İslam, Liste, Yaşam

İmamların Genç Cemaat İçin Yapabilecekleri 7 Şey

Bizler nesillerimiz için dertleniriz. Camiden, mescitten uzak, dinene ırak bir nesil geliyor endişesine kapılırız. Bu nedenle de çocuklarımızın ve gençlerimizin mescitlerle olan irtibatlarını kuvvetlendirmek isteriz. Ancak bu sadece bizimle bitmez. Hatta en büyük görev burada cami imamlarına düşüyor desek, hatalı olmaz. Zira büyük şevk ile anlatıp, heveslendirdiğimiz gençlerimiz, özellikle çocuklarımız camide bekledikleri şeyi bulamayabiliyorlar. Hatta daha kötü şeylerle bile karşılaşabiliyorlar. Bunun bedelini kimse ödeyemez. Bu nedenle cami imamları hem genel cemaate karşı onları önemsediğini fark ettirip, aksi davranışları önlemeli, hem de bu genç cemaatle ayrı olarak muhakkak ilgilenmelidir. Peki ne yapabilir?

1. Yemek ve Çay Günleri Düzenleyebilir

İmam camisine gelen gençleri ve çocukları takip etmeli. Daha sıkça gelmeleri için onları heveslendirmeli. Bu nedenle bugünlerde bir iftar programı hazırlayabileceği gibi, normalde de bir yemek veya çay günü ayarlayabilir. Gelen genç cemaati ve onların da arkadaşlarını davet edebilir. Bu toplantıda muhabbet kurarak bağları güçlendirebilir. Onları daha yakından tanıyarak devamiyetleri için ipuçları alabilir.

imam 2

2. Müezzinlik Yaptırabilir

Kimi zaman bu cemaatten birini seçip ezan okutabilir. Ya da sağlam gençlere namaz boyu müezzinlik yaptırabilir. Güvendiği kişilere namaz kıldırabilir. Küçük çocuklar arasında müezzinlik yarışması yapabilir.

imam 8

3. Namazdan Sonra Aşr Okutabilir

Namazdan sonraki Aşr surelerini çocuklara çalıştırıp sırayla okutabilir. Gençlerden daha büyük, makamlı okumalar isteyebilir. Cemaate bu gençleri takdim ederek güvenlerini artırabilir.

4. Onları Daha Ön Saflara Alabilir

Bazı namazlara özel onlara saf ayırabilir. Mesel Cumâ namazına sürekli gelen ve ön saflara yetişen çocukları tebrik ederek, onlara daha ön saflardan yerler sunabilir. Cemaat içerisinde onları onure edebilir. Namaz sonrasında Asrı saadette gençler ve çocuklara yönelik kıssalar anlatabilir. Onlara Arşın gölgesindeki 7 sınıftan biri olduklarını hissettirerek muamele eder.

imam 7

5. Hediyeler Verebilir

Özellikle cuma günleri için küçük hediyeler hazırlayabilir. 3 Cumâ üst üste gelen ya da ön safa yetişen ya da ilk kez cumaya gelen çocuklara hediyeler vererek hem tanışma, hem de tebrik ederek devamlı olmaları için adım atabilir. 3 kez üst üste gelen çocukların adlarını alıp onlara meyve suyu ısmarlayabilir. 5 kez gelenleri akşam namazına davet edebilir. Gençlerden sabah namazına gelenlere kitap hediye edebilir.

6. Onlara Özel Ders Halkaları Yapabilir

Özellikle süreklilik arz eden çocukları toplayıp onlara çocuk sahabileri anlatabilir. Yine gençler için de böyle halkalar olabileceği gibi, daha fıkhi veya gelişimsel gruplar kurabilir. Böylece hem onların okuma ve düşünme alanlarına dahil olup, hem de sorularını sağlam yerlere yöneltmelerine fırsat sunabilir.

7. Mescidi Benimsemelerini Sağlayabilir

Mescidi yalnızca namaz kılıp gidilecek bir yer olmaktan çıkarabilir. Çünkü mescid Asrı saadette bütün ibadetler için kullanılmıştır. Kuran okumak isteyen, ilim öğrenmek isteyen, itikafa girmek isteyen herkes için bir alandır burası. Öyleyse imam bunlara zemin hazırlayabilmelidir. Mesela çocuklar ve gençler için özel itikaf bölümleri düzenleyebilir. Çocuklar için özel bir Kuran saati, gençler için özel bir Kuran saati oluşturabilir. Çocuklarla ilgilenmeyi ve onlara bir şeyler öğretmeyi yaz kurslarının dışına çıkarabilir. Böyle yaparsa gerçek imam olur.

İmam kimdir, önderdir, liderdir. Bugün insanlar elektrikli seccadelerden namaz öğrenmeye çalışıyor; Kur’an’ı, kaleme okutmaya çalışıyorlarsa, bunun en büyük sorumlularından biri de imamlardır. Eğer onlar asli görevlerini yapıyor olsalardı, durum bu olmazdı. Hiçbir şeye değilse, aldıkları paranın helale dönüşebilmesi adına bunu yapmak zorundalar. Çünkü imamlar yalnızca 5 vakit namaz kıldırmazlar. Ümmet için didinip, çabalamak zorundalar. Bugün çocuklarımız 1 yıldır Cumâ günleri öğle arasında yemek yememe uğruna, camide en ön safı kapmak için yarışıyorlar ve cami imamının hala onlardan haberi yoksa, bir kez bile ilgilenmemişse, işte bunun hesabını çetin verir!

Bunlar birer öneri olabilir, çoğaltılıp değiştirile de bilir. Ancak imamların buna vakit ayırması ve gayret etmesi şart! Siz de çevrenizdeki camilerin imamlarına bu yazıyı çıktı alıp götürebilirsiniz ya da tanıdığınız imamlara dağıtabilirsiniz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>