İnsani İlişkilerimizi Olumlu Etkileyecek 4 Tavsiye


0

Olumlu ilişkiler içinde olduğumuz bir müslüman topluluk olma duası ile;

Enes b. Mâlik”ten nakledildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Birbirinizden nefret etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah”ın kulları, kardeş olun. Bir Müslüman”ın din kardeşiyle üç günden fazla küs durması helâl olmaz!”( Buhârî, Edeb, 62)

1. Alıngan Olmamak

Alıngan insanlar, diğerlerinin davranışlarına kolayca gücenir. Olumlu eleştirilere bile aşırı tepki gösterir. Fakat karşısındaki insanlar her zaman onun kadar hassas veya düşünceli olmayabilir. Diğerlerinin davranışlarını kişisel algılamamak gerekir. Alıngan olduğumuz durumlarda öfkelenmek, küsmek, tepki göstermek ilişkilerimizi olumsuz etkiler. Sözlerden veya hareketlerden anlamlar çıkarmak yerine karşı tarafa sorup gerçek niyeti öğrenebiliriz.

2. Sessizliğin Gücünden Yararlanın

Günümüzde insanlar birbirlerini dinlemekten çok uzaklar. Genellikle herkes bir şeyler anlatmak ve bir şekilde anlaşılmak gayesinde, fakat aynı zamanda da kimsenin onları dinlememesinden ve anlamamasından şikayetçiler. Bizi dinlemelerini istiyorsak önce biz susup diğerlerini dinlemeliyiz.  Anlaşılmak istiyorsak önce diğerlerini anlamak için çaba göstermeliyiz. Birilerinin derdine deva bulamasak bile sadece dinleyip yanında olmak, onu önemsediğimizi hissettirmenin en güzel yoludur.

3. Hüsn-ü Zan Yapmak

Hüsn-ü zan, karşımızdaki insanlar hakkında iyi şeyler düşünmek demektir. Çevreden her an bir zarar geleceği paranoyasına kapılmak insanı yorar, insanlar arasındaki güveni ve kardeşliği bozar. Olumlu ilişkiler ise güven üzerine kuruludur. Bu yüzden diğerlerinin davranışlarını iyi şekilde yorumlamak gerekir. Aynı şekilde kendimizin de diğerlerine güven veren davranışlar içinde olması gerekir.

“(İyi) Müslüman, dilinden ve elinden Müslümanların emin olduğu kişidir. (Asıl) muhacir de Allah’ın yasakladıklarını terk edendir.” (Buhârî, Îman 4, 5, Rikak 26; Müslim, Îman 64-65)

4. Yardım İstemekten Çekinmeyin

Gurur, olmadık yerlerde karşımıza çıkar ve genellikle işleri yokuşa sürmeye sebep olur. İnsanın içindeki kibir, bazen onu en çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda bile yardım istemekten alıkoyar. Oysa gerektiğinde yardım istemek yanlış bir şey değildir. Yardımlaşmak, insanlar arasındaki kardeşliği ve güveni pekiştirir. İzin verin birileri yaraya merhem olsun; yardım etmenin ve yardım görmenin ne kadar güzel bir duygu olduğu hatırlansın. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı