Eğitim, İslam, Kimdir?, Kur’an ve Sünnet, Liste, Örnek Şahsiyetler

Hz. Ali’nin Radıyallahu Anh Yöneticilere Öğütleri Serisi :1

Hz. Ali hem yaşantısıyla hem de sözleriyle yöneticiler için bulunmaz bir rehberdir. Zat-ı alisinin bu değerli rehberliğinden faydalanmak için bir yazı hazırladık.

1-Halkını Sev ve Onlara Merhametli Davran


Çünkü onlar iki sınıftır. Ya dinde kardeşindirler ya da yaratılışta benzerindirler. Kabahatleri ve birtakım kusurları olabilir. Hatayla veya kasten işledikleri suçlar da vardır. Ama ellerinden tutulup yardım edilse doğru yola gelebilirler

“Yöneticiliğin başı yumuşak davranmaktır.”

Hz Ali (radıyallahu anh)

2-Alçak Gönüllü ve Dengeli Ol


“Sakın birini bağışladığın için pişman olma ve asla birini cezalandırdığın için memnun olup sevinme. Öfkeni her zaman muhafaza et, sinirlerine hakim ol, badirelere atılma. “Hakimiyet bendendir, hükmederim itaat ederler” deme.

Zaman iki günden ibarettir. Bun günlerden biri lehinedir diğeri aleyhinedir. Lehinde olan günde övünme, aleyhinde olan günde sızlanma.”

Hz Ali (radıyallahu anh)

3-Toplumun Rızasını Esas Al


“Halkın çoğunluğu memnun olmadıktan sonra bazılarının memnun olması bir anlam ifade etmez. Seçkin bir azınlığın kızgınlığıysa toplumun rızası içinde kaybolur. Para ve makam düşkünü şımarık kodamanlar kadar iyi günlerde yük olan, kötü günlerde desteği görülmeyen, adaletten hoşlanmayan, istemekten usanmayan, verilince kıymet bilmeyen, verilmeyince haline razı olmayan, sıkıntılara katlanmayan, kusurları için özür dilemeyen bir topluluk yoktur.”

İnsanlarla güzel geçinen onların hilelerinden emin olur.

Hz Ali (radıyallahu anh)

4-Ayıpları Araştırma


İnsanların kusurlarını araştırıp ortaya çıkarmaya meraklı olan ispiyoncuları yanına asla yaklaştırma, onlardan sürekli uzak dur. İnsanların ayıplarını örtmek herkesten önce senin vazifendir. Yanlışları bulup düzelteceğim diye gizli şeyleri eşeleyip durma. Senin görevin bir şekilde haberdar olduklarını düzeltmekten ibarettir. Habersiz kaldıklarına gelince, onlarla ilgili hükmü Allah verir. Sen halkının kusurlarına elinden geldiğince perde ol ki Allah da senin halktan sakladığın şeyleri örtsün.

Ayıpların başı kindarlıktır.

Hz Ali (radıyallahu anh)

5-İstişare Etmeyeceklerin


Emin olmadığın konularda anlamazlıktan gel, asla ispiyoncuların sözüne kolayca aldanma. Çünkü ispiyoncular ne kadar masum görünselerde hilecidirler. İstişare meclisinde seni mal varlığını kaybetmekle korkutup ihsan etmekten alıkoyacak cimrilere, cesaret gerektiren işlere karşı seni tedirgin edecek korkaklara, seni zulme sevkedecek ihtiras sahiplerine yer verme.

Denemeye tabi tutulmadan bir kimseye güvenmek acizliktir

Hz Ali (radıyallahu anh)

6-İstişare Edeceklerin


Zulme ortak olanların yerine zalimlere yardım etmeyen ve günahkarlara ortak olmayan öyle insanlar bulursunki bunlar diğerlerinden hiçte aşağı kalmazlar. Diğerleri kadar isabetli görüşlere sahip ve tedbir almakta mahir oldukları gibi pisliğe de bulaşmamışlardır. Yükünü hafifletirler, sana yardım ederler, seni herkesten çok severer, senden başkasına muhabbet beslemezler. Bunlarla gizli ve özel işlerde de, herkese açık genel işlerde de istişare et. Bunların içinden de en beğendiğin, sana hoşuna gitmeyecek şeyleri söyleyen,  Allah’ın sevdiği kullarında görmek istemediği bir şey yaptığında yağcılık yapıp seni teşvik etmek yerine uyaran kişi olsun. Sırlarını sadıklarla ve kanaatkarlarla paylaş. Bunlar seni alkışlamaz ve yapmadığın şeyleri yapmışsın gibi seni övmezler de keyfin kaçarsa anlayış göster.

Seni uyaran kimseyle dostluk kurmaya bak, çünkü o seni tehlikelerden korur ve sana yol gösterir.

Hz Ali (radıyallahu anh)

7-İyi Niyeti Yay


Halkına hizmet eder, onların yüklerini hafifletir, adaletten ayrılmazsan halkın güvenini kazanır ve karşılıklı iyi niyeti  tesis edersin.

İyilik sayesinde hür insanlar bile kölen olur.

Hz Ali (radıyallahu anh)

8-Güzel Adetleri Koru


Ümmetin büyükleri de dahil herkesin işlediği, halkın benimsediği ve sürdürdüğü güzel adetlerden birini ortadan kaldırmaya kalkışma.

Bir kimsenin işinde bir bozukluk olduğunda artık o bozukluğun devamını beklesin.

Hz Ali (radıyallahu anh)

Mükerrem Mete – İlmin Kapısı İmam Ali’den Yöneticilere kitabından derlenmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>