Kültür, Tefekkür, Yaşam

Hayatınız Bir Savaşsa İşte Bu Savaşı Kazanmanın 7 Yolu

Her sabah uyandığında bir savaş başlar. En iyi halde olmanı isteyen güçler ve senin en kötü halinde olmanı sağlamak için seni aşağı çeken güçler arasındaki bir savaş. Bu güçler (bazen içsel bazen dışsal) senin ruhuna katılmayı kazanmak için her daim birbirleriyle savaştalar. Her gün senin seçimlerin ve hareketlerin sayesinde bu gücü ya da diğerini daha da güçlendiriyor ve destekliyorsun. Hayatı bir savaş olarak düşünmek belki birazcık abartı gelebilir. Ama aslında bu senin kişisel gelişiminde önemli bir rol oynamaya yardım için güçlü bir benzetmedir.

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) seferden dönüyorken, kendi yurtlarına vardıklarında ashabına güçlü bir uyarıda bulunuyor. “Küçük cihadı bitirdik şimdi sıra büyük cihatta.” Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) aslında ashabına dışsal etkenlerle savaşmanın içimize karşı savaşmaktan daha basit olduğunu gösteriyor. Eğer bir savaştaysanız iki seçeneğiniz vardır ya kazanırsınız ya da kaybedersiniz. Hangimiz şu yaşam mücadelesinde galip gelenlerden olmak istemez ki? O halde gelin hep birlikte bu mücadeleyi kazanmanın yollarına bakalım!

1. Savaşmadan Önceki Gece Hazırlık Yapın

Hiçbir mantıklı ordu savaş alanına plansız dalmaz. Buna benzer olarak da eğer bu hayat savaşını kazanmak istiyorsanız günü gününe plan yapmak zorundasınız. Kendinize bir sorun: “Yarınımı ne başarılı kılar?” Planınız da ne kadar detay olursa, kazanmanız için o kadar hazırlık gerekir.

2. Küçük Hataların Farkına Varın

Her savaşta yanlış bir hareket yapmanın sonuçları vardır. Bunun gibi de ruhumuzdaki bir çekişme de ufak felaketlerle sonuçlanabilir. Telefonunuzu ilk kez sabah saatlerinde kontrol etmenin zararsız olduğunu düşünüyorsanız, önümüzdeki 3-4 saatte odaklanmanız için savaşı kaybettiniz. Kahvaltıda hamur işi yerseniz , şekeriniz tavan yaptığından savaşı kaybedersiniz. Dikkatli olun!

3. Savaşta Hile

Savaşı kazanmak için bazen düşmanlarınızı kandırmalısınız. Bazen de daha iyi hissetmek ve daha akılcı kararlar almak için kendinizi kandırabilirsiniz. Örneğin, kendinize sadece sabah 5 dakikalık bir yürüyüşe çıkacağınızı söyleyebilirsiniz ancak kapıdan çıktınız mı o yürüyüşü 30 dakikalık bir yürüyüşe ya da koşuya dönüştürebilirsiniz.

4. Başkalarından Öğrenin

Zeki kişi aslında o kadar zeki olmadığını fark eden kişidir ve her zaman ona yeni bir şey öğretebilecek birileri vardır. Eğer uzun zamandır kötü bir alışkanlık ile mücadele ediyorsanız diğerlerinin onunla nasıl baş ettiklerini öğrenin.

5. Kaybettiyseniz de Ümitsizliğe Düşmeyin

Bazı savaşlar kazanılır bazıları da kaybedilir. Bir savaş kaybedince yaralarını sar ve ertesi gün tekrar kendin için en iyi şekilde savaş.

6. Yendiğiniz İçin Kibre Bürünmeyin

Sadece bugün harika bir gün geçirmeniz kendinizi sonsuza dek ustalaştırdığınız anlamına gelmez. Verimli ol. Mütevazi ol. Çünkü iş tamam olmadan tam olmaz.

7. İnançlı Olun

Yaşam mücadelesi ile yüzleşmek biraz zorlayıcı olabilir özellikle de sahnede bir çok faktör varsa. Neyin kontrol altına alınabileceğine odaklanın ve geri kalanın halledileceğine dair inancınız olsun. Her günün sonunda kendinize sorun: “Bugün yaşam mücadelesini kazandım mı?” Eğer yaptıysanız şükredin ve bu performansı koruyun. Eğer yapmadıysanız mütevazi olun ve ertesi gün nasıl daha iyi olabileceğinizi öğrenin.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>