İlk Kez Planlama Yapacaklar İçin Pratik Öneriler


0

Planlı yaşamak Müslümanın düsturu olmalıdır. Planlı yaşayarak hem daha çok iş yaparız hem de zaman yönetimimizi çok daha iyi sağlarız. Hepimiz bu hayatı bir şekilde yaşıyoruz. Ancak bu hayatı planlı yaşayanlar, onu hakkıyla değerlendirmeyi çok daha kolay başarıyor.  Allah Teala ömrümüze namazı koyarak hayatımıza bir düzen koymuştur. Zaten biz insanların bir işi de Allah’ın bizim için çizdiği planı gözeterek hayatımızı kolaylaştırmak ve güzelleştirmektir. O zaman bizler de hayatımıza bir düzen getirmek için plan yapmalıyız. Biz de planlı yaşamak için dikkat etmemiz gerekenleri şu şekilde sıraladık:

Yapamayacağımız Kadar Büyük Hedefler Koymamalıyız

Kişiyi en iyi bilen kendisidir. Bu sebeple kendi kendimizi tartarak yapabileceğimiz işler üzerine plan yapmalıyız. Yapmayacağımızı ya da yapamayacağımızı bildiğimiz işleri planımızı eklememeliyiz. Çünkü onların orda eksi olarak kalması motivasyonumuzu düşürecektir. Planımızın istikrarı için motivasyonumuzu yüksek tutmak ve korumak zorundayız. Bu sebeple plan yaparken kendimize gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koymaya özen göstermeliyiz.

Uzun Yollar Küçük Adımlarla Yürünür

“Allah katında en makbul amel, az da olsa devamlı olandır.” (Buhârî, İman 32; Müslim, Musafirîn 215-218, Münafıkın, 78) Bu kıymetli hadis-i şerif plan yaparken ilkemiz olmalıdır. Maksat büyük işler yapmaktan ziyade istikrarlı iş yapmak olmalıdır. Dağın zirvesine tırmanmak, pek çok küçük adımla mümkündür. İki gün çok iş yapıp sonraki üç gün yatmak Müslüman için doğru bir sistem değildir. Müslümanın işi az ya da çoktan ziyade istikrar iledir. İstikrar sağlamak için de önce küçük adımlar atmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Motivasyonumuzu Daima Diri Tutmalıyız

İnsan olduğumuzu unutmamalıyız. Bu dünyadaki her şey bizim elimizde değil. Bu yüzden elimizde olmayan sebeplerle planımızı uygulayamamış olmak bizi üzmemelidir. Biz elimizde olanı değerlendirmeye gayret etmeliyiz. Motivasyonumuzu düşürecek her şeyden de kaçınmalıyız.  Bazen zor şartlar altında planımızı yapmaya çalışacağız. Belki de bazen hiçbir şey yapmadığımız gün olacak. Ama biz plan yapıyorken, Allah’ın da bir plan yaptığını unutmayacağız. Bizim planımızın üstünde bir plan kuran olduğunu bilinciyle hareket etmek de motivasyonumuzu korumaya yardımcı olacaktır.

Saati Saatine Yapılacak Bir Plan Hazırlamamalıyız

Planımızı kendimiz yaptığımız halde o saatte o işi yapma imkanına sahip olamayabiliriz ya da ruh halimiz o saate koyduğumuz işi yapmak için müsait olmayabilir. Bu sebeple yapacağımız işlerde ruh halimizin de yapacağımız iş için en uygun olduğu vaktini kollamalıyız. Saati saatine bir plan yapmak yerine de o gün yapacaklarımızı not edip gün içinde yapmaya çalışmak  çok daha verimli olacaktır.

İhtiyacımıza Göre Plan Yapmalıyız

Kişi kendi halini tartarak kendine planlar hazırlamalıdır. Biz kendi ihtiyaçlarımızı belirlemede mahir olmalıyız. Bir kitabı herkes okuyor diye okumamalı, bir video serisini herkes takip ediyor diye takip etmemeliyiz. Biz kendi ihtiyacımızı belirleyip yolumuzu buna göre çizmeliyiz. Mesela biz irade konusunda kendimizi zayıf görüyorsak planımıza buna dair bir kitap eklemeliyiz. Fıkhi konularda bilgimizin eksik olduğunu düşünüyorsak İlmihal okuma ya da bir fıkıh video serisi izlemeyi planımıza eklemeliyiz. Her zaman kendi ihtiyacımızı gözeterek planımızı hazırlamalıyız.

Kendimizi Ödüllendirebiliriz

Yapmaktan zevk aldığımız bazı işleri gün sonunda kendimize ödül olarak verebiliriz. Şiir dinlemek, belgesel izlemek, film seyretmek gibi şeyler olabilir. Tabi sevdiğimiz şeyleri de kendimize göre belirlemeliyiz. Bu yöntemle motivasyonumuzu artırabiliriz. Bir de severek yapmayacağımız işleri yapmak zorunda olabiliriz. Yine bu yöntemle “O işi bitirirsem şunu yapabilirim” diye kendimize ödül vererek, sevmediğimiz işleri daha yapılabilir hale getirebiliriz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çok güzel bir yazı olmuş, yazarım eline kalemine sağlık. Devamını bekleriz. Muhabbetle

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı