Liste, Yaşam

Hayatında Yeni Bir Sayfa Açmak İsteyenlere 8 Öneri

Bismillahirrahmanirrahim,

“De ki: Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Zümer Suresi; 53. Ayeti Meali)

1. İlk Olarak Yapman Gereken Şey: Samimi Bir Tevbe

Olumsuzluklar, aşağılanmalar, ne yaşadıysan geçmişte yaşadın ve bitti. Eskiyi kurcalayıp, şeytana koz vermekten vazgeçmelisin. Evet geçmişi değiştiremeyiz ama değiştirebileceğimiz bir şey var; o da bugün ve gelecek hayatımız inşaAllah.

2. Çevrende Bahar Temizliği Yap

“Kişi arkadaşının dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.” [Ebu Davud, Edeb, 19, Tirmizi, Zühd, 45] Hadis-i şerifi düsturunca hareket et. Yanlış kişilerle arana mesafe koymalısın ki, doğru kişilere yer açılabilsin.

3. Uykunu Düzene Koy

Evet yanlış okumadın! Uyku zamanını disipline etmelisin. Mümkün olduğunca gece 24.00’den önce uyumuş olmaya çalış. Bu senin hem sabah namazına kalkmanı kolaylaştıracak hem de vücudunun iyi bir şekilde dinlenmesini sağlayacaktır. Dinlenmiş bir beyin neler yapamaz ki! Ayrıca sabah namazından sonraki kerahat vaktinde ayakta kalmalısın. İstersen güzel bir yürüyüş yapabilirsin, kitap okuyabilirsin ya da okula gitmeden önce güzel bir kahvaltıya ne dersin?

4. Namazsız Olmaz!

Namazı işlerine göre değil, işlerini namaza göre ayarlamalısın. Mümkün mertebe, namazlarını vaktinde eda etmeye çabala. Ayrıca günde bir vakit namazını, cemaatle birlikte kılmak hedeflerin arasında olsun.

5. Hedefler Belirle!

Kendine bir not defteri edinip, kısa ve uzun vadede Allah için yapmak istediğin şeyleri yaz. Bu sana önemli ölçüde bilinç kazandıracaktır. Ayrıca ibadet ve okumalar için günlük hedefler belirlemelisin. Burada dikkat etmen gereken şey; hedeflerini yapabileceğin düzeyde belirlemeye gayret göstermektir. Unutma kardeşim! Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor ki; “Allah katında amellerin en makbulü az da olsa devam üzerine yapılanıdır.” (Örneğin her gün 30 dakika Arapça çalışacağım, 10 sayfa kitap okuyacağım vb.)

6. Asla Boş Zaman Kalmasın

Can sıkıntısı hastalığını ümit, azim ve çalışmayla tedavi et. 

Sürekli hayırlı işlerle meşgul ol, asla vaktini boş geçirme! Yeni hobiler edinebilir, ney çalmayı öğrenebilir, arkadaşlarınla okuma halkası oluşturabilirsin.

7. Kuran'ın İpine Sımsıkı Sarıl

“Allah’ım güçlü olmak istiyorum, gücümü de nereden alacağımı biliyorum, senin kelâmından alacağım, o yüzden senin kitabına dönüyorum Allah’ım, bu yolculuğu benim için kolay kıl.” duasında bulunabilirsin. 

| Nouman Ali Khan

8. Son Olarak: Azim Ve Kararlık Göster

“…Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.” (Âl-i İmrân Suresi; 59. Ayeti Meali)

Selametle…

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 yorum var.

 1. 1

  Gercekten Allah sizlerden razi olsun okadar güzel seyler yaziyorsunuzki morelimi düzeltiyorsunuz ve baya yardimci oluyorsunuz ❤❤❤❤

 2. 3

  Selamlar , en sondaki ayet bakmak isteyenler için Ali-imran 159 ‘daymış. Allah razı olsun , bu metin beni dağılmışlıktan kurtardı.

  • 4

   Ve Aleykümüsselâm,dalgınlık olmuş kardeşim düzelttiğin için Allah razı olsun.
   “İnsan için ancak çalıştığı vardır”(Necm Suresi 53/39)
   “Sonra çalışmasının karşılığı kendisine tastamam verilecektir”(Necm Suresi 53/41)
   Selametle…

 3. 5

  Kardeşim güzel bir yazı Allah razı olsun. Bir uyarı niteliğinde olması hasebiyle ney çalmak da bir hayır olamaz . Müzik ve Müzik aletlerine dikkat edelim inşAllah. Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>