Hayırlı Bir Nesil İçin Edebileceğimiz 4 Dua


0

Dua, mü’minin en büyük gücüdür. Allah bizim duamızı istiyor, durmadan en çok isteyen olmamızı istiyor. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) de bunun yolunu bize gösteriyor. Hatimler yaparken okuyup geçtiğimiz ayetlerin içinde öyle güzel dualar var ki, işte onların yalnızca dördünü yazıyoruz. Düşünsenize henüz evli değilseniz, daha söz konusu olmayan evladınız için yıllarca bu duaları yapmış oluyorsunuz. Biz iman ediyoruz ki Rabbimiz Mucib’dir, yani duaları duyan, kabul eden ve icabet edendir. İşte bu nedenle yıllarca salih evlat ve nesiller için yapılacak dualar muhakkak ki bir yerlere tahsis edilecektir. İcabet etme şekillerinin hepsi hayrımıza olduğuna göre, illa salih ve mükemmel çocuklarımız olacak değil ama illa ki bu dualarımız bir hayra dönüşecektir. Bu ise anne, babalık ve Müslümanlık görevini çok iyi anlamış olmanın verdiği bir gösterge olabilir. Bu yolun rızası için hazırlık yapmak demektir.

Bu ayetleri ezberleyip namazlarınızda kıraat sırasında yani Fatiha suresinden sonra okuyabilirsiniz. Yanı sıra Rabb ile başlayan kısmından itibaren Arapçasını, tahiyyat oturuşunda Rabbenalardan sonra okuyabilirsiniz. Namaz sonrasında duanıza ekleyebilirsiniz.

1- Âl-i İmran Suresi; 38. Ayeti Meâli

“Orada Zekeriyya, Rabbine dua etti: «Rabbim! Bana katından hayırlı bir nesil ver. Şüphesiz sen, duayı hakkıyla işitensin» dedi.”
aile - hayırlı - nesil - çocuklar - anne -baba

2- İbrahim Suresi; 40. Ayeti Meâli

“Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazını dosdoğru kılanlardan eyle! Ey Rabbimiz! Duamı kabul et!”

evlat - namaz - hayırlı - nesil - aile

3- Furkan Suresi; 74. Ayeti Meâli

“Ve onlar ki: «Ey Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takva sahiplerine önder kıl» derler.”
hayırlı - evlat - anne - çocuklar

4- Sâffât Suresi; 99-100. Ayetleri Meâli

“İbrahim, şöyle dedi: «Ben Rabbime (O’nun emrettiği yere) gideceğim. O, bana yol gösterecektir. Ey Rabbim! Bana salihlerden olacak bir çocuk bağışla.»”
baba - çocuk - hayırlı - evlat - nesilBeğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

8 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Selâmünaleyküm bu tür yazıları okumak beni çok bilgilendiriyor. Facebook üzerinden de her zaman göremiyorum. Yeni yazılarda beni e posta ile bilgilendirirseniz çok memnun olurum . Allah razı olsun sizlerden. Allah yardımcınız olsun .

    1. Aleykum selam ve rahmetullah. Bu konu üzerine çalışmamız olacaktır. İlginiz ve tavsiyeniz için teşekkür ederiz. Selam ve dua ile.

  2. Selamün aleyküm yazılarınız gerçekten çok faydalı ama bu yazıyo okurken şunu da bekliyordum bahsettiğiniz ayetlerin Arapçasını da yazsaymışınız çok iyi olmaz mıydı ?

    1. Aleyküm Selam hangi ayet olduğu bütün duaların altında yazılı Kuran-ı Kerimden bakabilirsiniz