Aile, Evlilik, Yaşam

İki Evli Çift – İki Ayrı Hikâye

Bismillahirrahmânirrahîm, Hamd Allah’a, salat ve selamlar Resûl’u Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem’e olsun.

A Çifti

Yoğun bir iş gününden sonra adam eve döner. Karısı ise her zamanki gibi onu karşılamak için ortada değildir. Adam birkaç kere seslenir ve uykulu gözlerle, darmadağınık saçlarla karısı yatak odasından çıkar.

Kadın: Aa geldin mi? Bütün gün koşturmadan sonra biraz uzanmış yatıyordum. Bugün benim için gerçekten çok kötüydü, çamaşır makinesi bozuldu ve bütün çamaşırları elde yıkamak zorunda kaldım. Bir de kafamı patlatan bir baş ağrım var..

Adam: Sen ve şikayetlerin, her zamanki hikaye. İşten yeni gelmişim ve bana bir bardak çay sunmak yerine veya günümün nasıl geçtiğini sormak yerine homurdanmaya başlıyorsun.

Kadın: Bu kadar yorulmuşken nasıl sana çay koymamı bekliyorsun? Siz erkekler kadınların bütün ev işlerini yaparken başından neler geçiyor asla anlamayacaksınız.

O an kadının telefonu çalar, arayan annesidir.

Kadın: Ah anne nasılsın? Bana günümü sorma! Çok kötüydü, çamaşır makinesi beni yarı yolda bıraktı ve bütün çamaşırları ellerimle yıkadım. Bir de kocam işten geldi ve hiç yoktan beni suçlamaya başladı. Gerçekten bıktım artık ve içimi dökmek için sana gelmek istiyorum. Bu arada anne İmran’ın düğünü ne zamandı? Bu gece mi geliyorlar yani? Ben de orada olacağım, akşama görüşürüz anne.

Adam: Yok artık, her şeyi annene söylemene gerek yoktu. Küçük bir meseleydi, pireyi deve yapıyorsun. Seni incittiysem özür dilerim.

Kadın: Özür ölü bir insanı canlandırmıyor. Beni bu akşam anneme bırakacaksın yoksa kardeşimi ararım o beni alır bırakır.

Adam: Acil bir şey mi var? Daha yeni telefonda konuştun.

Kadın: Neredeyse bir hafta oldu onu görmedim, ayrıca halamın ailesi de orada olacak İmran’ın düğününü konuşmak için. Gelecek ay evleniyor ya.

Adam: İmran da kim?

Kadın: İmran’ın halamın torunu olduğunu kaç kere söyledim. Her seferinde unutuyorsun.

Adam: Onların tartışmasına niye katılmak istiyorsun? Daha demin kafanı patlatan bir baş ağrın olduğunu ve yorgunluktan öldüğünü söylüyordun.

Kadın: Bunu hatırlayabildin yani? Benim akrabalarımın isimlerine gelince hafızan gidiyor ama iş bana sataşmaya gelince tıkır tıkır çalışıyor. Kulağını aç, bu akşam annemlere gideceğim, bitti.

B Çifti

Adamın arabası garaj önündeki yola girdiği anda kadın kapıyı açar. Karısı samimi bir karşılama sunmak için tamamen hazır durumdadır. Etrafa yayılan hoş kokusuyla parlak bir gülümseme yüzünü aydınlatır. Adam adımları atar ve karısını heyecanlı bir şekilde onun gelişini beklemesinden çok mutlu olur.

Adam: Esselamu Aleykum!

Kadın: Ve aleykum selam! Şimdi seni bekliyordum, en sevdiğin yemeği hazırladım, ne olduğunu tahmin edebilir misin?

Adam: Imm.. Soslu biftek?

Kadın: Eveet, bildin. İnşaAllah yanında patates püresi ile harika bir biftek yiyeceksin. Anlat bakalım, günün nasıldı?

Adam: Boşver benim günümü, seninki nasıldı onu söyle. Üç kız kardeşimi ağırladın, evin normal bulaşık, çamaşır yıkama, süpürme dertlerinin dışında bir de bir sürü yemek ve temizlik… Çok yoğun geçmiş olmalı. Kanaatimce, bu akşam yemeğe dışarı çıkıyoruz.

Kadın: Bana inan ya da inanma, gerçekten genel işleri yapmaktan çok hoşlanıyorum. Beni formda tutuyor, şimdi bana gününü anlat.

Adam: Benim günüm berbattı. Üç ayrı koli tek bir günde geldi, akşama kadar tükenmiştim. Çok yorgun geliyordum ama senin tebessümünü gördüğüm an yorgunluğumun yarısı gitti. Neyse, boşver onu, hadi şimdi sabah sana söz verdiğim gibi dışarı çıkmak için hazırlan.

Tam o anda, kadının telefonu çalar, arayan annesidir.

Kadın: Esselamu Aleykum Anne. Hayır, bu akşam yapamayız, İnşaAllah başka bir güne ayarlayalım. Allah’a emanet ol Anne. (Kocasına) Annemdi. Onu dönerken ziyaret edeceğimize söz vermiştim ama çok yorgun olduğun için erteledim. İnşaAllah başka bir gün ona akşam yemeğine gideriz.

Adam: MaşaAllah, ne kadar anlayışlısın!  Bütün dünyanın kadınları senden kocanın kalbi nasıl kazanılır dersleri almalı. Seninle beraber olduğum için gerçekten çok nasipliyim.

Bunun üzerine kadın utanır ve bakışlarını indirir. Bu şekilde dahi kocasına çok daha büyüleyici gözükmektedir..

Burada son vereceğiz…

En iyisini bilen Allah’tır.

Kaynak:  muslimvillage.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>