İngiltere’den Müslümanlara Dair Mutluluk Verici 5 Haber


3
3 Beğeni

İklim krizinin iyiden iyiye hissedilen kötü sonuçlarından, dünyada ve ülkemizde hepimizin az ya da çok etkilendiği ekonomik sıkıntılara ve hepimiz için farklı olan birçok sıkıntıya kadar her birimiz çeşitli zorluklarla karşı karşıyayız. Kendi hayatımızda yaşadıklarımız, etrafımızda şahit olduklarımızın yanısıra ana akım medyada gördüğümüz haberler de çoğunlukla hep sıkıntılara ve kötülüklere dair oluyor. Tüm bu olumsuz görüntüler birleştiğinde ise dünyada iyilik ve güzellik namına hiçbir şey yaşanmıyor olduğu sanrısına kapılabiliyor ve umutlarımızı yitirebiliyoruz. Bu yazımızında tam da hislere derman olma kaygısıyla yola çıkmış olan Bi Dünya Haber platformundan, İngiltere’de meydana gelmiş fakat ne televizyonlarımızda ne de gazetelerimizde göremediğimiz iyilik haberlerini derledik.

Dünyanın bize uzak noktalarından Müslüman kardeşlerimize dair okuyacağınız bu haberlerin hepimizin içinde umut kıvılcımları tutuşturması dileğiyle..

1) Alevlerin Arasından Bir Aileyi Kurtaran Adam: Ruhul Khan

İngiltere’de yaşayan Ruhul Khan isimli Müslüman adam komşusunun evinde çıkan yangını fark etti. Ruhul Khan aceleyle ve cesurca vakit kaybetmeden harekete geçerek bir ailenin kurtulmasına vesile oldu.

Müslüman komşularının yardımıyla büyük bir felaketten kurtulan aile, komşuları Ruhul’a duydukları minnettarlığı ifade eden bir mektup yazdı ve mektubu sosyal medya üzerinden paylaştı.

Ailenin yazdığı mektuba ve haberin devamına ulaşmak için tıklayınız:

Kaynak: https://www.bidunyahaber.org/alevlerin-arasindan-bir-aile-kurtardi-ruhul-khan/

2) 29 Kişiyi İntiharın Eşiğinden Çekip Kurtardı

İnsan yaradılışı gereği elbette yalnız olamayan sosyal bir canlıdır, insana Müslümanlık vasfı eklendiğinde ise “Her kim bir canı kurtarırsa tüm insanlığı kurtarmış olur…”* ayeti gereğince sosyal olma becerileri çok daha etkin kullanılmalıdır. Fakat günlük hayatın hızı ve kişisel problemler bazen öyle ön plana çıkıyor ki Müslüman olmanın bir gereği olan çevreyi kollama ve yardıma ihtiyacı olanlara el uzatma gerekliliği gözden kaçan bir sorumluluk oluyor. Yine İngiltere’de yaşayan Rizwan Javed ise bu sorumluluğu harikulade şekilde yerine getiren ve bizlere de ilham olan bir Müslüman.

Kendisi 30 yaşında. Demiryolu personellerine, intihara eğilimli bireylere yardım etme becerilerine ilişkin eğitim veren Samaritans’ın kursunu tamamlayan (2015) binlerce demiryolu işçisinden biri.

Dünyanın hengamesinde kaybolup benliğini yitirdiğini hisseden ve tüm bunlardan kurtulma niyetiyle hataya düşerek intihara kalkışan tam 29 kişiyi intiharın eşiğinden çekip kurtardı Rizwan Javed.

