Kategorisiz

Hayatınızı Daha Anlamlı Yapacak 7 Öneri

Çoğumuz “Bir dokun bin ah işit” modunda yaşıyoruz. “Kimse bizi anlamıyor” diye yakına yakına hem de. 

Tam da bunun için söylemiş Fuzuli: 

“Derdime vakıf değil canan beni handan bilir

Hakkı vardır şad olanlar herkesi şadan bilir

Söylesem te’siri yok sussam gönül razı değil

Çektiğim alamı bir ben bir de Allah’ım bilir.”

(Sevgili derdimi bilmez, beni mutlu sanır / Hakkı var, mutlu olan, herkesi öyle sanır / Söylesem tesir etmez, sussam gönlüm razı değil / Çektiğim elemleri bir ben bir de Allah’ım bilir.)

1. Herkes için değil kendiniz için yaşayın. Size toplumun ya da bölgenin dayattığı geleneksel şablonu sorgulayın, size doğru geleni yaşayın.

2. Yere sağlam basın; öylesini sağlam basın ki, uzaktan görenler, yere kök saldığınızı zannetsinler. Ama toprağa basarken, topraktan geldiğinizi unutmayın, onu incitmeyin.

3. Yorgun ve yalnız geceleriniz de, içinize düşen hüzünlü yalnızlıklar içinde kendinizi itilmiş, aldatılmış, hırpalamış, incinmiş hissettiğiniz an Allah'ı düşünün. O size dost olduktan sonra dünya düşman olsa ne gam! Ona yönelin. Bilin ki, bir gün karşınıza tüm kırgınlıklarımızı tamir edecek bir sebep çıkaracaktır. Rahmetin tecellisini hak etmeye bakın.

4. Her insanı okunmamış bir kitap olduğunu, binaenaleyh, her insandan öğrenilecek bir şeyler bulunduğunu unutmayın.

5. Çevreyle, dünyayla, insanlarla iletişim kurun. Türkiye'de ve dünyada olup bitenleri takip edin. Hayattan kopmayın. Ama olaylara da teslim olmayın. Olumsuzluklar içinde yaşarken bile, bunalmamaya bakın. Unutmayın ki her gün kendi özel şartlarıyla gelir. Her gün kendi problemlerinin yanı sıra güzelliklerini de getirir. Günün yalnızca problemlerini değil, güzelliklerini de fark edin. Hayatı tüm ögeleriyle birlikte kucaklayın. Kokuşmuş köpek leşinin düzgün dişlerine de dikkat edin.

6. Kendinize güvenin. Aynalara ve basküllere küsmeyeceğiniz kiloda ve bakımlı olmaya dikkat edin.

7. Gürültülü ortamlarda fazla kalmayın. Sessiz, sakin ortamların hem zihninizi, hem de vücudunuzu dinlendirdiğini unutmayın.

Kaynaklar

Yavuz BAHADIROĞLU (Ayet ayet insan)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 yorum var.

  1. 1
  2. 3
  3. 4

    Çağımız da hepimizin sorunları bunlar aslında. Toplumdan biraz farklı olmak biraz olgun düşünmek belki ailemiz dahil insanların çok fazla dikkatini çekiyor. Ve belli kalıplara sigdirdiklari gençliğimizi farklı yaşadığımız anda yalnız kalıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>