Kimdir?, Örnek Şahsiyetler, Tarih, Yazılar

İslam’ı Amerika’ya Götüren 6 İsim

Amerika’da yaşayan, batı Afrikalı Müslüman biri olarak Müslümanlığım her zaman Avrupalılar, Amerikalılar hatta bazı bilgisiz Afrikalılar tarafından yadırganmıştır. Bana, “Müslüman mısın?” ve “Müslüman olarak mı doğdun?” gibi sorular soruyorlar.

Bu soruları çoğunlukla Amerikalılardan alıyordum çünkü İslam onlara yabancı bir şeymiş gibi geliyordu. Örneğin; “Ben bu ülkede tesettürlü bir Müslüman hiç görmedim” gibi şeyler söylüyorlardı.

İster inanın ister inanmayın, birçok Afrikalı güya çok gezip görmüş gibi “Ülkenizde Müslümanlar çoğunlukta mı?” tarzında sorular soruyorlar.

Avrupalı Müslümanlar ise bu soruları sanki “marsta su bulmuşlar” gibi soruyorlar. Siyahi Müslümanları bir garip görüyorlar. Birçoğunun yanında bulunduğumdan, bu tür soruların arkasındaki sebebi artık biliyorum. Afrika’nın tamamının medenileşmemiş olduğunu ve burada gayrimüslimlerin yaşadığını düşünüyorlar.

Tuhaf olan şey ise çoğu, Afrika kralı olan Malili Mansa Musa’yı duymuştur. Neden iki şeyi bir araya getirip de Afrika’da ve Amerika’da İslam’ın eskiden beri var olan bir din olduğu sonucunu çıkaramazlar bilmiyorum. Ek olarak, Amerika nüfus kayıtlarında, sivil savaş döneminde özgürlükleri için savaşan yaklaşık 300 kadar Müslüman soyadı taşıyan kölenin kaydı vardır.

Bu rahatsız edici soruların arasında sakin kalmaya çalışıyorum. Bu yıldırıcı yorumları, dışa vurmak istesem de içimde tutarak gülümser ve devam ederim. Fakat Asıl onlara anlatmak istediğim şey, İslam’ın 10. yy’ı çok geçmeden batı Afrika’ya ulaştığıdır. Benim atalarım tüccardı ve İslamiyet bize, Mandinga’ya bu şekilde ulaştı. İslam her zaman ticaret dini olmuştur. Dahası, bu İslamiyet’in Avrupa’da Osmanlı Devleti zamanında yayılmasından ve moriskolarla Müslüman köleler tarafından Amerika’ya ulaşmasından çok önce batı Afrikalıların İslamiyet’le tanışmış olduğunu gösterir.

“Kayıp İslam Tarihi” kitabına göre İslam’ı Amerika’ya getiren Afrikalı Müslümanlara bir örnek Bilali Muhammed’dir. Ayub job djallo, Yarrow mamood, İbrahim Abdulrahman ibn sori, Ummar ibn sayyid ve Sali bilali gibi diğerleri de vardır.

1. Bilali Muhammed

1770 yıllarında Afrika’nın bugün Gine ve Sierra Leone olarak bilinen bölgesinde doğdu. Bilali Muhammed Fuleni kabilesinin elitiydi. Arapça biliyordu ve hadis, tefsir ve şeriat meselelerinde bilgi sahibiydi. Çünkü eğitimliydi, içinde bulunduğu köle topluluğunda yükselmesine izin verilmişti. Ölmeden önce arkadaşına hediye ettiği, Bilali belgeleri olarak adlandırılan 13 sayfalık Maliki Mezhebinde İslam fıkhı ile ilgili bir derleme dahi yazmıştı. Bu derlemenin, Kahire’deki El-Ezher üniversitesi tarafından çözülene kadar bir günlük olduğu düşünülüyordu. Bu el yazması derleme Bin Ali Günlüğü yahut Bin Ali Seyahatnamesi olarak da bilinir.

2. Ayuba Süleyman Diallo

Ayub job diallo, Senegal’de saygın bir Müslüman Fulani ailesinde dünyaya geldi. Ayrıca Job Ben Solomon olarak da bilinir. Birkaç hatıra kaleme aldı ve Amerika’nın Maryland eyaletinde birkaç yıl köle olarak kaldı. Yanlış anlaşılma sonucu köle olarak satılmıştı, fakat sonunda Müslüman olduğu bir hâl üzere Senegal’deki evine, aristokrat köklerine döndü.

3. Yarrow Mamout

1736’da Gine’de dünyaya gelen Yarrow Mamout 1823’te özgür bir insan olarak vefat etti. 14 yaşında iken kız kardeşiyle birlikte Amerikan’ın Maryland eyaletine geldi. Arapça konusunda bilgi sahibi olan Yarrow Mamout ölünceye kadar İslam’ı aleni olarak yaşadı.

4. Abdülrahman İbrahim İbn Sori

İbrahim Abdülrahman İbn Sori Gine’de dünyaya geldi. Ayrıca Kölelerin Arasındaki Prens olarak da biliniyordu. Timbo kasabasından kral Sori’nin oğlu Abdülrahman bir askeri liderdi. Bir pusu sonucu köle oldu ve Thomas Foster tarafında Misisipi’de bir köle sahibine satıldı. Ibn Sori evlendi ve çocuk sahibi oldu. Azat edilmeden önce 40 yıl boyunca çalıştı. Geri dönüşü sırasında vefat etti. Batı Afrika’daki ailesi için Arapça olarak bir mektup bile yazmıştı. Mektubu okuyan dönemin Fas kralı Sultan Abdurrahman mektubu oldukça dokunaklı bulmuş ve ABD başkanı John Quincy Adams’tan serbest bırakılmasını talep etmişti.

5. Omar Ibn Said

Omar Ibn Said 1770 yılında Senegal’in Fuuta Toro bölgesinde dünyaya geldi. 1807 yılında esir düştü. Muslimofusa’ye göre Prens Omeroh ve Ömer Moreau olarak tanınır oldu [hayatının ileri döneminde Hıristiyanlığı seçtiği yönünde raporlar olsa da pek çok kaynak onda gözün gördüğünden fazlasının olduğunu söyler]. Her neyse, aritmetikten teolojiye pek çok alanda bilgi sahibi olup muhtelif Arapça yazılar kaleme almış bir İslam âlimi olarak tanındı.

6. Sali Bilali

Sali bilali Mali’de dünyaya geldi ve 1782 yılında esir düştü. Abolition Enstitüsü’ne göre son nefesinde kayda geçen sözleri şahadet olmuştur. Chicago Defender’ın kurucusu Robert Abbot onun halefidir.

Sonuç olarak, Afrika dahil bütün kıtalar İslam’ın yayılmasına hizmet etmiştir. O halde, onlar böyle bir mirası nasıl reddedebilirler? 

Kaynaklar

http://mvslim.com

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>