İnsanın 3 Felaketi


0

Dünya doğal afetlerle sürekli yüz yüze. Bir deprem, yangın haberi duymak bize çok yabancı değil peki dünyanın küçük bir nüshası olan insan hangi afetlerle yüz yüze? Bu yazımızda Bediüzzaman’a (kuddise sirruhu) göre insanı felakete götüren 3 durumundan bahsedeceğiz. Sorunu bilmek çözümün ilk basamağıdır. Hep birlikte bu basamağa iman adımımız ile adım atalım inşallah.

1. Hazırdaki lezzeti tercih edip, ilerideki en büyük lezzeti terk etmek!

dragon-fruit-recipes-117

Dünyada her an elimizin altında olduğu için cennetteki lezzetlere tercih ettiğimiz dünyalık lezzetleri İmam Gazali şuna benzetiyor;

Nefis, yemekler mideden bağırsaklara geçtikten sonra insan bunlardan nasıl nefret ederse, ölüm anında dünyalıktan o denli nefret eder.

Tabi ki dünyadan faydalanabiliriz, onun ahiretimizin tarlası olduğunu unutmadığımız sürece! Harama girmeden, ahiretimizi tehlikeye atmadan dünyalık lezzetlere erişebiliriz. “Helâl dairesi geniştir, keyfe kâfi gelir. Harama girmeye hiç lüzum yoktur.” (Sözler / 6.Söz) Aynı zamanda haramlarla iç içe olan kişi, helallerin lezzetini alamaz hatta ahiretteki lezzeti bile Allah korusun… İslamın en cezbedici yönü ise her soruna çözüm olmasıdır Elhamdülillah. Çözümümüz ise nefse dünyalığın tatlı gelmesine ölümü hatırlatarak engel olmaktır. Ağızların tadını kaçıran ölümü çokça hatırlayın. (Hz. Muhammed; سلم و عليه الله صلى  Tirmizi / 2307) Öyleyse ölümü sıkça hatırlayıp, dünyalık lezzetleri elimizin tersiyle itip, asıl lezzet için ahirette ne geçiyorsa onu biriktirmeliyiz.

“Hasis sarraf, kendine bir başka kese diktir! Mezarda geçer akça neyse, onu biriktir!” (Necip Fazıl Kısakürek)

2. Yakındaki en ufak tokattan korkup, ilerideki büyük azap için korkmamak!

HAST_2012SEP07_063

“Ey insanlar! Rabbinizden sakının ve bir günden korkun ki, baba çocuğuna hiçbir fayda veremez. Çocuk da babasına hiçbir şeyle fayda sağlayacak değildir. Şüphesiz Allah’ın vaadi gerçektir. O halde dünya hayatı sizi aldatmasın, sakın o çok aldatıcı şeytan sizi Allah’ın affına güvendirerek aldatmasın.” (Lokman Suresi; 33. Ayet Meali)

Bugün başımıza gelecek basit bir sıkıntıdan korkup, Allah’ın gazabından korkmuyoruz. Bu felaketin uzak olduğunu düşünmek ve “Allah affeder” in arkasına sığınmak ne yazık ki babanın çocuğuna faydasının dokunmayacağı o günün azabından korumuyor. Aslına bakarsanız bir tokat olmasına bile gerek yok basit bir zorluk bile bize aldatıcı olabiliyor ve bu aldatıcı zorluğun cezasını hem dünyada hem ahirette çekiyoruz. Zorluğuna aldanıp uzaklaştığımız kulluk vazifesi ile ilgili Bediüzzaman (kuddise sirruhu) şu benzetmeyi yapar; kulluk vazifesini reddeden bedbaht bilmiyor ki inkar ile uzaklaştığı kulluk vazifesinden milyon kere daha zoru olan manevi sıkıntı ile karşılık görür. Sineğin ısırmasından kaçıp yılanın ısırmasını kabul eder.

3. Duygularla hükmedip, aklı önemsememek!

55991542379446763604221

Duygular miyoptur, yarını göremezler oysa bizim sadece yarını değil sonsuzu bile hesaba katarak hareket etmemiz gerekir. Kuran-ı Kerim’de “Hiç düşünmüyor musunuz? (Saffat Suresi; 155. Ayet Meali)” sorusu imanı korumanın akıl duyusunu kullanarak mümkün olduğunu bize gösterir. Öyle ki şeytan bize sağdan, soldan, önden ve arkadan yanaşır. Bizde onun oyunlarını ancak ayetler ışığında zihnimizi kullanarak bozarız. İblis: «Öyle ise andolsun ki, beni azdırmana karşılık ben de onları saptırmak için her halde Senin doğru yoluna oturacağım.(Araf Suresi; 16. Ayet Meali)

Bize umutsuzluk aşılayan ve sadece günü kurtaran (ya da batıran) duygularımızı değil de ahiret gününün hesaba katarak sorgulayan aklımızı kullanmamızın zamanı gelmedi mi?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı