[Kampanya] İlaçlarda Bulunan Haram Maddeler Prospektüslere Yazılsın


0

Change.org’da Sağlık Bakanlığı muhatap alınarak oluşturulan kampanyada, ilaçların prospektüslerine içeriğinin ayrıntılı olarak yazılması özellikle İslâm’da haram kabul edilen maddelerin yer alıp almadığının belirtilmesi isteniyor. Kampanya açıklaması ise şu şekilde;

helal ila.

Kişinin ne yiyip içtiğini, giydiğini, kullandığını bilmesi hakkıdır. Kişinin kendi dini inanışları çerçevesinde yaşaması hakkıdır. Kişinin bu haklarına diğer insanların ve hükümetlerin saygı göstermek zorunda olmaları da yine kanunlarla belirlenmiştir. Kişinin kendi dini inanışları ölçüsünde sağlık yardımı talep etmek hakkıdır.

Bütün bu haklar, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde, Avrupa Birliği’nin İnsan Hakları ile ilgili bildirisinde ve ayrıca Birleşmiş Milletler Tüketici Hakları Beyannamesinde yer alan, bu uluslararası bildiriler ve beyannamelerle tanınmış haklardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bu beyannameleri almış kendi anayasasına yerleştirmiş ve kanun olarak kabul etmiştir.

Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan ilgi yönetmeliklerde de kişilerin yani hastaların dini inanışlarına saygı gösterecek bir sağlık sisteminin oluşturulması zorunluluğuna dair kanunlardan bahsedilmektedir. Bütün bunlar kişinin ayrıca Hasta Hakları ile ilgili kanunlarla belirlenmiş haklarıdır. Yani bir çok farklı yönüyle kişinin tüm açılardan doğan hakları vardır. İnsanlık Hakkı, Tüketici Hakkı, Sağlık Hakkı, Dini Haklar, Vatandaşlık Hakkı, Ulusal Haklar, Uluslar arası Haklar… Bu; insan olduğunu kabul eden, bu yüzden kendisini Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin şemsiyesi altında gören her insanın da karşısındaki insana teslim etmesi gereken bir haktır.

Bütün bu sebeplerle kişilerin kendileri için kullanılan veya bizzat kendinin kullanacağı tüm ilaç ve tıbbi malzemelerde İslam Dini açısından haram kabul edilen domuz vb malzemelerin kullanılıp kullanılmadığını bilmesi haklarıdır. Kaldı ki bu aynı zamanda bilimsel bir taleptir. Zira bilim “İnsanın ihtiyacına cevap veren şey”dir. Örneğin kan naklini asla kabul etmeyen, Hristiyanlığın içinde bir tarikat olarak görülen Yehova Şahitleri için hiç bir bilim adamı ya da doktor “Madem ki kan naklini kabul etmiyorsun, öyle ise git evine öl!” dememiştir. Bu insanlar için oturmuşlar bilim üretmişler ve onları kansız ameliyat edebilecek teknikler, cihazlar geliştirmişlerdir. Çünkü dediğimiz gibi “Bilim insanın ihtiyacına cevap veren şeydir.”

Bu sebeple, nasıl ki bir Yehova Şahidi’ne bir doktor kan nakli bile yapamıyorsa, hastanın seçim hakkı varsa, haberdar edilmek hakkı varsa, domuzu ve İslam’ın diğer haram kabul ettiği ürünleri almak istemeyen kişiler de bunlardan haberdar olabilmelidirler. Yeryüzünde 200 milyon kadar nüfusu (Üyesi) olduğu söylenen Yehova Şahitleri için bilim üretilebiliyorsa, yeryüzünde 1 milyar 700 milyon civarında olduğu söylenen Müslümanlar için de bilim üretilmelidir.

İşte bu yüzden, ilaçların ve diğer tüm tıbbi malzemelerin prospektüslerinde içeriğinde domuz ve/veya İslam’a aykırı her hangi bir malzeme bulunup bulunmadığı, hastaların da görebileceği ve anlayabileceği bir dille açıkça yazılmalıdır.

Kampanyayı imzalamak için tıklayın: http://chn.ge/1LqytQO


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı