Kapımızdaki Sünnet


0

Çocuklarımıza İslam’ın esintisinde bir hayat sunmak istiyoruz. Bu atmosferde yetişmeleri, onların ileride daha iyi bir Müslüman olabilmeleri için bir etken diye düşünüyoruz. Onları böyle yetiştirme isteğimiz, bizi kendimize de getiriyor. Daha önce yapmadığımız, alışkanlığımız olmayan şeyleri, çocuklarımızla hayatımıza sokabiliyoruz. İşte çocuklara alışkanlık olarak sunarken, ailecek de bereketini görebileceğimiz “Kapımızdaki Sünnet” çalışmamız.

1. Bir Kapı Süsü Yapın

Hanımlar, biliyoruz her birinizin farklı maharetleri var. İşte bu maharetleri göstermenin vakti. Ailecek bir zaman ayarlayın. Hangi türden isterseniz bir kapı süsü tasarlayın. Kağıttan, keçeden, kumaştan, örgüden, düğmeden vs. neyden isterseniz, nasıl isterseniz. Kolay işleri çocuklarınız yapsın. Ailecek vakit geçirmek için fırsatları kaçırmayın.

Kapımızdaki Sünnet2

2. Üstüne 'Kapımızdaki Sünnet' Yazısını Ekleyin

Yaptığınız türe göre süsünüzün üstüne bir bölüm ekleyin. Kapımızdaki Sünnet, yazısını yerleştirin. Ortasına veya altına bir bölüm daha ayarlayın. Oraya her hafta farklı bir sünnet yerleştireceksiniz. O nedenle ona göre bir yer ayırmayı unutmayın.

Kapımızdaki Sünnet

3. Sünnetleri Belirleyin

Bu aşamalardan sonra da olabilir önce de, bu adımı ebeveyn olarak yapmalısınız. Oturun ve çocuklarınızın yaşlarını, düzeylerini düşünün. Aile içi yaşamınızı ve yaptığınız aktiviteleri düşünün. Ardından en az 1 aylık bir sünnet çizelgesi oluşturun. Bunları süslü kağıtlara yazın.

a4renkli_1_

4. Nasıl Uygularız?

Öncelikle kolay bir sünnetle başlayın. Tüm ailenin evde olduğu bir gün süsünüzü kapıya asın. Sünnet kağıdınızı da yerleştirin. Neler yapacağınızı çocuklara anlatmaya başlayın, “Çocuklar, bu süs “Kapımızdaki Sünnet” çalışmamızın süsü. Her hafta buraya bir sünnet asacağız ve herkes bu sünnete uyacak. Bir hafta boyunca herkes birbirine bu sünneti hatırlatacak. Unutanı not alacağız, bir dahaki sünnetin takipçisi o olacak. Böylece Peygamber Efendimizin sallallahu aleyhi vessellem sünnetlerini öğrenmiş ve ailecek uyguluyor olacağız.” diyerek çalışmayı tamamen açıklayın.

546226_348901498531583_1858198890_n

5. Sünnete Dair Etkinlikler

Bu çalışmayı daha da etkili hale getirmek için bir şeyler yapabilirsiniz. Mesela sünnetinize uygun etkinlikler seçebilirsiniz. Sohbetler, yarışmalar yapabilirsiniz. Hadisleri ve kıssaları çocuklarınıza anlatabilirsiniz. Bir hafta ve bir sünnet, dilediğinizce işleyebilirsiniz. Çeşitli etkinlikler için suffagah.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Hafta sonları sünnetinizi tamamladığınız için ailecek bir şeyler yaparak kutlayabilirsiniz.

Kapımızdaki Sünnet4


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı