Liste, Yaşam

Her Gün Temiz ve Düzenli Bir Mutfağa Sahip Olmak İçin 7 İpucu

Mutfak, sizin ve ailenizin en fazla vakit geçirdiği, muhtemelen evinizdeki en yoğun odadır. Denildiği gibi, evin kalbi mutfaktadır! Dolayısıyla eğer iyi düzenlemezseniz, mutfak kolayca kirlenebilir ve dağılabilir. Söylemesi yapmaktan daha kolay biliyoruz, birçoğumuz her zaman meşgulüz ve bazen basit bir temizlik bile gerginliğe dönüşebiliyor. Ev hanımı veya çalışan bir bayan (veya ikisi de!) olsanız, temiz ve düzenli bir mutfağa sahip olmak, hayatlarımızı olağanüstü şekilde yoluna koyduğu için dikkate alınmalı. Bu makalede, kendimize düzenli bir mutfağa sahip olmanın neden çok önemli olduğunu hatırlatacak ve bunu uzun süre başarmamızı sağlayacak denenmiş ve test edilmiş ipuçlarını açıklayacağız.

Bakımlı bir mutfağa sahip olmanızın yararları aşikârdır; stresi azaltması, kullanım kolaylığı ve genel besin güvenliğini arttırması bunlardan sadece birkaçıdır. Size, neden bütün ter dökmelerinize değdiğini göstermesi için bu 3 önemli noktaya göz atın;

  • İslam bizlerden hayatlarımızın bütün safhalarında temizliğe riayet etmemizi ister, tıpkı Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) “Temizlik imanın yarısıdır…” (Muslim) buyurduğu gibi. Bize göre bu hadis her şeyi açıklıyor. Temizliğin Allah (subhanehu ve teala) katında ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteriyor ve bu, Müslümanlar olarak hafife alacağımız bir şey değil.
  • Düzenli bir mutfağa sahip olmak sadece paranızdan değil aynı zamanda zamanınızdan tasarruf ettirir. Her şey düzen içinde olduğunda, kaybolan eşyaları aramak için artık zamanınızı boşa harcamayacaksınız. Bunun yerine o zamanı daha önemli vazifeler için kullanabilirsiniz, ibadet ve zikir gibi.
  • Yiyecek israfını önlemenize yardımcı olur. Allah (subhanehu ve teala) şöyle buyurmuştur: “Ey Âdemoğulları! Her mescide gidişinizde güzel giysilerinizi giyin ve yiyin, için, fakat israf etmeyin, Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” (A’raf, 31)
  • Yiyecek israfı büyük ve ne yazık ki yaygın bir problemdir, özellikle de düzensiz bir mutfağınız varsa. Yaygın senaryo: Bir paket üzüm alırsınız. Buzdolabı rafınıza, onları taze tutmak amacıyla meyve ve sebze yığınlarının altına, koyarsınız ve daha sonra hepsini unutursunuz. Sonunda üzümleri hatırladığınızda, haftalar sonra, artık onları yemek için oldukça çürümüşlerdir. Tanıdık geldi mi? Endişelenmeyin, hepimiz aynı durumdayız. İyi haber ise artık böyle olması gerekmiyor. Başta hepsi biraz zamanımızı alacak, bazı planlamalar ve bizim sorumluluğumuz, fakat sonunda, hepsine değecek. Mutfağınız artık gözünüze batmayacak ve daha iyi hissedeceksiniz inşaAllah.

İşte mutfağınızı düzenli tutmak ve çalışmak için zevkli bir mekân haline getirmek için 7 ipucu:

1. Düzenleme

Bu bir düzenleme sürecidir. Dağınıklık hakkında anlamamız gereken şey, saklama yerimizin kapasitesinden fazlasını aldığımızda ortaya çıktığıdır. Yani gereksiz bütün şeylerden kurtularak başlayabiliriz. Dolayısıyla düzenlemiş oluruz. Bunu yapmak için iki kutu alın, birini “bağış yapılacaklar” diğerini de “atılacaklar” olarak etiketleyin. Şimdi, buzdolabınıza ve dolaplarınıza gidin ve düzenleyin. Hala iyi durumda olan fakat kullanmaya niyetinizin olmadığı yiyecekler ilk kutuya ve kötüleşmiş veya son kullanma tarihleri geçmiş olanlar da ikinci kutuya atılmalıdır. Bunları yaparken aynı zamanda buzdolabınızın ve dolaplarınızın içini silmenizde sakınca yok. Bu sürecin sonunda muhtemelen iki kutunuzda dolacak ve daha boş bir mutfağınız olacaktır.

2. Bütün Eşyalar İçin Bir Yuva Ayarlayın

Şimdi buzdolabınızda ve dolaplarınızda fazladan boş alanınız var, bütün eşyalara kendi yuvalarını verme zamanı. Bu süreç, bazı planlamalar gerektirdiği için biraz vakit alabilir fakat buna rağmen oldukça önemli. Bunu temel kural olarak düşünün: sürekli kullanılan eşyalar, en çok ulaşılabilir yerlerde olmalıdır. Aynı şekilde son kullanma tarihi yakın olan yiyecekler de kolayca ulaşabileceğiniz yerlerde olmalıdır, buzdolabının veya dolabın en dibinde saklanmamalıdır. Bu, onları fark edip yakın zamanda kullanmanızın, dolayısıyla yiyecek israfını azaltmanın harika bir yoludur. Öncelikle bütün mutfak eşyalarına bir yuva verin, aldığınız şeyleri tekrar yerlerine koymak konusunda katı olun ve aile üyeleriniz veya ev arkadaşlarınız da aynı şekilde davransınlar.

3. Eşyaları Etiketlemeyi Alışkanlık Haline Getirin

Siz hiç kekinizi kabartmak için kabartma tozu yerine mısır nişastası kullandınız mı? Muhtemelen evet! Eşyalar düzgün etiketlenmediği zaman karşılaşabileceğimiz sorunlardan biri budur. Belki önemsiz görünebilir fakat bu, birçok insanın başına geliyor ve bazen felaketle sonuçlanabiliyor. Aynı zamanda artık yemekleri buzdolabına yerleştirirken de etiketleme yapabilirsiniz. Tarihini yazarak o yemeği ne zaman pişirdiğinizi hatırlayabilirsiniz (yiyecek israfından kaçınmak için başka bir ipucu daha). Bunu yapmak için pahalı etiketleme makinesi almanıza gerek yok. Bütün ihtiyacınız olan bir maskeleme bandı ve keçeli kalem veya kara tahta yapıştırmaları gibi kolay ve ucuz olan şeyler. Herhangi bir kutudaki içeriği ne zaman değiştirirseniz, silebilir ve tekrar üzerine yazabilirsiniz.

4. Her Gün Kirlettiğiniz Kadar Temizleyin

İnsanların sürekli yakındıkları şeylerden biri de mutfaklarını temizlerken harcadıkları zamandır. Maalesef temiz ve düzenli bir alan için kestirme yol yok. Çalışmak ve bazen de alın teri dökmek zorundasınız. Yine de temizlik sürecini parçalara bölerek ve görevleri ev halkına dağıtarak bunu daha kolay yapabilirsiniz, böylece harekete geçmeden önce dağınıklığın oluşmasına izin vermemiş olursunuz. Bu yolla birlikte bütün iş yükünden bunalmayacaksınız. Örneğin çorbanızın pişmesini beklerken, bu süreyi bulaşıkları yıkamak için kullanın, tezgâhı silin ve malzemeleri ait olduğu yerlerine koyun. Bu küçük işleri yapmaya başlamak için gün bitene kadar beklemeyin, eğer bu iş akışını alışkanlık haline getirirseniz hayat daha kullanışlı olacaktır ve akşam kendinize fazladan zaman kalacaktır!

5. Alışveriş Listenizi Güncelleyin

En güzel püf nokta, buzdolabına yapıştırılmış bir parça kağıt ve kalem bulundurmaktır. Ne zaman bir şey bitse, hemen kağıda yazabilirsiniz ve alışverişe giderken listeyi yanınıza alırsınız. Bu, ihtiyacınızdan fazlasını almanızın ve alışveriş esnasında önemli bir malzemeyi almayı unutmanızın önüne geçer. Ayrıca buzdolabınıza ve dolaplarınıza hızlıca bakarak nelerin gerekli olduğunu tespit edip listeye ekleyebilirsiniz. Bu teknik, alışverişinizi sadece listedeki malzemelerle sınırlayacaktır. Deneyin ve daha fazlası isteğinize karşı koyun; böylece sadece paranız kurtulmayacak aynı zamanda mutfağınız daha tertipli ve kullanışlı hale gelecektir. Dağınıklığın ve yiyecek israfının ana kaynağı sadece çok fazla şeye sahip olmaktır. Başta ne kadar az alırsak, o kadar az israf ederiz ve mutfakta o kadar fazla alana sahip oluruz.

6. Günlük Kısa Temizlikler Planlayın ve Aile Üyelerine Buna Dahil Edin

Bunun arkasındaki amaç, çok fazla küçük işle bunalmamanızı sağlayan “kirlettiğiniz kadar temizleyin” konseptiyle aynıdır. Fakat daha da önemlisi, iş yükünüzü azaltmanızın yanı sıra, aile üyelerinizi işe dahil ederek onlara (özellikle çocuklarınıza) daha sonra hayatlarında oldukça fazla işlerine yarayacak önemli değerleri ve becerileri öğretiyorsunuz. Bununla birlikte, ev işlerinde çocuklarından yardım beklemeyen birçok ebeveyn görüyoruz. Bazen ters teper gibi görünmesine rağmen (kendinizi, başladığınızdan daha fazlasını temizlemek zorunda bulabilirsiniz!), anahtar nokta onlara yaşlarına uygun küçük işleri vermek ve mümkün olduğunca işleri zevkli hale getirmektir.

7. İstikrarlı Olun ve Kararlı Kalın

Son fakat önemsiz değil, mutfağı temiz ve düzenli şekilde sürdürmek kararlılık ve istikrar gerektirir. Yukarıdaki maddeleri yapmak için her gün ve her iki ayda bir zamanınızın bir kısmını harcayacağınız konusunda istikrarlı olmanız, sizi sadece mutfağınız aşırı kirlendiğinde ve dağıldığında kaçınılmaz şekilde gelen uzun stresli temizliklerden uzaklaştırmayacak, aynı zamanda harfi harfine yerine getirmek için disiplin sahibi olmak size daha iyi hissettirecektir. Bu verimlilik, hayatınızın diğer alanlarında daha düzenli ve verimli olma motivasyonunu verecektir inşaAllah.

Kaynak: productivemuslim.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagah.com için Türkçeye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>