Davet ve Tebliğ, Liste

İbadetlerden Soğumanın 4 Nedeni

1) Birinci ve en önemli cevap günahlardır.

Günahla ve günahkarla iç içe oluşumuzun tabii akıbeti olarak ibadet etme zevkinden mahrum bırakılıyoruz. Kimi zaman günahları basit görüyoruz. Küçük büyük diye ayırıyoruz, o günahlar sonra içimizde büyüyor. Kimi zaman da günahlardan uzak durduğumuz halde günahkarlarla olan ilişkilerimizin bize zamanla yapacağı etkiyi takdir edemiyoruz. Onların etkisinde kalıyoruz. Onların soğukluğu bize de yansıyor. Bir kere göz karardımı artık önümüz görünmez oluyor.

2) Mübahlarda aşırılık da ibadetleri köreltiyor.

Allah’ın helallerini bile ölçülü kullanmak gerektiği halde mubahlarda sınırsız davranışlarımızın getirdiği rehavet önce ibadetlerimizi vuruyor. Uykuda sınırsızlığımız, yeme içmedeki abartımız, gıda aşırılığı, dinlenme ve eğlenmede mübalağa yavaş yavaş da olsa bizi ibadet zemininden koparmaktadır. Önce teberrükten yaptıklarımızı kırpıyor, ardından Sünnetlerden vazgeçiyor, derken farzları ucu ucuna anca eda edebilir hale geliyoruz. Bunun bir sonraki seviyesi ise maazAllah kupkuuru kalmak olabilir.

3) İbadetleri, emekliler için çok önemli ama hizmet ehli için değerli işler olarak görmenin imani açıdan tehlikesi vardır.

Hiçbir iş, secdedeki kadar büyük bir kulluk değildir.

4) Erteleme, sonraya bırakma hastalığı da sirayeti en yaygın hastalıklardandır.

İbadetten kopmada da en etkili davranışlarımız arasında bulunmaktadır.

Resulullah sallallahı aleyhi ve sellemin şu hadisini ilke edinmek durumundayız:

“Beş şey gelmeden evvel şu beş şeyi ganimet bilip değerlendir: İhtiyarlık gelip çatmadan evvel gençliğin, hastalıktan evvel sıhhatin, fakir düşmeden evvel varlıklı olmanın, meşguliyetten evvel boş zamanın ve ölüm gelmeden evvel hayatın kıymetini bil, bunların hakkını ver!”

| Kaynak: Hâkim, Müstedrek

Dava olarak kendilerine İslam’ı ve önder olarak da Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem-i seçenler. Müzzemil suresinin girişini defalarca tefekkür içinde okumalıdırlar.

İlk defa Kur’an davasını omuzlanacak olanlar Allah Tealanın nasıl uyku sınavından geçirdiğini ve gece namazına kalkmalarını nasıl emrettiğini görmelidirler. Muzzemil suresi, gece kalkmaktan söz ederken sabah namazının sorun haline gelmesi nasıl izah edilebilir?

| Nureddin Yıldız Hocaefendinin “Dinimize İç Hizmetin Sorunları” kitabından alınmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>