Haydi Çocuklar Camiye Nedir?


0

Haydi Çocuklar Camiye 2016 yılında kuruldu. Server Gençlik Derneği’ndeki gençler olarak Başakşehir’de, “Çocukları nasıl camiye alıştırırız?” diye düşünerek projeyi başlattık. Bu sene ise Haydi Çocuklar Camiye, Türkiye’nin dört bir yanındaki camilerde uygulanan büyük bir proje haline geldi! Projemiz sayesinde çocukların eğlenerek ve severek camiye gelmelerini ve bu alışkanlığı kazanmalarını hedefliyoruz. Haydi Çocuklar Camiye projesine 6-13 yaş arasındaki tüm erkek çocuklar katılabilir. Yarışmaya kaydolan çocuklar, 21-31 Ocak tarihleri boyunca proje kapsamındaki camilerde namaz kılarak puan toplayacaklar. Yarışma sonunda en çok puanı toplayıp dereceye giren çocuklar ise ödül kazanacak. Ancak unutma ki bu yarışmanın kaybedeni yok. Namaz kılarak topladığın sevaplar ömür boyu seninle kalacak!

Kayıtlar 22 Ocak 2019 Saat: 22:00’a kadar devam ediyor.

Haydi Çocuklar Camiye Projesinin Amacı Nedir?

İnsanın en güzel yatırımı olan imanı çocuklarımıza kazandırmak büyükleri olarak bizim görevimizdir. Hem bunu kazandırmak hem de camilerimizle gençlerin arasında eksik olduğunu düşündüğümüz köprüler kurmak amacındayız. Hepimizin bildiği gibi cami Allah’ın evidir ve burada insan, ahiret ile yaşam arasındaki dengeyi kurabileceği enerjiyi edinir. İstikbalimizin sahiplerinin bu yeteneği edinmesi çok önemli. İyi bir geleceğin güzel ahlaklı ve iç huzura sahip kişiler yetiştirmekle olacağına inanıyoruz. Genç arkadaşlarımızı milli ve manevi duygularla donatmak, camilerdeki birlik ve beraberlik duygularını küçük yaştan kazanmalarını sağlamanın her Müslüman erişkinin sorumluluğu olduğu görüşündeyiz. Çocuklarımızın camiye alışması uzun vadede önümüze camiye giden bir nesil getirecek. Onlara bu güzel alışkanlığı kazandırmaya çalışıyoruz. Müslüman yaşamın en önemli alanı olan camilerin toplumdaki aktifliğini arttırmak, çocukları cami ile tanıştırmak bizim görevimiz.

Nereden Katılabilirsiniz?

Haydi Çocuklar Camiye projesine dahil olmak çok kolay! https://haydicocuklarcamiye.com/ adresinden sitemize ulaşabilirsin. Öncelikle sitemizden yarışmaya katılım sağlayacağın camiyi seçmen gerekiyor. Cami listesinde ülkemizin 44 şehrinden katılabilirsin. Projemizin hangi camilerde uygulandığını sitemizden görebilirsin. İstediğin camiye kaydolduktan sonra yarışma süreci başlıyor. Yarışmaya katılım tamamen ücretsiz. Tek isteğimiz camiye gelip namaz kılman. 21 Ocak günü sabah namazından 31 Ocak günü yatsı namazına kadar camiye geldiğin her vakitte puanları toplayacaksın. Daha çok puan kazanmak içinse kısa sureleri ezberleyebilirsin. Hem namaz hem de sure puanlarını camideki proje görevlimiz tutacak. Puanlar ve katılım hakkında daha çok bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsin.

Kimler Katılabilir

Haydi Çocuklar Camiye projesine 6-13 yaş arasındaki tüm erkek çocuklar katılabilir. Katılım için ayrı bir şart yok. Sadece camiye gelmek istemen yeterli! Proje süresince camilerde sizler için eğlenceli etkinlikler de olacak. Namaz kılmayı bilmiyorsan bile programa kaydolabilirsin. Önemli olan öğrenmek istemen.

Namazın ve Caminin Önemi

Rabbimiz bize hem bu dünyayı hem de ahireti düşünmemizi öğütlüyor. Fakat günümüzde senin gibi arkadaşlar sınav stresinden, teknolojiden, koşturmacadan diğer dünyayı düşünmeyi ihmal edebiliyorlar. Bu çok doğal fakat doğru değil. Ama endişelenmene gerek yok çünkü Rabbimiz O’nu düşünüp, aklınla ve kalbinle iki dünya arasında denge kurman için sana gereken her şeyi veriyor!..

İki dünya arasında dengeyi kuran, ahireti gereğince kavrayıp yaşamında barış ve hayra yönelik bir tavır gösterenlerin, iki dünyada da huzur bulacağını biliyor musun?.. Temiz kalpli, yardımsever ve kendisini iyilikle var eden insanların daha mutlu olduğu hem Kur’an’da hem de psikoloji biliminde kanıtlanmıştır.

Sen de bu huzura ve dengeye varım diyorsan, mutlu yaşamak ve ahirette de mutlu bir sona/ başlangıca kavuşmak istiyorsan doğru yerdesin!.. Bunu yapmaya mekanların en güzeli olan Cami’de başlayabilirsin!..

Camiler toplumsal hayatımızın mihenk taşlarıdırlar. Peygamberimiz (sav) de insanlarla camide buluşmuş, toplantılarını bile orada yapmıştır. Ancak günümüzde caminin önemi, cemaatle namaz kılmanın önemi unutulmaya yüz tutmuştur. Teknoloji çağında insanları meşgul eden bilgisayar, telefon, televizyon gibi elektronik aletler insanları asli vazifesi olan Allah’a kulluktan uzaklaştırmaktadır. Yapılan her türlü gayretlere rağmen insanlar, namaz ve camiye karşı gereken ilgiyi göstermemektedirler. Namazı ya geciktirmekte ya da hiç kılmamaktadırlar. Namaz ve camiyi insanların gündemine getirmek için bu proje düşünülmüştür.

www.haydicocuklarcamiye.com

https://instagram.com/cocuklarcamiye

https://facebook.com/cocuklarcamiye

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir