İş Sırası


6
6 Beğeni

Planlı programlı yaşamayan ya da en azından vaktini beş vakit namaza göre ayarlayamayan birinin bütün bu işleri düzenli bir şekilde yapıp Allah’ın rızasını kazanması neredeyse mümkün değildir. Yarın yokmuş gibi bugün yaşamak, dakikaları hatta saniyeleri hesaplamak zorundayız.

Bu asırda en azından kendi evimizdeki hakimiyetimizi ve imkanlarımızı düşününce Allah’a sunacak tek bir özrümüz kalmamıştır. Kıyamet günü alkol şişesi boşaltanlar ne kadar pişman olacaksa vakit israfı yapanlarda pişman olacaklar. Vakit çalan da bilezik çalan gibi hesap verecektir. Uğruna dünyamızı feda ettiğimiz eş, çocuk, anne ve babamız ahirette kaçtığımız insanlar olacak. Uhuvveti arttırmayan, iş, ticaret, ahiret işlerini içermeyen muhabbetlerin hesabı çetin olacak.

Cuma tebriği Ashabı Kiram’da yoktu. Zaten birbirlerini cuma namazında görüyorlardı. Cuma tebrikleri de israftır. Müslüman kardeşinin halini sormazken cuma sabahı toplu mesaj atmanın hiç bir mantığı yoktur. Haram değildir ama gerekli hiç değildir. Cuma sabahı mesaj ile değil başı derde düştüğü zaman mü’min kardeşini görmeli ümmet. Vaktimizi böyle kandil ve cuma mesajları ile israf edemeyiz. Toplu tebrikler yerine emri bil maruf yapılmalı.

Gerçekçi olmak zorundayız. Dirilmek gibi bir derdimiz var bizim. Çalışmak, ihlas ile çalışmak, Peygamber’e uygun çalışmak zorundayız. Sırası takip edilmeyen, sünnete uymayan işler faydasızdır. Taharet almayı bilmeyen birinin tefsir dersi alması boş iştir; tefsir farzı ayn değildir ama temel ilmihal bilgisi farzı ayndır -hacca gitmekten daha önemlidir-. İlim önemlidir ama sırası bilinmediği zaman büyük işler yaptığımızı sanırız oysa hurdacı dükkanı gibi küçük bir dağ olan ve bir işe yaramayan hurda biriktiririz. Allah’ın emirleri ve kendi ihtiyaçlarımıza göre ortak bir kesişim noktası bulup sıralı işler yapmalıyız. Bu işlerin sıralamak için belli başlı kurallarımız olmalıdır. Bunlar:

1. Önce farzlar sonra nafileler

Farzlar arasında bile öncelik sıralaması vardır. Oruçta farzdır namazda ama namaz daha öncelikli bir farzdır. Benim yapabileceğim farzlar önceliklidir, toplum olarak üstümüze düşen farzlar sonraki farzdır. Annemiz bakıma muhtaçken Kudüs’ü kurtarmaya gidemeyiz. Bu Kudüs’ü hafife almak değildir, Kudüs ile avunarak dinimizden olmamak içindir.

2. Sünnetlerin Sırası

Sünnetler bizim Rasulullah’ın yolundaki kurallarımızdır ama sünnetler arasında da öncelikler vardır. Misafire ikram da sünnettir, öğlenin sünneti de sünnettir ama öğlenin sünneti ikramdan daha önceliklidir.

3. Vakit Kuralı

Şeriat vakitle ilgili bir kural getirdi ise müslüman o vakitte başka iş yapmaz. Ezan okunurken sadaka dağıtılmaz, acele değilse anne baba hizmeti yapılmaz; önce namaz, önce ezana icabet. Kuran okurken misafir geldi ise kuranı bırakıp misafire öncelik vermek gerekir. Çünkü kuran vakti geniş bir ibadettir. Yakınları muhtaçken Afrika’da su kuyusu açtırmak da iş sırasına göre uygun değildir. Deprem oldu insanlara yardım edebilecekken tefsir çalışmak, zikir yapmak yanlıştır. Önce insanlara yardımcı olacağız sonra ilim.

4. Takatimizin Yettiği İşi Yapacağız

Önümüzde iki iş var ise insan olduğunuzu unutmadan gücümüzün yettiğini yapacağız. Duygusallaşmadan hangisinin önemli olduğunu düşünüp onu yapmalıyız.

5. Az ama devamlı işler

Allah az olsun sürekli olsun istiyor. Güneş her gün doğuyor kışın az olsa bile olsa her gün ısı veriyor.

6. Haramdan Uzak İş

Hangi işi yapıyorsanız yapın sizi harama götürmeyecek o iş. Ucu harama bulaşan iş ile Allah’ı kandıramayız.

7. Bir taş ile iki kuş

İşler arasında faydası bizi aşıp başka insanlara da faydası olan işler öncelikli olmalıdır. Tek başımıza kuran okumak faydalıdır ama birine beni dinle deyip bu sevaba onu da ortak etmek daha faydalıdır.

8. İş Sırası

Kaynaklar

Bu yazı Nureddin Yıldız Hoca’nın ‘İş Sırası’ dersinden özet çıkartılarak hazırlanmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

6
6 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
19
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
10
BAŞARILI

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Allah sizi çokça mukafatlandirsin.sagol çok hoşuma gitti bu yazı Allah uygulamayı nasip etsin.amin

  2. Selamünaleyküm. Uzun zamandır yeni yazılar yüklemenizi bekliyorum. Takipçilerinizi bu kadar bekletmek olur mu.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı