Helâl Gıda İncelemeleri-4: ‘Ekmekteki Katkı Maddeleri’


0

“Bismillâhirrahmânirrahim.”

Bizi biz yapan yaşam tarzımızda, ekmeğimiz de bugünkülerden çok farklı idi ve yaşamımızda saygın ve önemli bir yeri vardı. Bir zamanlar, içinde un, su ve tuzdan başka hiçbir katkı maddesi içermeyen mayalı ekmeklerimiz vardı. Tandırda pişirilen tandır ekmeklerimiz vardı. Bazlamalarımız vardı. Saclarda pişirilip bütün kış boyunca hafif nemlendirildikten sonra yediğimiz yufka ekmeklerimiz vardı. (…)

Her şeyimizi batıdan ithal etmeye başladığımızdan beri bu en temel gıda maddemiz olan ekmek de değişikliğe uğratıldı. Balon gibi şişirilmiş, içi kof, tadı lezzeti kalmamış, ekmek görüntüsü verilmeye çalışılmış bir garip nesne oluverdi. İşte adı ekmek olan bu garip nesneyi üretmek için biz diyelim on, siz deyin yirmi çeşit, kökenleri hakkında bilgimiz olmayan ve bize bilgi verilmeyen katkı maddesi ilave ediliyor artık. Bu katkı maddelerinin tüketiciye faydası olmadığı gibi üstelik zararı olabiliyor.

Katılma nedenleri:

 1. Hamurun asidini artırmak,
 2. Bayatlamayı geciktirmek,
 3. Ekmek hatalarını ve hastalıklarını düzeltmek,
 4. Su kaldırma oranını yükseltmek,
 5. Hacim artışı sağlamak,
 6. Un rekoltesini yükseltmek vs. gibi amaçlar için kullanılmaktadırlar.

1. Bugünkü Katkılı Ekmek Ürünlerinde Kullanılabilen Katkı Maddeleri.

 1. Enzimler.
 2. E 300-Askorbik Asit (C Vitamini).
 3. Bitksel Yağlar.
 4. Emülgatörler (E 471- E 477 Mono- ve digliseridler ve modifiye edilmiş formları).
 5. E282-Kalsiyum Propiyonat.
 6. E281-Sodyum Propiyonat.
 7. E262-Sodyum Diasetat.
 8. Sirke.
 9. E260-Asetik Asit.
 10. E280-Propiyonik Asit.
 11. E202-Potasyum Sorbat ve E203-Kalsiyum Sorbat.
 12. E200-Sorbik Asit.
 13. E283- Potasyum Sorbat.
 14. Şekerler (Sakkaroz, Maltoz, Fruktoz, Glukoz).
 15. E170-Kalsiyum Karbonat.
 16. E332-Potasyum Sitrat.
 17. E481-Sodyum Stearol-2-Laktilat.
 18. E422-Gliserol (Gliserin).

2. Katkı Maddelerinin Açılımı.

Bu katkı maddelerinin açılımı ise şöyle(dir):

E 170 Kalsiyum Karbonat:

 Hem renklendirici hem mineral tuz; kaya minerali veya kemikten elde edilir; diş macunu, beyaz boya, temizleme tozları, bisküvi, ekmek, kek, dondurma, dondurulmuş konserve sebze ve meyvede ve ilaçlarda kullanılır; yüksek dozlarda zehirlidir; safra, böbrek taşı, hemoroid, kabızlık ve fistül kanamalarına sebep olabilir. Ayrıca kemikten elde edilmesi ihtimali bu katkı maddesini en azından şüpheli hale getirir.

E 471-E477 Mono- ve Digliseridler ve Modifiye Edilmiş Formları:

Homojenleştirci(dir). Bitkisel ve hayvani kökenli olabilir. Bitkisel kökenden türetilirse, helâldir. Hayvani unsurlardan türetilirse, şüphe arz eder. Eğer, eti helâl ve kesimi İslâmi usulle yapılmış hayvani yağlardan türetilmiş ise helâl kabul edilir. Aksi halde haram olur.

E 280 Propiyonik Asit, E 281 Sodyum Propiyonat, E282 Kalsiyum Propiyonat, E 283 Potasyum Sorbat:

Koruyucu olarak kullanılır. Migren ağrılarına sebep olabilir; doğal olarak mayalanmış gıdalarda, insan teri ve geviş getirenlerin sindirim organlarında bulunur, ayrıca suni olarak etilen, karbon monoksit, propiyonaldehit, doğal gaz, mayalanmış kağıt hamuru veya çürümüş lif bakterisinden elde edilir; yaygın olarak ekmek ve un mamullerinde kullanılır.

E 200 Sorbik Asit, E 202 Potasyum Sorbat:

Koruyucu olarak kullanılır. Bitkisel kökenlidir. Ciltte kaşıntıya sebep olabilir.

E 420 Sorbitol:

Kıvam artırıcı, suni tatlandırıcı ve nem tutucu; etli ve zarlı kabuksuz meyvelerden veya sentetik olarak glukozdan elde edilir; gıda, ilaç ve kozmetiklerde kullanılır. Bebek ve çocuk gıdalarında kullanmak yasaktır.

E 422 Gliserol (Gliserin):

Kıvam artırıcı, tatlandırıcı ve nem tutucu, yağlı renksiz alkol; hayvansan veya bitkisel yağların alkalilerle ayrışması sonucu elde edilir; petrol ürünlerinden ve bazen propilden sentetik olarak veya şekerden mayalanarak da elde edilir; büyük miktarlar baş ağrısı, susuzluk, bulantı ve yüksek kan şekerine sebep olabilir. Hayvan kökenli olması ihtimali göz önünde tutulmalıdır.

E 920 Sistein:

Un işleme ajanı(dır). İnsan saçı, başta domuz olmak üzere hayvan kılı ve tavuk tüyünden elde edilir.

E 924 Potasyum Bromat:

Un işleme ajanı(dır). Büyük miktarlarda bulantı, kusma, diyare ve sancılara neden olabilir.

E 928 Benzoil Peroksit:

Un işleme ajanı(dır). Unun beyazlaması için kullanılır. Alerjik geçmişi olanlar sakınmalıdır.

3. Peki Ne Yapacağız?

           1.Güvendiğimiz market veya fırından katkısız ekmek isteyelim.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının yeni tebliğinde, “Ekmeğe, herhangi bir katkı maddesi katılmaz ise etiket üzerinde ekmek adı ile birlikte ‘katkısız’ ifadesi kullanılır.” şeklinde bir düzenleme getir(il)miştir. O halde öncelikle çevremizde katkısız ekmek üreten fırınları araştırmalıyız. Bulduktan sonra iyice sorgulamalıyız. 

          2. Ekmeğimizi ekmek makinasında (veya elde) kendimiz yapalım.

          3. Sofralarımızdan beyaz ekmeği kaldırıp, yerine kepekli ekmeği ikame edelim.

Kepek ekmeğinin neden tercih edilmesi gerektiğini, uzmanlar şöyle açıklamaktadır : “Buğday, sağlık açısından yararlı olan B2 ve B6 vitaminleri ile niyasin, folik asit, demir ve çinko içeriyor. Bu maddelerin daha çok yoğunlaştığı kısım olan buğdayın dış kabuğu, un yapımı sırasında ayrıştırılıyor ve bu yüzden ekmeğin besin değeri düşüyor. Bu nedenle, beyaz ekmek yerine kepekli ekmeğin tercih edilmesi daha sağlıklıdır.” (…)

Yüce Rabbimiz (Celle Celâlühü), haram ve şüpheli şeylerin tümünden, bütün müslümanları Muhafaza Eylesin. Âmîn.

Kaynaklar

Kaynak: Yeni Dünya Düzeni Ve Helal Gıda (Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer) kitabından alıntı ve derlemedir. (Bkz. Syf. 127, 128, 129, 130, 131.)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Elinize sağlık inşAllah hepimiz bilinçleniriz milletce devletce bilinclenmek gerek ve hakikaten toplumun her kesimin dogal gidaya ulasmasi saglanmali bu buyuk sorumluluk gerektiren bir iş sosyal devlet olarak en buyuk adimlari devletimiz atmali umarim en doğal faydalı ekmeğe una buğdaya kavuşuruz hep hastalıklar bu değiştirilen ürünlerden çıkıyordur herhalde türlü türlü bozukluklar adını daha önce duymadığımız nicesi Allah hepimizi sağlıklı helal gıdaya ulaştırsın bunu yapanlar sebebi her neyse bu ürünleri bozarak insan dengesini hayatını neslini bozuyor ve dunyayi kirletiyorlar cok gec olmadan gerekli duyarliliga ulasilmali ki insanlar gerçek sağlığa kaliteye kavuşsun yaşamın huzuru insanın yediği helal ve temiz gıda ile bereketlenir temizlenir Rabbim butun hastalara hayirla sifa versin