İslam Davasına Omuz Veren Gençlere 16 Adımda Yol Haritası


0

1- Önce kendi imanını, akıbetini eksen al. Sen kurtarılmaya muhtaç iken başkasını kurtarır gibi olmamalısın. Hadisteki ifadesiyle ‘başkasına ışık verirken eriyen mum’ olma!

2- Dolu dolu olarak iş yap. Bir atımlık barutla işe girişirsen kısa zaman sonra yorulur, usanırsın. Sürekli kendini doldur.

maxresdefault (1)

3- Kendine örnek seç. Bu örnek de bir yöreyi, bir düşünceyi değil bütün ümmeti, İslam’ın tamamını temsil etme çapında olsun. O örneğin izini sür.

konferans

4- İhtilaflı, tartışmalı konulardan, asırlardır süren mücadelelerden uzak dur. Küçük bir başlıkla kendini yıpratma. İman davasını önüne koy. O çapta da sabır biriktir.

5- Sonunda başarman için tek şart, Allah’ın yardım etmesidir. Havasız ne kadar yaşayabilirsen yardımsız da o kadar başarılı olabilirsin. Allah ise ihlaslı kullarına yardım eder. İhlası incele, kendini ona uyarla, işini ona göre yap. Kalpler Allah’ın elindedir. Allah çevirirse senin yönüne dönerler. Allah ise senin ihlasın olmadan kimseyi senin gösterdiğin yöne çevirmez.

genç

6- Sayılarla sakın ilgilenme. Ne milyonlarca kişi kalabalıktır ne de bir kişi azdır. Aradığın Allah’ın rızası ise eğer; Allah, sayıya değil ihlasa ve niyete önem veriyor.

okuma k

7- Mekânlar da birinci derecede önemli değildir. Önemli olan sensin. Dağlarla düz ovalar bu iş için aynıdır. Şeytan bizi mekânların cazibesi ile oyalamamalıdır.

8- Sakın duayı ihmal etme. Ne yaparsan yap senin silahın duadır. Bir kere beş kere değil hep dua ile ol.

gençler

9- İbadetlerini aksatma! Bir vakit namaz kaçıracaksın ama bin kişi namaza başlayacak olsa bile namazdan taviz verme. Eğer sen ibadetten taviz vererek dinine hizmet ettiğini zannedersen o, bir tuzaktır.

namaz-kılmak-adem-olmaktır_492488

10- Bütün ümmet ve dünyanın bütünü; gözün bu iki şeyi görsün. Sakın yöresel kalma, kendini yakın çevren ile sınırlama!

sohbet

11- Ümmetinin geçmişini yok sayarak iş yapmaya kalkışmayasın. Biz böyle bir ümmetiz; birinci mü’min ile son mü’min aynı yerde ve aynı şartlarda buluşacağız biiznillah. Ebu Bekir radıyallahu anh ile aynı yerde buluşmak için çırpınıyoruz. Bunu hiç silme aklından.

12- Cehaletle savaşacaksın. İlim adamı olacaksın. İlim ise:

A- Kur’an’dır.

B- Hadistir.

C- Fıkıh ilmidir.

D- İslam’la bağlantılı diğer ilimlerdir.

E- Bütün insanî ilimlerdir.

delhi_madrassa002_16x9

13- Uzmanlaşmayı yok sayma! Kimse her şeyin uzmanı olamamıştır. Allah Teâlâ sana ve her insana bir veya iki, üç ilimde kabiliyet vermiştir. İki veya üç işte yetenek lütfetmiştir. ‘Her şeyden anlar’ adamlar genelde önemli işlerin ve nihaî hedeflerin ayak bağı adamlardır.

14- Biz şûra ümmetiyiz. İstişaresiz iş, bu ümmete hayır getirir iş değildir.

15- Şeytanı unutma! Sen ve ecdadın yokken o vardı. O, daha biz var olmadığımız zamandan beri bize tuzak kurmak için çalışıyor. Unutma onu sakın! O bizden eskidir, bizden güçlüdür. Şu kadar ki biz, Allah ile olursak ondan etkilenmeyiz. Ancak o zaman!

16- Ve sana son sözüm:

Sabret, acele etme!

Vakit Allah’a göredir, bize göre vakit olmaz.

Onun için de, sabredeceksin aceleci olmayacaksın.

Sayan değil çalışan olacaksın.

Sakın acele ederek her şeyi berbat etme!

Yoktur sabırdan başka bir çaren güzel kardeşim.

 

Kaynak; Nureddin Yıldız


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yazdiklariniz birbirinden guzel kiymetli ogutler evet ama İslami yasatan, gelistiren, teblig eden yalnizca erkeler olmali gibi bir anlayisiniz var. Bu nitekim gorsellere de yansimis. Kadinlari surekli arka planda tutmak bana gore toplumda ikinci sinif insan muamelesi yapmaktan ve onlarin fikirlerinin gunyuzune cikmasini engellemekten ote degil maalesef . Lutfen kadinlari otekilestiren her turlu faaliyetten vazgecin . Bence ummetin kadinlarinin en cok buna ihtiyaci var. Her konuda fikrini ozgurce dile getirebilen musluman kadinlarla ancak zirvede olabiliriz diye dusunuyorum… Sunu da belitmeliyim ki cagin gerisinde kalkmak istemeyen muslim anlayisim sadece fikriyattadir. Kesinlikle Allahin emri olan tesetturle bagdastirmak istemem. Ki kendim de tesetturlu bir kadinim. Sadece kadinlarin da erkekler kadar İslama hizmet edebilecegi gorusundeyim. Selametle…

  2. Eksikler var
    1. Şeytan bizden güçlü değil
    2. Allah’a gmre vakit demeseydiniz. Allah zamandan ve mekandan münezzehtir. Belki Allah’ın istediği zamanda sana nasip olacak, senin istediğin vakit de değil diyebilirdiniz.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı