Hemen Yapmak İsteyeceğiniz Tüm Anlatım Aşamalarıyla 5 Harika Kitap Ayracı Fikri


1

Kitap okumayı sevenlerin mutlaka yapmak isteyeceği çok pratik ve güzel 5 kitap ayracı yapım aşamaları ile sizlerle. Benim elimden böyle işler gelmez demeyin, sadece deneyin. Emin olun çok güzel olacak.

Sulu boya ila 5 dakikada yapılabilecek en kolay kitap ayracı


Kaynak: https://www.etsy.com/ie/search?q=bookmarks

Öncelikle kitap ayracınızın boyutunun ne olmasını istiyorsanız o boyutta sulu boya kağıdını kesin. Normal A4 kağıdı gibi bir kağıt da olur, ama ince bir kağıt su değdiği zaman buruşacağından, sulu boya kağıtları daha güzel olur. İstediğiniz renk sulu boyayı biraz suyla sıvılaştırıp fırça ile gelişi güzel kağıdın bir kaç yerine dokundurun. Sonrasında üzerine ne yazacağınız size kalmış. İster isminizi, ister ‘bir sayfa daha’ …

Püsküllü kitap ayracı


Kaynak: https://www.littlepieceofme.com/diycrafts/ideas-for-bookmarks/

Bu kitap ayracı için isterseniz hazır püskülleri kullanabilirsiniz, ya da kendiniz 5 dakikada kolayca yapıp, kendi el emeği kitap ayracınızı kullanırsınız. 3-4 santim genişlikte bir kutu veya 3 parmağınıza en az 20 kere olmak şartıyla ipi dolayıp ipi kesin. İpi biraz uzun kesmeyi unutmayın. Sonrasında ipin iki ucunu en üst tarafta birkaç kere düğümleyin.  Püskülün üzerine sarmak için isterseniz aynı renk ya da farklı bir renk ipliği yine birkaç kere püskülün üst kısmından yarım santim kalacak şekilde sarıp düğümleyin. Püskülün en alt kısmından ipleri birbirinden ayırmak için kesin. Ve püskül kitap ayracınız hazır.

Deri kitap ayracı


Kaynak: https://www.littlepieceofme.com/diycrafts/ideas-for-bookmarks/

Yine püskül modeli gibi fakat deriden güzel bir kitap ayracını çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. 10 cm X 5 cm deri ve ya sert kumaşı en üst kısmında 1 santimetre kalacak şekilde yarım santimetre aralıklarla dikkatlice kesin. Yine aynı materyal, deri veya sert kumaştan 15-20 cm ince bir şerit kesin. Yapıştırma işlemi için ister kumaş boyası, ister sıcak tutkal tabancasını kullanabilirsiniz. Dikkatli olmayı unutmayın. Deri veya sert kumaşın arka tarafını çevirip üst kısımda kesmediğimiz yarım santimlik alana tutkal sürün ve uzun şerit olarak kestiğiniz deri veya sert kumaşın bir ucunu tutkal sürdüğünüz kısmın bir ucuna ekleyin. Tutkal sürdüğünüz taraf içeride kalacak şekilde deri veya sert kumaşı düzgün bir şekilde sarın. Kuruması için bir süre bekleyin ve kitap ayracınız hazır.

Eski tarz eşyaları sevenlerin çok severek kullanacağı düğme ile kitap ayracı


Kaynak: https://www.sisterssuitcaseblog.com/diy-vintage-button-bookmarks-5-minute/

Belki çok eski bir paltonuzdan atmaya kıyamadığınız bir düğmeniz vardır ya da atmaya kıyamadığınız birkaç düğmeniz. Bu şekilde hem çok güzel değerlendirmiş olursunuz, hem de kullanışlı olur. Malzemeler sadece 1 ataş, 1 düğme ve iyi kalitede bir tutkal. Düğmenin arkasında dikmek için küçük bir parçası varsa, pense ile dikkatli bir şekilde kırabilirsiniz. Sonrasında düğmenin arkasında tutkalı sürüp ataşın üst kısmına yapıştırın. Tutkal kuruduğu zaman pratik ve kendi tasarımınız kitap ayracınız hazır.

Şeffaf Kitap Ayracı


Kaynak: https://www.brit.co/mothers-day-gifts-with-flowers/?crlt.pid=camp.mbUODoGje8RB

Gülleri, çiçekleri, güzel yaprakları kurutup saklamayı seviyorsanız bu fikre bayılacaksınız. Yapmanız gereken tek şey 2 parça şeffaf koli bandının arasına kuru çiçekleri, yaprakları, bitkileri dizmek. İlk olarak bir şerit koli bandının yapışkan tarafının üzerine kuru bitkileri çiçekleri istediğiniz şekilde yerleştirin, bu yapışkan yüzeyi yine bir parça koli bandının yapışkan tarafıyla dikkatlice birleştirin. Bitkilerin, çiçeklerin kuru olmasına dikkat etin, aksi halde bir süre sonra çürür ve hiç hoş olmayan bir görüntü elde edersiniz. En son ucuna küçük bir delik açıp ister kurdele ister ip geçirerek şahane bir kitap ayracı elde edebilirsiniz. Yapım aşamasının tüm detaylarını videodan izleyip kolayca 5 dakikada yapabilirsiniz.

Şeffaf Kitap Ayracı Yapım Videosu


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir