Kimdir?, Kur’an ve Sünnet, Liste, Örnek Şahsiyetler

Hz. Muhammed (sav)’in Güzelliği Hakkında 5 Rivayet

Hiçbir çizgi film ya da karikatür Hz.Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)’i lekeleyemez. O, günlük yaşantısını örnek almaya çalışan milyonlarca Müslüman’ın sevgilisidir. O güzellik ve mükemmellik timsalidir.

Ashabından Hasan bin Sabit (ra) onu şu dizelerle anlatıyor:

Gözlerim senin kadar mükemmelini hiç görmedi.

Hiçbir kadın senden daha yakışıklısını doğurmadı.

Tüm kusurlardan uzak yaratıldın.

Sanki kendi istediğin şekilde yaratılmışsın gibi.

İşte sahabelerden onun güzelliğini anlatan 5 rivayet:

1. Gümüşten Yaratılmış Gibi

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: Allah Rasulü (sallallahu aleyhi ve sellem) o kadar temiz,berrak,güzel ve yakışıklıydı ki gümüşten yaratılmış gibiydi. Saçları da hafiften kıvırcıktı.

2. Dolunaydan Daha Güzel

Cabir (ra) anlatıyor: Bir dolunay gecesinde Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’i görmüştüm.Kırmızı (çizgili) elbisesini giymişti. Bir dolunaya baktım bir Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’e baktım. En sonunda kanaat getirdim ki Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) dolunaydan daha güzel, daha yakışıklı ve daha parlaktı.

3. Ayın On Dördünden Daha Parlak

Enes bin Malik (ra) anlatıyor: Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ne kısa ne de uzundu. Sima olarak ne çok beyaz ne de çok esmerdi. Öyle nurlu idi ki yüzü ayın on dördünden daha parlaktı.

4. 'Hayatımda Ondan Yakışıklısını Görmedim'

Bera bin Azip (ra) anlatıyor: Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ortadan uzunca yapılı biriydi, geniş omuzları vardı, sık saçları kulak memelerine kadar ulaşırdı. Kırmızı çizgili alt elbisesi ve bir şalı vardı. Ömrümde ondan daha yakışıklı birini ya da bir şeyi görmedim.

5. 'Yüzünden Güneş Parlıyor Gibiydi'

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) kadar yakışıklı birin görmedim. Sanki güneş onun hayırlı yüzünden parlıyordu. Ondan daha hızlı yürüyen birini de görmedim, sanki yeryüzü onun için kıvrılmıştı. Az önce buradayken az sonra orada oluyordu. Onunla yürürken ayak uydurmakta güçlük çekiyorduk, oysa o normal hızında yürüyordu.

Kaynaklar:

 • Rivayetler İmam Tirmizi’nin Şemail-i Şerif’inden nakledilmiştir.
 • Ilmfeed

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

12 yorum var.

 1. 1
 2. 2

  Araptan Arap doğar. Gücü eline geçirince ye kadar hiç bişey değildi.25 yaşında 40 yaşında Dul bir kadınla evlendi. Guclenince artık en akıllı en yakışıklı en güzel o oldu.11yada12 kadınla evlendi.sayısız cariyesi oldu.
  Sayın Erdoğan’da zengin ve itibar sahibi olunca çok kadın onunla olmak istedi.istiyor da.Ondan önce neydi hiç….

  • 3

   Bir kişinin Arap olması onu kötü yapmaz.Peygamber (sas) Arapların kötü huylarına rağmen o toplumda tertemiz bir insandı.Bunu bütün insanlar dile getiriyor zaten.Muhammedü’l-Emin ordan gelir. Çok kadınla evlenmenin kötü bir şey olduğu olgusu kime ve neye göre? Çok mantıklı açıklamaları var araştırırsanız bulursunuz.Ayrıca konunun Erdoğan ile bir ilgisi yok.

  • 4

   Vallahi sen kafayı Araplar ve Tayyip ile bozmuşsun. 😀 Sizin gibilere Muharrem İnce’nin deyişiyle hitap ediyoruz: ŞİZOFRENLER!

  • 6

   İnsaf be kardeşim buraya kadar gelip bu gönderiyi okuyacak kadar nasipli bir insan nasıl böyle aşağılık nasipsiz bir yorum yapar şaşılır. Peygamber efendimizi(sav) hiçbir mahluk ile kıyas etmezsen ve sanki bir arkadaşından bahseder gibi konuşmazsan iyi olur, söylediklerini tartarak konuş haddini bil!. Rabbim cümlemize hidayet versin, aklımızla yaşayıp imanımızla hareket etmeyi nasip etsin.

  • 8
  • 9

   Sen allah resulü ile dalga geçtiğini sanıyorsun lâkin Âllâh senin ile dalga geçiyor farkında değilsin sen ebu cehillerdensin senin aşağılamaya çalıştığım alemlere rahmet olarak gönderildi fakat sen nasipsiz kalmışsın bu lezzetten Âllâhın resulüne düşmşman olanın düşmanı Âllâhtır

 3. 10

  Hz muhammed arap degildi İbrahim’in soyundan geliyor fakir yasadi fakir öldü tüm Insanlar tüm kainat Hz muhammed hurmetine yaratıldı sakin hiç bir kimseyide Hz muhammed le kıyas lamayin Hz muhammed altın kasikla yemek yemedi sarayda oturmadi 1000 tane hizmecisi yoktu bbunda sonra hz muhammed hakında düzgün konuşun yobazlar topluluğu bugünkü liderler bugunku başkanlar Hz muhammed din köpeği olamazlar

 4. 11

  Ne soyledigini bil ne konuştuğunu da anladinmi Ummetimiz peygamberimiz Muhammad aleyselam hakkinda hic bi kmse kotu konusamaz heleki sizin gibi cahiller asla anladinmi daha ne konuştuğunu bile bilmiyorsun. Peygamberimiz Hz. Muhammed a.s kndisi buyurmustur bi haksızlığı görüp susarsaniz o haksizligi kabul etmiş olursunuz suan senin bu igrenc yorumunu gorup cevap vermiyen insanlarada yazık ediyorum .bir dha da hakaretedici bir kelime bile soyleme senin ne soylemek adını dahi anmak bile senin gibilerin layina bile degil…

 5. 12

  Keşke rüyanda görsen! o, öyle güzel ki! Siyah saçları,çizilmiş gibi yüzü, hurma,badem gibi gözleri
  Allahın selamı üstüne olsun alemin nuru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>