İzledikçe Hayret Edeceğiniz 10 Belgesel


0

Yeryüzü o kadar güzel ve o kadar muhteşem ki öğrendiğimiz, gördüğümüz tattığımız ve keşfettiğimiz her mucize bizi farklı bir aleme götürmektedir. Bu listemizde yer yüzünü konu alan en iyi belgeselleri ele aldık. İzledikçe Allah Subhane ve Teala’nın yaratmaktaki kudretini ve sanattaki mucizesini hatırlayacaksınız ve Rahman Suresinin “Şimdi Rabbinizin hangi nimetini yalanlıyorsunuz?” ayetini anımsayacaksınız.  Bununla birlikte insanoğlunun yaşamı ve yaşam döngüsü, farklı medeniyetler ile birlikte farklı coğrafyalarını da bir nevi keşfedeceksiniz. İyi seyirler.

1. BARAKA

14 aylık bir sürede hazırlanan Baraka belgesi 24 ülkeyi ele almakta ve farklı medeniyetler ve toplumlardaki kutsallıkları ele almaktadır. İngilizceden Türkçeye, Arapçaya ve Farsçaya kadar bir çok dil ile anlatımlar yapılmaktadır. 

2. Human

Human belgeseli 2015 yılında tamamlanmış ve seyirci ile buluşmuştur. İsminden de anlaşılacağı üzere insanı ele alan bu belgesel metropolden köylere, dağlarda yaşayanlardan mağarada yaşayanlara kadar farklı kültürdeki insanları ele alarak izleyiciye güzel bir ortam sunmaktadır. İzlemeniz oldukça faydalı olacaktır. Bu belgesi izledikten sonra dili, dini, rengi, coğrafyası ne olursa olsun sadece insan olduğumuzu hatırlayacaksınız!

3. İmparatorun Yolculuğu

İmparator penguenleri ele alan bu belgesel yayınlandığı tarihte oldukça ses getirmiş hatta bir kere TV kanalında da yayınlanmıştır. Belgeselde oldukça güzel, sizi kimi zaman duygulanacak kimi zamanda güldürecek.

4. LİFE

Planet Earth’ün üstlendiği “Life” belgeseli oldukça ilgi çekici. Kesinlikle tavsiye ederiz.

5. Afrika

BBC yapımı olan bu belgesel 2013 yılında izleyici ile buluştu. Son vahşi doğa olarak bilinen Afrika’nın uçsuz bucaksız bozkırlarını ele alan belgeselde vahşi doğayı göreceksiniz.

6. İnsan Gezegeni

Yine Planet Earth’ün yapımını üstlendiği bu belgesel de oldukça etkileyici bir çok farklı medeniyeti ele alan bu belgesel farklı yaşam, kültür ve milletleri ele alarak bizlere, insanı tanıtıyor.

7. Av

BBC’nin 2017 yapımı olan Hunt (Av) belgeseli oldukça başarılı ve kaliteli bir belgesel olarak hemen öne çıkmaktadır. Bu belgesel hayvanların avlanma yöntemlerini ve bu yöntemlerdeki gizli sanatı insanoğlunun gözlerinin önüne sermektedir.

8. İki Dil Bir Bavul

Her ne kadar film tarzında da olsa aslında o bir belgesel. Gerçek hayatta bu tür öyküler oldukça fazla yaşanmaktadır. Ayrıca bu belgeselimiz de herhangi bir oynama yapılmamış tamamen doğaldır. Konuya gelecek olursak filmde batıdan doğuya öğretmen olarak atanan bir hocanın çocuklara Türkçe öğretme çabası ele alınmaktadır.

9. Mavi Gezegen

Seri şeklinde olan bu belgesel ile yaşadığımız dünyayı daha iyi tanıyacaksınız.

10. Cosmos

Bu belgesel ise dünyamızın dışını yani uzayı anlatmaktadır ve uzaya karşı bir merakı ve ilgisi olan kişiler için tavsiye edebileceğimiz en iyi belgesellerdendir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Selamunaleyküm
    Bu belgesellerden birçoğunu izledim. Gerçekten çok ilgi çekici ve tefekküre vesile olabilecek belgeseller.
    Şunu belirtmeliyim ki bazılarında islami anlamda sıkıntılı sahneler mevcut. İnsan gezegeni serisinde ilkel yaşayan kabilelerde giyimler sıkıntılı.
    Bazı hayvan belgesellerinde çiftleşme görüntüleri mevcut. Ailenizle izlerken çocuklar için rahatsız edici olabilir.
    Teşekkürler önerileriniz için.