Liste, Yaşam, Yazılar

Kabul Etmemiz Gereken 10 Gerçek

Hayatımız kendimizi kandırmakla geçiyor, çoğu zaman gerçekleri içten içe bilmemize rağmen kabul etmek ağır geldiği için iç sesimizi susturuyoruz. Biz de bu yazımızda kabul etmemiz gereken gerçeklerin bir listesini çıkardık. Siz de göz ardı ettiğiniz gerçeklerinizi düşünün, kendi listenizi uzatın! Dikkat yazı, iç sesin feryadını içerir!

1. İnternetten Uzak Kalmak/Sıyrılmak Mümkün Değil!

İnternet, teknoloji veya sosyal medya onları sevseniz de sevmeseniz de hayatımızda! Bu yüzden hayatımızdaki etkisini yok saymak hiç gerçekçi bir tavır olmayacaktır. Bunun yanısıra sosyal medya, tam anlamıyla gerçek bir hayatı da ihtiva etmez, tamamen içine gömülüp sanal bir gerçeklik yaşamaya mahkûm edemezsiniz kendinizi. Onunla seviyeli bir şekilde yaşamayı öğrenmeniz gerekir.

2. Bir Kahraman Gelip Sizi Kurtarmayacak!

Bir eş, bir hoca, bir kurtarıcı gelip sizi nefsinizden kurtarmayacak. Biri elinizden tutup sizi içinde boğulmaktan hoşlandığınız çukurdan çıkarmayacak. Siz ne iseniz öyle bir eşiniz olacak, “evlenince düzelir, şu eğitimi alınca tövbe eder, şu kursa gidince nefsime dur diyebilirim” demek geçiştirmekten başka bir şey değildir. Asıl değişim içeriden güçlü bir şekilde gerçekleşir. Kimse size hidayet edemez –Allah’tan başka– insanlardan medet ummayın! Dua edin, çaba gösterin. Allah bir hidayet vesilesi göndermeyi lütfedebilir ama muhakkak sizin çabanız ve tevbeniz şarttır.

3. Hacca/Umreye Gidince Vazgeçmezsiniz!

Kutsal topraklar Allah’a yaklaşmanın mükemmel bir fırsatıdır ama ömrünüze garantiniz varmış edasıyla tevbeyi ertelemek tevbenin samimiyetine gölge düşürür. Bu yüzden zamana ve mekâna bağlı kalarak “şu olunca şundan vazgeçeceğim” diye bir şey yok yine vazgeçmeyeceksiniz! Bu ancak ertelemek için bir bahanedir! “Cehennem halkının en fazla çığlıkları (güzel işlerini, tevbelerini) tehir etmekten/ertelemekten/yarıncılıktan kaynaklanır.” (bk. Tahricuahadisi’l-İhya-ihya- 3/117).

4. Herkesin Hayatı Dört Dörtlük Değil!

Sizin de hayatınız dört dörtlük olmayacak! Yarın bugünden daha kolay değil. Yapacağınız tek şey Yaratıcınıza (celle celaluhu) sığınıp doğru yolda sabit kalmaya çalışmak. Elimizde iman, şükür, sabır ve çaba vardır. Asıl huzur yeri burası değildir, hasat zamanı da bugün değildir.

5. Ölüm var!

Bu dünyalık çaba, bu hırs, bu birikim boşuna gidecek.

Hasis sarraf, kendine bir başka kese diktir

Mezarda geçer akçe, neyse onu biriktir..

6. Geçecek!

Ne ile imtihan oluyorsanız olun elbet bitecek hiçbir acı baki değildir. Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var. Evet, o zorlukla beraber bir kolaylık var! (İnşirah Suresi; 5-6)

7. Övündüğünüz, Mutlu Olduğunuz Her Ne ise O da Bitecek!

Şükrünü edin ve sizi saptırmasından Allah’a sığının! Sonsuz olanı arzulayın, hevâ ve hevesine uyduğunuz her şey geçici

8. Dünya Sizin Etrafınızda Dönmüyor!

Biraz çevrenize bakın kendi acınızdan, mutluluğunuzdan sıyrılıp ümmetin haline bakın! Onlar için üzülün, onlar için sevinin. Allah için sevin, Allah için kızın!

9. Gözünüzde Büyüttüğünüz Kadar Değil!

Değer verdiğiniz insanlar öyle gözünüzde büyüttüğünüz kadar mükemmel değiller! Onlar da insan ve hataları var!

10. O Kadar Güçlü Değil!

Gücünden korktuğunuz insanlar o kadar güçlü ve korkunç değiller! Onlar da insan ve acınası halde acizler. Allah için güçlü durun, Allah için direnin, Allah için yüzlerine, sistemlerine aydınlıklarına(!) tükürün!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>