İslâm Devri ve Öncesinde Kadınların Takıları


0

Kolyeler:

1

Hz. Peygamber Devri Takıları

Arap Yarımadası’nın kuzey sınırında yer alan Cevf bölgesinde bulunan ve bir kolyeyi oluşturduğu anlaşılan taşlar (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: XIII, 92).

2

Hz. Peygamber Devri Takıları

Arap Yarımadası’nın doğu kesiminde yer alan Şarkiyye bölgesindeki kazılarda bulunan milattan önce üçüncü bin yılına ait renkli taşlardan oluşan bir kolye (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: V, 75).

3

Hz. Peygamber Devri Takıları

Arap Yarımadası’nın Şarkiyye bölgesindeki kazılarda bulunan milattan önce 100’lü yıllara ait değerli taşlar ve incilerle süslenmiş altın bir kolye (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: V, 12).

4

Hz. Peygamber Devri Takıları

Arap Yarımadası’nın Şarkiyye bölgesindeki kazılarda bulunan miladî 1 ve 2. yüzyıla ait değerli taşlar ve incilerle süslenmiş altın bir kolye (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: V, 84).

5

Hz. Peygamber Devri Takıları

Arap Yarımadası’nın doğu kesiminde yer alan Şarkiyye bölgesindeki kazılarda bulunan milattan önce üçüncü bin yıla ait bir cam kolye örneği (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: V, 67).

6

Hz. Peygamber Devri Takıları

Arap Yarımdası’ndaki Câzân bölgesinde üretilen bir gümüş kolye örneği (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: X, 191).

7

Hz. Peygamber Devri Takıları

Arap Yarımadası’nın güney kesimini oluşturan Necran bölgesinde üretilen bir kolye (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: XI, 143).

8

Hz. Peygamber Devri Takıları

Necran bölgesinde üretilen kolye ve yüzük çeşitlerine dair örnekler (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: XI, 144-145).

Bilezikler:

9

Hz. Peygamber Devri Takıları

Arap Yarımadası’nın Riyâd bölgesinde yer alan Fâv köyünde yapılan kazılarda bulunan mîlattan önceki yüzyıllara ait gümüş bilezik örnekleri (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: I, 130).

10

Ekran RHz. Peygamber Devri Takılarıesmi 2015-05-25 14.54.56

Arap Yarımadası’ndaki Câzân bölgesinde yapılan kazılarda çıkarılan, İslâm dönemine ait cam bilezik parçaları (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: X, 81).

Yüzükler:

11

Hz. Peygamber Devri Takıları

Arap Yarımdası’ndaki Câzân bölgesinde üretilen bir gümüş yüzük örneği (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: X, 191).

12

Hz. Peygamber Devri Takıları

Arap Yarımadası’nın doğu kesiminde yer alan Şarkiyye bölgesindeki kazılarda bulunan milattan önce birinci bin yıla ait oval bir yüzük (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: V, 80).

13

Hz. Peygamber Devri Takıları

Arap Yarımadası’nın doğu kesiminde yer alan Şarkiyye bölgesindeki kazılarda bulunan milattan önceki yüzyıllara ait bir bakır yüzük (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: V, 20).

Taraklar:

14

Hz. Peygamber Devri Takıları

Arap Yarımadası’nın Riyâd bölgesinde yer alan Fâv köyünde yapılan kazılarda bulunan mîlattan önceki yüzyıllara ait bir tahta tarak örneği (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: I, 126).

15

Hz. Peygamber Devri Takıları

Arap Yarımadası’nın doğu kesiminde yer alan Şarkiyye bölgesindeki kazılarda bulunan M.Ö 300 – M.S. 100’lü yıllara ait bir fildişi tarak örneği (Silsiletü A’sâri’l-Memleketi’l-Arabiyyeti’s-Suûdiyye, 2003: V, 97).


 

Kaynak: Hz. Peygamber Devrinde Kadınların Süslenmesi, Fatımatüz Zehra Kamacı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı