İkiz Kardeşler, Siloları Rengarenk Devlere Dönüştürdüler


0

siloları devlere dönüştürdüler

Octavio ve Gustavo Pandolfo, pek çok benzerlikle dünyaya gelmişler. En başta, onlar ikizler. Dahası, onlar iki yetenekli sanatçı. Brezilyalı ikizler, kendilerini “ikizler” anlamına gelen OSGEMEOS diye adlandırmışlar. Onlar, birlikte harika sanat eserleri ortaya çıkarıyorlar. Birlikte pek çok uçak, metro duvarı, büyük bina ve dahasını boyamışlar. Fakat, Kanada’daki bu 21 metrelik silo çalışması onların en “muazzam” eseri.

Kanada’nın Granville Adası’nda yan yana dizilmiş 6 adet silo, Ocean Cement çimento üretim ve dağıtım alanında endüstriyel amaçlar için kullanılıyor. Sadece “endüstriyel” kelimesi bile akla büyük, çirkin yapılar getiriyor, değil mi? OSGEMEOS bu 21 metrelik siloları süslemeden önce onlar da aynen böyle gözüküyorlardı.

siloları devlere dönüştürdüler

Polonya, A.B.D., Yunanistan, Brezilya, İngiltere, Hollanda ve Portekiz’in pek çok şehrinde çalışmalar yapmışlar. OSGEMEOS, şu sıralar ise dünya çapında sürmekte olan ve “Giants”(Devler) adını verdikleri proje üzerinde çalışıyor. Bu proje dahilinde, silolar farklı dev karakterlere dönüştürülüyor. Duvar resimleri, silonun tamamını kaplıyor, yani 6 siloda toplam 21. 832 metrekare alan boyanıyor.

Şaşırtıcı şekilde, yetenekli kardeşler bu büyük alanı 1 aydan daha kısa bir sürede bitirmeyi başarmışlar, böylece de koleksiyonlarının bugüne kadarki en büyük sanat eseri ortaya çıkmış. Bu proje ayrıca, onların Kanada’da tamamlanmış ilk projesi.

siloları devlere dönüştürdüler

İkizler, kendilerine boyanmayı bekleyen mükemmel bir tuval sağlayan dev Kanada silolarını keşfettiklerinde bir sonraki çalışmalarını yapacak uygun bir yer arıyorlarmış. Daha önce defalarca boyadıkları, sıradan, iki boyutlu duvarlardan başka bir şey bulmaya çalışıyorlarmış. “Değişik, özel ve eşsiz bir şey olsun istedik.” diyorlar.

Genel hedefleri, sanayi sitelerini güzelleştirmek ve onları insanların beğeneceği sokak sanatı eserleri hâline getirmek olsa da, iki kardeş tüm dünyayı yeni karakterlerle ve kültürlerle tanışmaya çağırıyor.

siloları devlere dönüştürdüler

Bu dev endüstriyel silolar kesinlikle eşsiz, ve oldukça yüksek olmaları nedeniyle de çok uzaklardan bile fark ediliyorlar.

siloları devlere dönüştürdüler

Bu proje, Vancouver Bienali kapsamında gerçekleştirilmiş. Bienal, Vancouver’deki bir sanayi bölgesini şirin bir sanat eserine dönüştürmeyi hedefliyor. Yakınlarda su olması ise siloların tasarımını olumlu yönde etkilemiş, çünkü ekip, suyu işlerinin büyük bir parçası olarak kabul ediyor.

OSGEMEOS diyor ki: “False Creek sınırlarındaki Granville adası ile su arasındaki ilişki, bizler için burayı seçme sebebi oldu; su burası için damar görevi görüyor, hayatı simgeliyor, ve bu da çalışmamızda ortaya koyuluyor.”

siloları devlere dönüştürdüler

Burası, Kanada’da insanların sık sık ziyaret ettiği bir yer, yani pek çok insan bu harika sergiyi görme imkanına sahip. Ünlü Public Market, Emily Carr Üniversitesi ve iskeleye yakın olan Granville Adası’nı yılda 10 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor.

siloları devlere dönüştürdüler

Proje, toplamda 126,250 dolara mâl olmuş- ki bu çok para demek! Bienal, masrafın 20,000 dolarlık kısmını karşılayabilmek için ise bir kitle fonlaması başlatmış.

siloları devlere dönüştürdüler

Brezilya’nın Cambuci bölgesinde yetişen OSGEMEOS, sanatlarını iletişim kurmak amacıyla kullanmış ve insanlar yeteneklerini fark edince de bu merakı ilerletmişler. İkizler; boyamayı, yontmayı ve değişik tekniklerle çizim yapmayı mahallelerinin duvarlarında öğrenmişler.

Tüm titiz çalışmaları ve yaratıcılıkları kesinlikle karşılığını vermiş. Bugün, dünyanın çeşitli yerlerinde ikiz kardeşler tarafından yapılmış mükemmel sanat eserlerine rastlayabilirsiniz.

siloları devlere dönüştürdüler

“Her şehrin biraz sanata ihtiyacı vardır ve bu sanat tam da insanların arasında yer almalıdır.” –OSGEMEOS

 

earthporm.com’dan alınarak tarafımızdan Türkçe’ye çevrilmiştir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı