İslam, Liste

İşin Allah’a Kalmışsa Olmuş Bil [Tevekkül ve 5 Mükemmel Sırrı]

Tevekkül etmek, çalışıp, çabalamak, çalışıp çabalarken Allah’ın bizimle olduğunu hatırdan çıkarmamak ve sonucu Allah’a bırakmaktır.

Bismillahirrahmanirrahim.

Ey iman edenler! Allah’ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın; hani bir kavim size el uzatmaya yeltenmişti de Allah onların ellerini sizden çekmişti. Allah’tan korkun! Müminler yalnız Allah’a tevekkül etsinler. (Maide-11)

Tevekkül her şeyden önce Yüce Allah’a yönelmek, O’nun kudretini ve yüceliğinin bilincinde olmaktır. Her mümin bir işe niyet edip bu iş için çabalayarak ve her türlü önlemini alarak Allah’a tevekkül etmelidir. Böyle güzel ve Allah katında değerli olan hareketin ise insan için birçok yararı vardır.

1.Tevekkül tevhidin meyvesidir. İmanın artmasına ve sağlamlaşmasına vesile olur.

tevekkül tevhidin meyvesidir.

Tevekkül, Allah’a olan imanın en önemli göstergelerinden biridir. Kişi tevekkül ettiğinde, yaptığı eylemin sonucunu Allah’tan bekler, O’na dayanır ve güvenir. Tevekkül eden insan, her şeyin sahibinin Allah olduğunun ve her şeyin O’nun idaresi altında olduğunun bilincindedir. Tevekkül; kulu Rabb’ine, Rabb’i de kuluna sevdiren en güzel amellerden biridir.

Bismillahirrahmanirrahim.

Onu beklemediği yerden rızıklandırır. Kim Allah’a tevekkül ederse, O kendisine yeter. Şüphesiz Allah, emrini yerine getirendir. Allah, her şeye bir ölçü koymuştur. (Talak-3)

2.Yapılan her işin Allah’ın rızasına uygun olmasını sağlar.

yapılan işin Allah rızası için olmasını sağlar.

Tevekkül, Allah’a güvenmek olduğuna göre tevekkül eden insan yaptığı işlerde Allah rızasını gözetir. Attığı her adımın, söylediği her cümlenin Allah rızasına uygun olmasına dikkat eder. Hem Allah’ın rızasına uygun işlerde bulunmak hem de bu işin sonunda Allah’a güvenmek ise bu işin en güzel tarafıdır.

Bismillahirrahmanirrahim.

Mü’minler ancak o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir. O’nun ayetleri okunduğunda imanlarını arttırır ve yalnızca Rablerine tevekkül ederler. (Enfâl-2)

3.Tevekkül insana sorumluluk bilincini aşılar ve insanda daima çalışma, çabalama düşüncesini geliştirir.

Tevekkül insana sorumluluk bilincini aşılar.[

Her Müslüman elinden gelen her türlü çabayı gösterdikten ve tüm tedbirlerini aldıktan sonra tevekkül etmelidir. Bu benim kaderim diyerek boş oturmak bir Müslümana yakışmaz. Müslüman bir kişi daima çalışmalı, emek göstermeli ve işin sonunu Allah’a bırakmalıdır. Bu durum ise kişideki sorumluluk bilincini ve her zaman çalışma hevesini uyandırır.

Bismillahirrahmanirrahim.

Allah’tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et. Eğer azmedersen artık Allah’a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.
(Al-i İmran-159)

4.Tevekkül kişiyi iç huzura kavuşturur. Başarısız olma endişesini ve korkusunu yok eder.

Tevekkül insanı iç huzura kavuşturur.

Kişi elinden geleni yapıp tüm çabalarını ortaya koyduktan sonra olur da bir aksilik çıkarsa diye düşünebilir. Okul hayatında, iş hayatında ve aslında hayatının her alanında başarısız olma endişesi içerisinde olabilir. Bu endişeyi ortadan kaldıran en etkili silah ise tevekküldür.

