allah’ın rahmetinin göstergesidir.

yağmur rahmet

3. Tefekkür Edip Şükür Zikredelim

Bir metreküp karda 350 milyon tane olduğu tahmin edilmektedir. Her biri birbirinden farklı altıgenler… Yıllardır birçok bilim adamı kar tanecikleri ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Bunlardan biri olan Amerikalı Wilson Bentley şöyle demektedir; ” Mikroskobun altında kar taneciklerinin mucizevi güzellikte olduğunu keşfettim. Bu güzelliğin başkaları tarafından görülmemesi büyük bir kayıp. Her kristal bir tasarım harikası ve hiçbir dizayn bir daha tekrarlanmıyor..” Bu manzara karşısında nasıl tefekkür etmeyiz. “Görmez misin ki Allah bir takım bulutları (çıkarıp) sürüyor; sonra onları bir araya getirip üst üste yığıyor. İşte görüyorsun ki bunlar arasından yağmur çıkıyor. O, gökten, oradaki dağlardan (dağlar büyüklüğünde bulutlardan) dolu indirir. Artık onu dilediğine isabet ettirir; dilediğinden de onu uzak tutar; (bu bulutların) şimşeğinin parıltısı neredeyse gözleri alır!” (Nûr Suresi 43. Ayet) Allahü  teâlânın yağmuru ve karı nasıl oluşturduğu ve bizleri mükafatlandırdığını bilmeliyiz ve daima şükretmeliyiz.

tefekkür

4. Tedbir Alıp Tevekkül Edelim

Haberlerde duyarız; “Sel can aldı, Kar tutkusu ölüm getirdi…” Peki hiç hata, ihmal yok mudur? Her şeyi kadere yorumlamak yanlış değil mi? En basit örnekleri ele alalım: Aracına kış lastiği takmayan ve karlı havada zincirsiz yola çıkan bir kişinin kazaya davetiye çıkarması ya da dere yataklarına yapılan imarların selden etkilenmesi ve bunun sonucunda oluşan can ve mal kayıpları. ” Ey iman edenler, tedbirinizi alın.” (Nisa Suresi 71. Ayet) Allah bizlere tedbir almayı emretmiştir. Gerekli tedbirleri aldıktan sonra Allah’ a tevekkül etmeli. Hata ve ihmallerle yanlış bir kader anlayışına ve yanlış tevekkül inancına sahip olmak cahillikten başka bir şey değildir.

tedbir tevekkül

5. Hayrı Hatırlayalım

Hala donarak ölen insanların olduğu bir dünyada yaşıyorsak; bu bir şeyleri unuttuğumuzun göstergesidir. Sokakta yaşayan evsizler, kapısız, camsız, çatısız barakalarda yaşayanlar, yakacak hiç bir şeyi olmayanları hatırlamalı o sıcacık evimizde otururken… Hayır işleyip, sevap kazanmak içinde bu fırsatı iyi değerlendirmeli. ” Herkesin yöneldiği bir kıblesi vardır. (Ey müminler!) Siz hayır işlerinde yarışın. Nerede olursanız olun sonunda Allah hepinizi bir araya getirir. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir.” (Bakara 148. Ayet) Kar yağarken kahve fincanları ile evimizin penceresinden kar manzaralarının resimlerini çekip sosyal medyada paylaşmaktan daha önce sokakta yaşayanları, yoksulları hatırlayalım. Unutmayalım yardım edenin, Allah’ da yardımcısı olur.

yoksulBeğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı