İslam, Liste, Yaşam

İslam’dan Hayata Ölçüler’den 10 Alıntı

Nureddin Yıldız ile Ahmet Taşgetiren’in Erkam Radyo’da her perşembe yaptığı bir program.Programda konuşulan konulardan oluşturulmuş bir kitap. Kitap bir anlamda hayatımıza bir bakış manası taşıyor. Şimdi de kitabı okurken altını çizdiğim alıntılara bakalım.

1. Cemaat bizim gaz maskemizdir.

 Bir müminin, sabahleyin ezan okunduğunda, vakit geçmek üzere olduğunu yani kalkmazsa namazın kazaya kalacağını saate bakarak anladığında, meleğin de yanıbaşında elinde defterle beklediğini hissediyor ve bu melek beni yazacak diye hemen kalkıyorsa “Amentü billahi ve melaiketihi” var demektir.

2. Müslümanlar olarak ara sıra doping almalıyız.

Fil suresini okuyoruz ama Fil suresinin yapılacağı bir ders halkasında gitme ihtiyacı hissetmiyoruz. Bu sure sadece ashabı kirama mı indi?

3. Müslümanlar olarak ara sıra doping almalıyız.

Neden mesela çocuğumuz “Allahını seversen yapma baba” dediğinde renkten renge giremiyoruz? Halbuki Kur’an-ı Kerim ne diyor ; ” adı anıldığında Allah’ın,tüyleri diken diken olur.”

4. Müslümanlar olarak ara sıra doping almalıyız.

İnsanın Allah’ı bildikçe daha çok korkması, onu bildikçe infakı daha çok yapması gerektiği halde bizim şeriat kitaplarına adeta bir tuşla ulaşacak seviyeye gelmemiz bir tür rehavet getirdi bize.

5. Müslümanlar olarak ara sıra doping almalıyız.

Eğer beş senedir devam ettiğim cami, benim imanımı artırmadıysa cami değiştirmek zorundayım.

6. İmanımız sakalla,mukabeleyle,teravihle ölçülmez;bankada ölçülür!

Elinize açıp dua ediyorsanız sizi duyan bir kudrete inanıyorsunuz demektir. Ama bir günah işlerken Rabbinin onu görüp duyduğunu göz ardı ediyor insan sanki.

7. Allah sıfır kolestrollü bir kalp istiyor.

Kur’an bir hayat kitabı demek istiyoruz. Müslüman dediğimiz kişi, Kur’an’a bakarak hayatını tanzim edecek demek istiyoruz.

8. Allah sıfır kolestrollü bir kalp istiyor.

Bir insanın ‘kitaplı’ olup olmaması, kütüphanesindeki kitaplardan değil, amelleri ve itikadındaki kimliğinden anlaşılmalı.

9. Allah sıfır kolestrollü bir kalp istiyor.

İçim açılıp damarlarım tahlil edildiğinde yüzde yüz Kur’an bağımlılığı görülmeli.

10. Mürşidi olmayan mutfağında kendi İslam'ını yapar.

Ezan hoparlörsüz, 3 kişinin duyabileceği sesle okunduğunda insanlar dükkanı kapatıp camiye geliyorlardı, şimdi şehir inliyor ezanlar başlayınca ama kulaklarda tıkanıklık var, duymuyor insanlar!

Kaynaklar

İslam’dan Hayata Ölçüler, Ahmet Taşgetiren – Nureddin Yıldız

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>