Tevekkül, insanın elinden geldiğince çabalamasını sağladığı için insana ilk güvenceyi verir. İkinci ve en önemli adımsa Allah’a dayanıp güvenmektir. Allah kendisine güvenip dayananlara vekil olarak yeter. Bu bilinci taşıyan insan ise, yaptığı iş her ne olursa olsun bunu Allah rızası için yaptığını ve Allah’ın kendisine en hayırlısını vereceğini bilir. Bu adımlar kişiyi iç huzura ve mutluluğa götürür.

Bismillahirrahmanirrahim.

Size verilen şey, yalnızca dünya hayatının geçimliğidir. Allah’ın yanında bulunanlar ise daha iyi ve daha süreklidir. Bu mükâfat iman edenler ve Rablerine dayanıp güvenenler içindir. (Şura-36)

5.Tevekkül insana asla pes etmemeyi, sabır ve sebat göstermeyi öğretir.

Tevekkül insana pes etmemeyi öğretir.

Allah’a dayanıp güvenmek, bu imtihan dünyasında insanı ayakta tutan tek şeydir. Allah’ın vereceği her şeyin kendisi için hayırlısı olduğunu bilip tevekkül eden kişi asla pes etmez. Çevresinin hatta ailesinin bile kendisine cephe aldığı zamanlarda; tek güvencesinin, tek dayanağının, tek yardımcısının Allah olduğunu bilir. Elinden gelen tüm çabaları gösterip Allah’a güvenmek, bu yolda sabır ve devamlılık göstermesini sağlar.

Bismillahirrahmanirrahim.

De ki: “Allah’ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü’minler yalnızca Allah’a tevekkül etmelidirler.” (Tevbe-51)

Tevekkülün sonunda başarıya ulaşacağını, Allah’a daha da yaklaşacağını bilen insana ne mutlu! 🙂

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

9 yorum var.

 1. 1

  Gerçekten tevekkül edebilsem gönlüm değirmen taşları arasında değil bir bulutun üzerinde olurdu

 2. 3
 3. 5

  Allah razı olsun çok güzel bir mekale olmuş şu an bende bir sürü borcun içinde zor günler geçiriyorum ama biliyorumki bu günlerde geçer daha öncede geldi geçti bende allaha tevekkül ediyorum…
  hepinizin hayır duasını bekliyorum allaha emanet olun

  • 6

   Adamın birisi, Hasan-ı Basri’nin yanına girdi ve: ‘Ey imam!. Gök yağmur vermiyor’ dedi..
   Bunun üzerine Hasan-ı Basri: ‘O halde Allah’tan af dile/istiğfar et’ buyurdu..
   .
   Sonra bir başkası huzura girdi ve : ‘Ey imam!. Eşimin çocuğu olmuyor’ dedi..
   Hasan-ı Basri ona da: ‘Allah’tan af dile/istiğfar et’ buyurdu..
   .
   Sonra üçüncü bir adam geldi ve: ‘Ey imam!. Fakirlikten yana sıkıntım var’ dedi..
   Hasan-ı Basri ona da: ‘Allah’tan af dile/istiğfar et’ buyurdu.. Mecliste tüm bu olup bitenlere şahit olan birisi:
   ‘Ey imam, Hayret sana!.
   Sen bir ihtiyacı için yanına gelen herkese ‘Allah’tan af dile/istiğfar et’ mi dersin? dedi..
   Bunun üzerine Hasan-ı Basri adama şöyle cevap verdi:
   ‘Ey Filan!. Sen Allah’ın şu ayetini okumadın mı hiç ? ‘Rabbinizden mağfiret dileyin..
   Çünkü O çok bağışlayıcıdır..
   Mağfiret dileyin ki,
   Üzerinize gökten bol bol yağmur indirsin,
   Mallarınızı ve oğullarınızı çoğaltsın,
   Size bahçeler ihsan etsin,
   Ve sizin için ırmaklar akıtsın”..
   (Nuh Suresi /10-11-12)

 4. 7
 5. 8
  • 9

   Esselâmün Aleyküm. Kopyalama işlemi bu sitede gerçekleşmiyor. Ekran fotoğrafı alıp o şekilde çıktı alabilirsiniz. Hayırlarla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>