Liste, Yaşam

Hayatında Yeni Bir Sayfa Açmak İsteyenlere 8 Öneri

Bismillahirrahmanirrahim,

“De ki: Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Zümer Suresi; 53. Ayeti Meali)

1. İlk Olarak Yapman Gereken Şey: Samimi Bir Tevbe

Olumsuzluklar, aşağılanmalar, ne yaşadıysan geçmişte yaşadın ve bitti. Eskiyi kurcalayıp, şeytana koz vermekten vazgeçmelisin. Evet geçmişi değiştiremeyiz ama değiştirebileceğimiz bir şey var; o da bugün ve gelecek hayatımız inşaAllah.

2. Çevrende Bahar Temizliği Yap

“Kişi arkadaşının dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.” [Ebu Davud, Edeb, 19, Tirmizi, Zühd, 45] Hadis-i şerifi düsturunca hareket et. Yanlış kişilerle arana mesafe koymalısın ki, doğru kişilere yer açılabilsin.

3. Uykunu Düzene Koy

Evet yanlış okumadın! Uyku zamanını disipline etmelisin. Mümkün olduğunca gece 24.00’den önce uyumuş olmaya çalış. Bu senin hem sabah namazına kalkmanı kolaylaştıracak hem de vücudunun iyi bir şekilde dinlenmesini sağlayacaktır. Dinlenmiş bir beyin neler yapamaz ki! Ayrıca sabah namazından sonraki kerahat vaktinde ayakta kalmalısın. İstersen güzel bir yürüyüş yapabilirsin, kitap okuyabilirsin ya da okula gitmeden önce güzel bir kahvaltıya ne dersin?

4. Namazsız Olmaz!

Namazı işlerine göre değil, işlerini namaza göre ayarlamalısın. Mümkün mertebe, namazlarını vaktinde eda etmeye çabala. Ayrıca günde bir vakit namazını, cemaatle birlikte kılmak hedeflerin arasında olsun.

5. Hedefler Belirle!

Kendine bir not defteri edinip, kısa ve uzun vadede Allah için yapmak istediğin şeyleri yaz. Bu sana önemli ölçüde bilinç kazandıracaktır. Ayrıca ibadet ve okumalar için günlük hedefler belirlemelisin. Burada dikkat etmen gereken şey; hedeflerini yapabileceğin düzeyde belirlemeye gayret göstermektir. Unutma kardeşim! Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor ki; “Allah katında amellerin en makbulü az da olsa devam üzerine yapılanıdır.” (Örneğin her gün 30 dakika Arapça çalışacağım, 10 sayfa kitap okuyacağım vb.)

6. Asla Boş Zaman Kalmasın

Can sıkıntısı hastalığını ümit, azim ve çalışmayla tedavi et. 

Sürekli hayırlı işlerle meşgul ol, asla vaktini boş geçirme! Yeni hobiler edinebilir, ney çalmayı öğrenebilir, arkadaşlarınla okuma halkası oluşturabilirsin.

7. Kuran'ın İpine Sımsıkı Sarıl

“Allah’ım güçlü olmak istiyorum, gücümü de nereden alacağımı biliyorum, senin kelâmından alacağım, o yüzden senin kitabına dönüyorum Allah’ım, bu yolculuğu benim için kolay kıl.” duasında bulunabilirsin. 

| Nouman Ali Khan

8. Son Olarak: Azim Ve Kararlık Göster

“…Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.” (Âl-i İmrân Suresi; 59. Ayeti Meali)

Selametle…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

9 yorum var.

 1. 1

  Gercekten Allah sizlerden razi olsun okadar güzel seyler yaziyorsunuzki morelimi düzeltiyorsunuz ve baya yardimci oluyorsunuz ❤❤❤❤

 2. 3

  Selamlar , en sondaki ayet bakmak isteyenler için Ali-imran 159 ‘daymış. Allah razı olsun , bu metin beni dağılmışlıktan kurtardı.

  • 4

   Ve Aleykümüsselâm,dalgınlık olmuş kardeşim düzelttiğin için Allah razı olsun.
   “İnsan için ancak çalıştığı vardır”(Necm Suresi 53/39)
   “Sonra çalışmasının karşılığı kendisine tastamam verilecektir”(Necm Suresi 53/41)
   Selametle…

 3. 5

  Kardeşim güzel bir yazı Allah razı olsun. Bir uyarı niteliğinde olması hasebiyle ney çalmak da bir hayır olamaz . Müzik ve Müzik aletlerine dikkat edelim inşAllah. Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

 4. 6

  Allah sizlerden razı olsun. Şunu farkettim ki böyle bir başlangıç bana çok gerekliymiş. İnsan imanın nuru ile aydınlanmadan gerçek iç huzura kavuşamıyormuş.

  14 yaşındayım. Sürekli bunalımlara giriyordum.Bir aralar hayattan soğumuş gibi olmuştum. Ne geziler ne sohbetler ne diziler… Hiçbirinin dolduramayacağı bir boşluk vardı içimde. Aslında islama karşı içimde hep bir eğilim vardı ama ben farketmiyordum. Bazı geceler vicdan azabından uyuyamıyordum. Susmuyordu vicdanım istemesem de haykırıyordu gerçekleri acımasızca. Söylediğim yalanları , yaptığım dedikoduları , kılmadığım namazları bir bir yüzüme vuruyordu. Ellerimi açıp yalvarmaya başladım : ”Allahım sen beni affeyle yarabbim. Gönlüme ferahlık vicdanıma rahatlık ver Allahım” O gece ağlaya ağlaya dua ettim affedilmek için , doğru yola dönmek için. Dua ettikçe hafifliyordum sanki bir tüy gibi. Sabah kalkınca kendimi daha iyi hissediyordum artık.

  Şuan hala kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ama inşallah günün birinde çok iyi bir müslüman olacağım. Rabbime ne kadar şükretsem az. Vicdanıma da kızmıyorum artık çünkü biliyorum ki o benim doğru yola girmeme yardımcı oluyor.

  Şunu hiç unutma : Vicdanını daima dinle ona hiç kızma ve onu görmezden gelmeye çalışma.

  BU ARADA YAZIDAKİ ÖNERİLERİ HAYATIMDA UYGULAMAYA ÇALIŞIYORUM :))

  • 7

   Sevgili kardeşim, bir ara bende bu hisler içerisindeydim.O yüzden bu yazıyı kaleme aldım.Elhamdülillah şimdi 22 yaşına girmek üzereyim.Elimde geldiğince ibadetlerimi yerine getirmeye çalışıyorum ve çok daha huzurluyum.Senin için buraya mail adresimi bırakıyorum. Beni bir ablan gibi gör. Aklına takılan sorular olursa veye dertleşmek istersen çekinmeden yazabilirsin ([email protected] ).Allah senin ve tüm gençlerin yardımcısı olsun.Selametle…

  • 8

   Selamun aleyküm
   anlattiklarin ne güzel… insallah iyi bir müslüman olursun her zaman 🙂 kardesim dogru yoldan ayrilma dua et bende 14 yasindayim 🙂 🙂 🙂 namaz kiliyoruz insallah 🙂 🙂

 5. 9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>