Eğitim, Kültür, Liste, Yaşam

İngilizce Kelime Dağarcığınızı Nasıl Geliştirirsiniz-8 Önemli Tüyo

İş yerimizde patronumuz zihnimizin algılamakta güçlük çektiği türlü türlü kelimeleri dile getirince veya arkadaş toplantılarımızda sevgili arkadaşlarımız sanki bu evrende daha önce bu kelimeleri hiç duymamışız gibi güçlü bir kelime dağarcığıyla konuşmaya başlayınca hepimiz zor anlar yaşıyoruz. Gerçekten can sıkıcı bir durum.

Kolayca bunun üstesinden gelebilirsiniz. İngilizcede yaklaşık 500.000 kelime bulunmaktadır. Bu sayıya teknik ve argo kelimeler dahil değildir. Fakat yavaş ve istikrarlı bir öğrenim süreci ile bu dile hakim olabilirsiniz. Günlük yaşamımız için sadece 20.000 kelimeyi öğrenmek yeterlidir. İyi İngilizce konuşan birinin sahip olması gereken özelliklere sahip olmadığını düşünen insanlar, İngilizce kelime dağarcıklarını geliştirmenin yolunu bulmalılar.

1. Gazete okuma alışkanlığı edinin

İngilizce Kelime Dağarcığınızı Nasıl Geliştirirsiniz- 10 Tüyo

İngilizcenizi geliştirme süreci gazete okuma ile başlamalıdır. Bir yere kadar sadece belli kısımları okumayı tatmin edici bulabilirsiniz fakat farklı kategorilerdeki sayfaları okumaya çalışın. Editör yazısını okumanızı öneririz. İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmenize yardım etmesinin yanı sıra düzenli şekilde düşüncenizi nasıl biçimlendireceğiniz ve sunacağınızla ilgili bir fikir verecektir.

2. Her hafta yeni bir kitap alın ve hafta sonundan önce kitabı bitirin

İngilizce Kelime Dağarcığınızı Nasıl Geliştirirsiniz- 10 Tüyo

Bu alışkanlığı edindiğinizde eminim zengin bir kelime hazineniz olacak. En yakın bir kitapçıyı ziyaret edin ve ilginizi çekecek kitaplar satın alın. Yeni bir kelimeyle karşılaşır karşılaşmaz üzerine not alın ve sözlük ile refere edin. Eğer ana diliniz İngilizce değilse, bu alışkanlık günlük kullanılan kelimeleri de öğrenmenize yardım edecek.

3. İnterneti faydalı hale getirin

İngilizce Kelime Dağarcığınızı Nasıl Geliştirirsiniz- 10 Tüyo

İnternette eğlenceli bir şekilde İngilizce öğrenmenin birçok yolu vardır. Sadece tercih etmek istediğiniz konuyu seçin. Her bir konu başlığı için internette milyonlarca makale bulabilirsiniz. Ana dili İngilizce olanlar tarafından en çok yazılan yetkili internet sitelerinden bir makale seçin. Böylece üsluplarını ve kelime dağarcıklarını düşündüğünüzden daha erken benimseyebilirsiniz. Bu tür sitelerdeki her makale size, tek bir makale ile birçok yeni kelime öğretme yeterliliğindedir.

4. Öğrendiğiniz yeni kelimeleri pratik yapmayı unutmayın

İngilizce Kelime Dağarcığınızı Nasıl Geliştirirsiniz- 10 Tüyo

Biri bana kelime dağarcığını nasıl geliştireceğini sorarsa ilk tavsiyem “pratik yap, pratik yap, pratik yap” olacaktır. Her ne zaman yeni kelime öğrenirseniz günlük hayatınızda kullanmaya çalışın. Günlük iletişiminizde kullanın böylelikle kolayca unutmazsınız. Fakat yeni öğrendiniz diye kelimeleri yanlış yerde kullanmak bir anlam ifade etmeyecektir. Sadece uygun olduğunu düşündüğünüz yerlerde kullanın.

5. Telaffuz öğrenin

İngilizce Kelime Dağarcığınızı Nasıl Geliştirirsiniz- 10 Tüyo

Sadece kelime dağarcığınızı geliştirme yolları aramak yeterli değildir. Gerçek gelişim kelimeleri doğru telaffuzlarıyla öğrendiğinizde gerçekleşir. Video ve sözlüklerle telaffuz öğrenebilirsiniz. Neredeyse bütün sözlükler her bir kelimenin telaffuzunu fonetik sembolleriyle içermektedir. Kelimeyle beraber telaffuzunu da öğrenin.

6. Grup içinde öğrenin

Kelime dağarcığını geliştirmek isteyen insanlar tanıyorsanız onlarla bir grup oluşturun. Yanınızda aynı fikirde insanların olması yeni kelimeler kazanmanızda yardımcı olacaktır. Düzenli aralıklarla toplantılar düzenleyin ve yeni kelimeler paylaşın.

7. Kelime köklerini öğrenin

İngilizce kelime dağarcığı nasıl gelişir ? Nereden başlanmalı ? Bu sorular 3 basit kelime ile cevaplanabilir. “Kelime köklerini öğrenin.” Kelime kökleri yanlarına ön ek ve son ek alarak başka kelimeler oluştururlar. Oluşan kelimenin tam manasını bilmeseniz bile kelime kökünü tespit ettiğinizde bir fikir elde edebilirsiniz.

8. Öğrendiklerinizi yeniden gözden geçirin

İngilizce Kelime Dağarcığınızı Nasıl Geliştirirsiniz- 10 Tüyo

Yeni kelimeler öğrenmek önemlidir fakat gözden geçirmediğinizde unutulup gidecektir. Her hafta birkaç saatinizi ayırın ve geçmiş hafta boyunca öğrendiklerinizi tekrar edin. Aynı zamanda bu kelimeleri günlük sohbetlerinizde, bloglarda ve kullanma fırsatı bulduğunuz her yerde kullanın.

Umarım İngilizce kelime dağarcığınız nasıl geliştireceğiniz hususunda iyi fikirler edinmişsinizdir. Aklınızda olup burada yazılmayan bir şey varsa lütfen düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Kaynak:  lifestyle9.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1
  2. 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>