‘Her Şey Gönlünce Olsun’ Diye Dua Etmemek İçin 4 Sebep


0

“Her şey gönlünce olsun” duası, yanlış bir duadır, hatta bazen beddua yerine bile geçebilir. Neden mi yanlış dua? 4 madde ile inceleyelim;

1. Her şeyin en doğrusunu Allah bilir.

Birincisi, her şeyin en doğrusunu, en iyisini biz bilemeyiz ki her şeyin gönlümüzce olmasını talep edebilelim. Her şeyin en doğrusunu Allah bilir.. Ne zaman doğacağımıza, ne zaman öleceğimize kendimiz karar vermedik ki bu iki meçhul zaman dilimi arasındaki süremizde yaşayabileceğimiz her şeye kendimiz karar verebilelim.

2. Bu dünyaya geliş amacımız, her şeyin gönlümüzce olduğu, hiç sıkıntısız, zahmetsiz bir hayat sürmek değil.

İkincisi, her şeyin gönlünce olmasını talep etmek, bu dünyaya geliş amacını unutmak demektir. Bugüne kadar her şey gönlümüzce olmadı ve bugünden sonra da her şey gönlümüzce olmayacak çünkü biz bu dünyaya imtihan edilmek üzere gönderildik. Bu dünyaya geliş amacımız, her şeyin gönlümüzce olduğu, hiç sıkıntısız, zahmetsiz bir hayat sürmek değil.. Bu dünyaya geliş amacımızı unutursak, bu dünyada cenneti yaşamayı arzu ederiz ki bu hiç bir zaman mümkün olmayacak.. Ve biz arzumuzdan vazgeçmediğimiz sürece, hayatımızda hep üzüntü, hayal kırıklığı ve hüsran olacak.

3. Hayır gördüklerimizde şer, şer gördüklerimizde de hayır olabilir.

Üçüncüsü, bizim kendimiz hakkımızda talep ettiğimiz her şey, bizim hakkımızda hayırlı olmayabilir. Allah, Kuran-ı Kerim’de ne buyuruyor: 

Olur ki, bir şey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz. Yine olur ki, bir şey sizin için kötü iken, siz onu seversiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz.’ (Bakara Suresi; 216. Ayeti Meali) 

Hz. Mevlana da ne demişti: “Olmadı diye üzüldüğün duaya gün gelir olmadı diye sevinirsin.”

4. Her halükarda Allah'a tevekkül edenler, şükredenler ve sabredenler kazanacak.

Velhasıl-ı kelâm, yaşadığı her olayda Allah’a yönelenler, başına musibet geldiğinde isyan etmeyip Allah’a tevekkül edenler, yaşadığı iyi olaylarda ise zafer sarhoşluğuna kapılmayıp Allah’a şükredenler ve her halükarda Allah ile beraber olduğunu hissedenler ve sabredenler, ahiretini kazanacak. Allah bizleri ahiretini kazananlardan eylesin.. Allah her şeyin hayırlısını versin, hakkımızda hayırlısı neyse o olsun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ”Allah her şeyin hayırlısını versin” demek iyi midir?
    Zaten Allah her şeyin hayırlısını vermez mi?