İslam, Örnek Şahsiyetler

Hz. Ebubekir’den Bizlere Miras Kalan 4 Dua

Bismillah.

Hz. Ebubekir (radıyallahu anh) erkeklerden ilk iman eden, halifelik görevini ilk yapan ve aşere-i mübeşşerenin (cennetle müjdelenenlerin) ilki olan yani birçok ilkleri kendinde barındıran sahabe efendimizdir. Peygamber Efendimize (sallallahu aleyhi ve sellem) hem dost hem yoldaş hem de Hz. Aişe validemizin Hz. Ebubekir’in kızı olması dolayısıyla akrabadır. Mirâc gecesi yaşananlar kendisine anlatılınca “O dediyse doğrudur.” dediği için Sıddık olarak, Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ile birlikte hicret ettiği için de “ikinin ikincisi” olarak anılmıştır. 

Ömrünü, canını, ailesini ve malını, kısacası tüm varlığını İslam yolunda Allah için harcayan sahabe efendimiz Hz. Ebubekir’den (radıyallahu anh) örnek alacağımız çok şey var. Rabbimiz, yaşantısı ile birlikte dualarını da örnek almayı ve bu büyük sahabe efendimiz gibi rızasını kazanacağımız hayat sürmeyi bizlere de nasip etsin.. 

Hz. Ebubekir’in (radıyallahu anh) kendisiyle ilgili ettiği 4 güzel dua;

1. Allahım! Senden, işimin sonucunda hayırlı olacak şeyi istiyorum. Allahım bana vereceğin hayır, hoşnutluğun ve naim derecelerinde yüksek dereceler olsun.

2. Allahım, ömrümün en iyi deminin sonunu soylu eyle. Amellerimin en hayırlısını amellerimin sonu eyle. Günlerimin en hayırlısını sana kavuşacağım gün eyle.

3. Allahım! Senden bütün eşyada nimetinin tamamını, hoşnut kılıncaya kadar ve hoşnut kılındıktan sonra nimetlerine mukabil sana karşılık şükretmemi, içinde hayır bulunan bütün nesnelerin tüm kolay olanlarını istiyorum. Zor olanlarını değil, ey Kerim!

4. Allahım! Bana iman, kesin inanç, sağlık ve güzel bir niyet bahşeyle.

Kaynaklar

| Ali Haydar Haksal’ın “Sevgili’nin Yol Arkadaşı Hz. Ebûbekir radıyallahu anh” adlı kitabından alıntılanmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>