İlkbahar Mevsimi Gelmişken Çocuklarla Doğaya Dair Yapılabilecek 5 Etkinlik


0

Çocuklar fıtrat üzeredirler, doğa da öyle. O yüzden insan doğaya benzer. Çocuk da doğadan çok etkilenir. Biz günlük ve dünyalık meşgalelere daldığımız için görmez oluruz ama doğa Rabbimizin bize bin bir çeşit nimetidir. Meyvesi ayrı, güzelliği ayrı, tefekkürü ayrı, ders alması ayrı…

Çocukları eğitirken de Rabbimiz doğayı bize doğal bir eğitim aracı olarak vermiş. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem de bu aracı daima kullanmış. Çocuk eğitiminde fırsat eğitimi diye bir bahis vardır. Önüne bir fırsat çıktığında kaçırma, herhangi bir alan için onu değerlendir, demek kısaca.  İşte kış mevsiminden ilkbahara geçişte fırsat eğitimi için müthiş bir fırsattır! Bu kadar fırsat da kaçırılmaz elbet. 🙂 Peki, neler yapabilirsiniz?

1. Bahar Ajandası

Çocukları etrafa duyarlı yetiştirmek lazım. Yürüdüğü yolda ne var, geçtiği sokakta neler oluyor, doğada neler oluyor farkında olması mühim. Bu nedenle bu ilkbaharda güzel bir bahar ajandası yapabilirsiniz. İçeriğine haftada bir gün belirleyip veya park gününüzde veya canınız istedikçe doğayı inceleyip değişiklikleri resmedebilir ve siz de çocuğunuzun dilinden küçük notlar düşebilirsiniz.

2. Fotoğrafçılık

Muhakkak fotoğraf teknolojisini kullanmalısınız. Neler oluyor, nasıl büyüyor, bu değişiklik nasıl gerçekleşiyor? Fotoğrafçılık oyunu bunun için müthiş bir fırsat olur.

3. Gözlem ve Sabır

Evinizin yakınlarında, bahçenizde veya parktaki bir ağacı belirleyin. Bunu çocuğunuz yapsın tabii. Ardından bu ağacın her ayın belirlediğiniz bir gününde fotoğrafını çekin. Böylece doğa olayını birebir de yaşamış, belgelemiş olacaksınız. Onun küçük çiçekler açması, yapraklarının çoğalması, meyve ağacı ise meyve vermesi, yazın sonunda yaprak dökmesi… Bu sizin daimi ağacınız olabilir. Düşünsenize buna dair bir albümünüz var ve çocuğunuz bu ağaçla ilgili pek çok anı biriktirebilir. Yazılar, resimler, fotoğraflar… Aynı süreçte sabretmeyi de öğrenecektir çocuğunuz. Bir ağacın birden yapraklarının olmayacağını, çiçeklerin yavaş yavaş açtığını, zamanı geldiğinde dökülüp yerini meyveye verdiğini görmek hem güzel bir sabır örneği hem de hayatın çok ince püf noktalarını verebileceğiniz detaylar olacaktır. Bu ağacın fotoğrafını ayda 1 defa çekecek olmak ise asıl SABIR işidir!

4. Toprak ve Üretmek

Toprak müthiş bir eğitim aracıdır. Hepimizin bahçeleri yok elbet. Olanlar için zaten doğal bir seyir olan ekip biçmek süreci, bahçesi olmayanlar için de gerçekleşmeli. Fark edersiniz, ayırt edilir bahçesi olan olmayan çocuk. Bir de anne baba biraz ilgi gösterip anlatıyorsa bu hikmeti, müthiş bir eğitim ve vefa görürüz o çocukta. Bahçeniz yoksa bahçesi olan bir yakınınızdan bir domates/salatalık fidesi veya ağaçlık kadar bölüm rica edin. Ona düzenli bakmak, değişimini izlemek, meyvesini yemek çocuğunuz için muhteşem deneyimler olacaktır. Şükretmeyi de öğrenecektir çocuk. Hiç olmadı saksılara soğan, sarımsak, çiçek ekin. Ama yapın! Doğayla eş zamanlı süreci incelesin çocuk.

5. Yeni Ürün Duası

Bu süreçte çocuğunuza güzel de bir dua öğretmek ister misiniz?

Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hayatımızın her anında nasıl olmamız gerektiğini bize öğretiyor ya, işte o ince, zarif dualardan biri de Müslim’de şöyle geçiyor;

Mevsimin ilk meyvesini görünce yapılacak dua:

“Allahım! Meyvemizi bize bereketli kıl. Medinemizi bize mübârek eyle. Sa’mıza bereket ver. Müdd’ümüze bereket ver.” (Sa’ ve Müdd birer hacim ölçüsüdür)

SubhanAllah!

6. Doğa Nasıl Uyanıyor?

Tüm bunları öylesine yapmıyoruz ama. Bir nedenimiz var. Çocuğumuza Rabbimizin yaratma güzelliğini, bizi nasıl sevdiğini, çeşit çeşit, renk renk nimetlerle bizi donattığını, şükretmeyi, sabretmeyi, sorumluluk almayı, haddimizi bilmeyi öğretmek istiyoruz.

Rabbimiz kışı doğanın ölümüne, baharı ise tekrar dirilişine benzetiyor. Biz de yaşamayı ve ölmeyi bizzat göstererek çocuğumuzu eğitmeye çalışıyoruz. Yaş gruplarına göre ölüm kavramı anlatımı değişir elbet ama doğa ile anlatabilecekleriniz sınırsızdır. Birazcık oturup kafa yorun mutlaka!

Tam da zamanı, Mart ayı ile Bahar başladı!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı