Davet ve Tebliğ, Haber, İslam, Yaşam

Irkçı Hakarete Maruz Kalan Müslüman Bakın Ne Yaptı!

SONY DSCİngiltere’nin Bradford kentinden Aminur Chowdhury, Ben Gallon isimli evsiz bir kişi tarafından ırkı nedeniyle aşağılandı. O ise, aynı şekilde karşılık vermek yerine bir şeyler içerek sohbet etmeyi teklif etti.

“İlk etapta diğer yanağımı döndüm, ama sonrasında bana söyledikleriyle ilgili Ben’i zor durumda bırakmış oldum. Orada bir 15 dakika kadar sohbet ettik.”

Aminur, Ben’le konuştuktan sonra ona iş bulmasına yardımcı olabileceğini söyledi ve birbirlerine irtibat bilgilerini verdiler. Ben, iş teklifini sırf kibarlık olsun diye söylediğini sandı ama ertesi gün ondan arkadaşının şirketinde bir iş mülakatıyla ilgili telefon geldiğini anlatıyor:

“Ertesi gün beni aradı ve ‘senin için bir mülakat ayarladım; almaya geleyim mi’ diye sordu. Aynı gün beni almaya geldi, Canal Road’daki yere götürdü ve on dakika içinde işe alınmıştım bile!”

Aminur bununla da kalmadı, Ben’in Bradford’da kiralık bir daire bulmasına yardımcı oldu.

Ben, davranışından pişmanlık duyarak diyor ki:

“O sözleri sarf etmemin elle tutulur yanı yoktu. Beni affettiği için ona helal olsun. Pişmanım ve bu durumdan olumlu bir sonuç çıkardım. Dersimi aldım. Aslında söylediklerim de hiç bana uyan şeyler değildi. Irkçı biri değilim.”

“Gelecek bana daha aydınlık görünmeye başladı. İşe başladım ve çok da iyi gidiyor.”

Aminur, onu böyle davranmaya motive eden nedenleri açıkladı ve şöyle dedi:

“Bana ırkçı söylemlerle saldırılmıştı, fakat ırkçılığı yenmenin en iyi yolu biraz tolerans göstermek… Bütün dünyayı yola getiremeyeceğimin farkındayım ama insanları eğitmeye gayret edebilirim. Bradford’daki tüm Asyalılar’a ırkçılığa nasıl karşılık verebileceklerini öğretmek için çok iyi bir yol bu. Ne kadar sevgi gösterirsen o kadar sevecen olurlar.”

Oldukça büyük ve sayıları giderek artan Asyalı İngiliz toplulukları ile beyaz çoğunluk arasındaki ırkçı çatışmaların en büyükleri 2001’de Bradford’da gerçekleşti. Bunun sonucunda 300 polis yaralandı ve 297 kişi gözaltına alındı. Şimdi her iki kahraman da bu olumlu hikayelerinin, toplumdaki farklı ırklar ve farklı din mensupları arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesine katkıda bulunmasını umut ediyorlar.

Bu hikaye şüphesiz hepimiz için büyük bir ders ve insanların kalbini kazanmanın yoluna dikkat çekiyor: Güzel ahlak. Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselam da güzel karakteriyle insanların gönüllerini kazanmış ve pek çok kişi böylelikle İslam’ı benimsemişti.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>