Sırf bu amaca yönelik eğitimler alan ve yaptığı güzel davranışı gereği ödüllere layık görülen Rizwan’ın haberinin ayrıntılarını bu bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz:

Kaynak: https://www.bidunyahaber.org/cankurtaran-demiryolu-iscisi-rizwan-javed/

3) Müslüman Mirasını Dünyaya Tanıtan Festival: MACFEST

Her ne kadar dünya artık çok global bir gezegen haline gelse ve iletişim araçları da nüfusun yoğun bir kısmı tarafından efektif bir biçimde kullanılıyor olsa da ne yazık ki dinimiz İslam hâla daha bazı insanlar tarafından olduğu gibi bilinmiyor ve tanınmıyor. Bu nedenle dinimizi doğru bir biçimde tanıtmak bizler için hâla önemli bir sorumluluk,

Kadın hakları savunucusu ve ırkçılıkla mücadelede eylemci kimliğiyle ön plana çıkan Pakistanlı bir yazar olan Qaisra Shahraz da bu sorumluluğun farkında olan bir Müslüman ve bu nedenle kurucu ve yöneticiliğini yürüttüğü MACFEST (Muslim Arts and Culture Festival)’i hayata geçiriyor.

İslam’ın Müslümanlara bıraktığı mirası yaşatma amacıyla farklı coğrafyalarda pek çok etkinlik ve program düzenleyen MACFEST aynı zamanda İslamofobi ile mücadele etmek için de çok önemli bir rol oynuyor.

“Bir şeyler yapmak istiyorum ama ne?” diye düşünüyorsanız Bu muhteşem festival fikrine ve MACFEST’e dair ayrıntılar için haberin devamını bu bağlantıyı okuyabilirsiniz. Bu festivalin ayrtınları ve amaçları umuyoruz ki sizin için ilham verici olacaktır.

Kaynak: https://www.bidunyahaber.org/musluman-mirasini-dunyaya-tanitan-festival-macfest/

4) Görme Engelliler İçin Sanal Asistan Üreten Müslüman Mühendis: Saqib Shaikh

İngiltere’de yaşayan Saqib Shaikh, Microsoft’ta yazılım mühendisi olarak çalışan Saqib Shaikh İngiltere’de yaşıyor ve Misrosoft’ta yazılım mühendisi olarak çalışıyor. Kendisi de hayatlarını kolaylaştırmak için büyük bir adım attığı insanlar gibi görme engelli. Saqib Shaikh görme engelli ya da görmesi kısıtlı bireyler için konuşan bir kamera geliştirdi ve geliştirdiği mobil uygulama, akıllı telefon ve akıllı gözlüklerde çalışıyor. ‘Seeing Al’ isimli uygulama, sesli olarak gördüklerini söylüyor ve bunun yanında yüz tanıma teknolojisine de sahip. Böylece kişilerin fiziksel görünüşünü de tanımlayabiliyor. Hatta ruh hallerini tahmin edebiliyor. Ve o anki davranışını anlatıyor. Yazıları ve işaretleri okuyabiliyor. Kısacası Shaikh’in imza attığı bu uygulama göremeyen insanlar için adeta sanal asistan işlevi görüyor.

Habere ve uygulamaya dair ayrıntıları okumak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz:

Kaynak: https://www.bidunyahaber.org/gorme-engellilere-sanal-asistan-ureten-musluman-muhendis/

5) Yetimlere Adanmış Bir Platform: ForYatim

For Yatim, özellikle mülteci kamplarında temel eğitim imkanına dahi erişimi olmayan çocuklar için dertlenilerek ortaya çıkmış bir proje. Kampların zor hayat şartları ve eğitimden uzaklık sebebiyle çocukların ilerleyen zamanlarda eksikliğini iyice hissedeceği öz saygılarını yeniden kazanmalarını, kendilerine ve topluma olumlu katkılarda bulunacak yetenek ve becerilerini geliştirmeyi amaç edinen ForYatim kendileri gibi halis niyetle kolları sıvayan Karam Vakfı ile ortak bir çalışmada buluşmuşlar.

Ortak çalışmaya ve ForYatim’e dair ayrıtnılı bilgiye ulaşmak için:

Kaynak: https://www.bidunyahaber.org/yetimlere-adanmis-bir-platform-foryatim/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3
3 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
18
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
7
BAŞARILI
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı