Kapımızdaki Sünnet


0

Çocuklarımıza İslam’ın esintisinde bir hayat sunmak istiyoruz. Bu atmosferde yetişmeleri, onların ileride daha iyi bir Müslüman olabilmeleri için bir etken diye düşünüyoruz. Onları böyle yetiştirme isteğimiz, bizi kendimize de getiriyor. Daha önce yapmadığımız, alışkanlığımız olmayan şeyleri, çocuklarımızla hayatımıza sokabiliyoruz. İşte çocuklara alışkanlık olarak sunarken, ailecek de bereketini görebileceğimiz “Kapımızdaki Sünnet” çalışmamız.

1. Bir Kapı Süsü Yapın

Hanımlar, biliyoruz her birinizin farklı maharetleri var. İşte bu maharetleri göstermenin vakti. Ailecek bir zaman ayarlayın. Hangi türden isterseniz bir kapı süsü tasarlayın. Kağıttan, keçeden, kumaştan, örgüden, düğmeden vs. neyden isterseniz, nasıl isterseniz. Kolay işleri çocuklarınız yapsın. Ailecek vakit geçirmek için fırsatları kaçırmayın.

Kapımızdaki Sünnet2

2. Üstüne 'Kapımızdaki Sünnet' Yazısını Ekleyin

Yaptığınız türe göre süsünüzün üstüne bir bölüm ekleyin. Kapımızdaki Sünnet, yazısını yerleştirin. Ortasına veya altına bir bölüm daha ayarlayın. Oraya her hafta farklı bir sünnet yerleştireceksiniz. O nedenle ona göre bir yer ayırmayı unutmayın.

Kapımızdaki Sünnet

3. Sünnetleri Belirleyin

Bu aşamalardan sonra da olabilir önce de, bu adımı ebeveyn olarak yapmalısınız. Oturun ve çocuklarınızın yaşlarını, düzeylerini düşünün. Aile içi yaşamınızı ve yaptığınız aktiviteleri düşünün. Ardından en az 1 aylık bir sünnet çizelgesi oluşturun. Bunları süslü kağıtlara yazın.

a4renkli_1_

4. Nasıl Uygularız?

Öncelikle kolay bir sünnetle başlayın. Tüm ailenin evde olduğu bir gün süsünüzü kapıya asın. Sünnet kağıdınızı da yerleştirin. Neler yapacağınızı çocuklara anlatmaya başlayın, “Çocuklar, bu süs “Kapımızdaki Sünnet” çalışmamızın süsü. Her hafta buraya bir sünnet asacağız ve herkes bu sünnete uyacak. Bir hafta boyunca herkes birbirine bu sünneti hatırlatacak. Unutanı not alacağız, bir dahaki sünnetin takipçisi o olacak. Böylece Peygamber Efendimizin sallallahu aleyhi vessellem sünnetlerini öğrenmiş ve ailecek uyguluyor olacağız.” diyerek çalışmayı tamamen açıklayın.

546226_348901498531583_1858198890_n

5. Sünnete Dair Etkinlikler

Bu çalışmayı daha da etkili hale getirmek için bir şeyler yapabilirsiniz. Mesela sünnetinize uygun etkinlikler seçebilirsiniz. Sohbetler, yarışmalar yapabilirsiniz. Hadisleri ve kıssaları çocuklarınıza anlatabilirsiniz. Bir hafta ve bir sünnet, dilediğinizce işleyebilirsiniz. Çeşitli etkinlikler için suffagah.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Hafta sonları sünnetinizi tamamladığınız için ailecek bir şeyler yaparak kutlayabilirsiniz.

Kapımızdaki Sünnet4


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir