Herkes Gibi Olmak İstemeyen Gençlere 7 Tavsiye


0

Dünyanın bataklığı çekici gelir insana. Aslında bunun sebebi çekici olması değil, çekici gösterilmesidir. Şeytan, o çirkin şeyleri bize güzelmiş gibi gösterir. 

Bu durum insanın bazı şeyleri anlamasıyla, farkına varmasıyla ve sorular sormasıyla başlar. Ergenlik çağı dediğimiz dönem. Artık insan, yaptığı şeylerden sorumludur. Şeytan onunla uğraşmaya başlar. Onu kendi bataklığına çekmeye çalışır. 

Peki biz bu dönemde bu tuzağa düşmemek için neler yapmalıyız? Nasıl bu oyunlara kanmadan İslam için, vatanımız için, insanlık için hayırlı bireyler olabiliriz? Allah’ın (celle celaluhu) rızasını nasıl kazanabiliriz? ‘Asımın Nesli‘ olmak için nereden başlamalıyız?

1. İslamı İyi Öğrenin

Taklidi imandan tahkiki imana geçmek ve hakiki bir Müslüman olmak için araştırmalar yapıp, kitaplar okumalıyız. Allah’ımızı (celle celaluhu), Peygamberimizi (sallallahu aleyhi ve sellem) iyi tanımalıyız. Çünkü hiç kimse hiç kimseyi tanımadan sevemez. Tanımadan sevemezsiniz.

Kendinize yıllık hedefler koyun. Peygamberimizi (sallallahu aleyhi ve sellem) ve İslamı anlatan iki kitap seçin. Bu kitapları yıl boyunca inceleyerek, bilmediğiniz kelimeleri araştırarak ve notlar alarak öğrenin. Kur’an-ı Kerim’den bir sure seçin. Bu surenin mealini ve tefsirlerini okuyarak anlamaya çalışın. Sureyi ezberlemeyi deneyin.

2. Geçmişi ve Bugünü İyi Bilin

Dava insanı tarihini öğrenmeye çalışır. İnsanların geçmişte yaptığı hataları görür ve aynı hatalara tekrar düşmemek için azmeder. 

Davanız ve vatanınız için verilen mücadeleleri iyi bilin. Bu uğurda canını verenleri, şehit olanları hatırlayın. Ne kadar kutsal bir davanız olduğunu unutmayın.

Dünü iyi bilirseniz bugün de ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Tarih bu yüzden önemlidir. Allah (celle celaluhu) da Kur’an-ı Kerim’de çeşitli kıssalara yer vermiş ve bunlardan dersler çıkarıp bu hatalar düşmememizi istemiştir. 

Tabii sadece tarihi değil, bugünü de iyi bilmelisiniz. Düşmanlarınızın kimler olduğunu, kimin sizin davanızda olduğunu, yapılan hataları… Müslümanlar ve ülkemiz çok zor bir dönemden geçiyor. Namusumuz  dediğimiz Kudüs tehlikede.. Bunları iyi düşünün ve yapacaklarınızı ona göre yapın. Bizlerden çok büyük beklentiler var. Müslümanların gözyaşları çok aktı ve akıyor da. Gençler, bunu durdurmak da bizim elimizde. Ona göre düşünün. Zaman çok kıymetli. Bunlar için küçük olduğunuzu düşünmeyin. Aklın yaşta değil başta olduğunun kanıtı çok. 

3. Yapabildiğinizin En İyisini Yapın

Ne olursanız olun, hangi mesleği yaparsanız yapın, onu en iyi şekilde yapmaya çalışın. Yaptığınız her şeyi Allah rızası için yapmaya gayret edin. Yapacağınız her şeye, konuşacağınız her söze dikkat edin. Düşünmeden hareket etmeyin ve hesaba çekileceğiniz günü unutmayın. Bol bol dua edin. Tevekkül edin.

4. Kendinizi İyi Tanıyın

Kendinizi iyi tanıyın. Böylece şeytanın nereden saldıracağını bilip, tedbirli olursunuz. Aslında kötü olmayan bir şey sizi kötülüğe götürüyorsa o şeyden uzak durun.

5. Hobiler Edinin

Hobiler edinmek, siz mutlu edecektir. Kendinize olan saygınızı artırır ve hayatınızı güzelleştirir. Arta kalan zamanlarınızı yararsız işler yerine kendinizi geliştirecek şeylerle güzelleştirin. 

6. Kendinize Karşı Saygılı Olun

Bence en önemli maddelerden biri de budur. İnsanların kendini sevmemesi, kendine karşı saygısı olmaması tüm hayatını etkiliyor. İbadetlerin aksamasına, iş ve okul hayatında başarısızlıklara ve insanlarla iletişimsizlik sorunlarına neden olabiliyor. Kimi dış görünüşünü beğenmiyor, kimi yeteneksiz olduğunu düşünüyor vesaire. Aslında kimse yeteneksiz veya çirkin değil. Herkesin farklı konularda yetenekleri var. Herkesin kendine özel bir güzelliği var. Kendinizin ne kadar özel olduğunun farkında değilsiniz. Allah sana kimsede bulunmayan özellikler vermiş, seni özel yaratmış. Gözünü, burnunu, sesini, parmak izini… Allah seni DNA’ndaki sarmalarına kadar özel yaratmış! Kulum, demiş bir kere. Seni insan olarak yaratmış. Yaratılmışların en üstünü. Bunların farkına varıp, öyle bak dünyaya. 

7. Her Şeyin Kendinizde Bittiğini Unutmayın

Başlık her şeyi anlatıyor aslında. Eğer farklı olmak istiyorsanız, bu size bağlı.  


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir