Hayatımda Gördüğüm En Saf 15 Şey


0

Bu günlerde, tüm dünyada cereyân eden olayları düşünerek keyifsiz hissetmek bir hayli kolay. Manşetler bir yığın olumsuzluk ile dolu. Fakat her çağda kendisine yer bulan Dr. Seuss’un deyişi ile: “Göz kapaklarını yukarda tut ve görebileceğini gör.” Muhakkak ki etrafında güzel şeylerle karşılaşacaksın ve muhakkak ki sana moral verecek o saf şeyleri göreceksin. Biraz ara verip, şahit olduğun o en saf şeyleri, o mükemmel, seni ayağa kaldıran, yüzünde hep bir gülümseme bırakan şeyleri bir düşün. Günlük yaşantımızla tükenirken bir hayli doğal karşıladığımız şeyleri. Ben, gördüğüm en saf şeyleri içeren bir liste derledim. Basit şeyler, her gün olan şeyler, ve değer biçilebilir şeyler değiller. Allah’a subhanahu ve teala, bunları görmemi sağladığı için şükrediyorum, hayatımın birer parçası olmaları için hep gayret sarfedeceğim.

1. Namazda Sessizce Ağlamak

namazda sessizce ağlamak

Birinin namazda Allah’ın huzurunda iken azamî içtenlikle ağlaması hep çok güzeldir, ne kadar sesli olmaları önemli değil. Onlar genelde etrafında birilerinin olmasını umursamazlar ve tek başına Allah’ın karşısında durduklarını hissederler. Ne var ki, cemaatte ağlayıp da sessiz olmayı başarabilen ve o özel ânın kendileri ile başkaları duymasa bile onları her zaman duyan âlemlerin Rabbi arasında gerçekleştiğini bilen insanlarda bir saflık, masumluk var. “Allah korkusu ile yaşaran göze cehennem ateşinin dokunmayacaktır.” (Tirmîzî)

2. Devamlı Olarak Hastaları Ziyaret Eden İnsanlar

hasta ziyareti

Kısa süre önce kaza geçiren birini ziyarete hastaneye gittim, Ve fark ettim ki son 10 yıldır bir bakımevinde olan, çok uzun zamandır görmediğin eski bir aile dostu, bir işlem için tesadüfen aynı hastanede bulunuyordu. Onun odasına uğradım. Bir defada iki kişi ziyaret ettiğim için kendimi çok iyi hissediyordum. Başka birinin onu ziyaret etmeye gelip gelmediğini sordum, son 10 yılda her hafta onu ziyarete giden gençlerin isimlerini sıraladı. Mescidde gördüğüm ve haklarında hiçbir şey bilmediğim bir grup “ortalama” genç,iyi amelleriyle benim fersah fersah önümdelerdi. Allah karşısında en son ne zaman bunun kadar utandığımı hatırlamıyorum. Resûlullah (s.a.v), buyurdular ki: “Kim bir hastayı akşam vakti ziyaret ederse onunla mutlaka yetmiş bin melek çıkar ve sabaha kadar onun için istiğfarda bulunur. Ona cennette bir bahçe hazırlanır. Kim de hastaya sabahleyin giderse, onunla birlikte yetmiş bin melek çıkar, aksam oluncaya kadar ona istiğfarda bulunur. Ona cennette bir bahçe hazırlanır. [Ebû Dâvud: Cenaiz 2, (3098)]

3. Küçük Çocuklarıyla Gerçek Anlamda Sohbet Eden Ebeveynler

çocuk büyük

Gördüğüm en saf manzaralardan biri bir anne ya da babanın, henüz daha yeni yürümeye başlamış, az buçuk konuşabilen çocuğu ile gerçek bir sohbet etmesi. Bunun çocuğu ile Facebook’a eklenmek üzere olan bir fotoğraf çektirmekten ibaret olmadığını bilerek; çocuğunun belki de o gün ailesinin ona söylediği şeyleri hatırlamadan büyüyeceğini bilerek, yine de bir gün ailesi için dünyadaki en önemli varlık olduğunu hatırlayacağını umarak. “Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir” (Tirmizî, Birr, 15)

4. Büyüğünü Pür Dikkat Dinleyen Genç

yaşlıyı dinleyen genç

Gençlerin, kendisinden daha büyük olan insanlardan öğrenecekleri çok şey vardır. Dinlemeyi önemseyen biri var mı ki? Çok sayılmaz. Ama önemseyenler, ne pahasına olursa olsun oturup kendisinden daha çok görmüş geçirmiş büyüklerinden herhangi bir bilgi almaya çalışacaklardır. Bunu anlayabilen bir kardeşi görmek çok saf bir şey. Ne kadar olgunlaşırsak, anne-babamızın ve etrafımızdaki yaşlıların nekadar tecrübeli ve bilgili olduğunu okadar iyi anlarız. Hala fırsatın varken onlardan öğüt al.

5. Yalnız Başına, Uzunca Namaz Kılmak

yalnız namaz kılmak

Bazen Allah’a karşı olan samimîliğini test etmelisin. Bunu yapmanın bir yolu da, yalnız başına kıldığın namazları, toplum içinde kıldıklarınla kıyaslaman. En güzel şeylerden biri de, birinin kimsenin onu göremeyeceğini düşünüp, uzun uzun ve saf bir şekilde namaz kıldığını izlemek. En azından çok motive edici.

6. Başkası için Onun Haberi Olmadan Yaptığın Dua

dua

Başkası için Allah’tan yalvararak bir şey istemek kadar güzel çok az şey var. Sana bir faydası olmayan bir şeyi. Başkasının mutluluğunu arzulayarak. Sadece başkasının yararlanacağı bir şeyi istemek için çok saf bir kalbin olmalı. Birkeresinde annemin bir arkadaşına küçük bir iyilik yapmıştım, ancak yıllar sonra fark ettim ki (daha sonrası yollarımız ayrıldı, görüşmez olduk), o küçük iyilik için bana yıllardır dua ediyormuş. O dualar sayesinde nekadar hayır elde ettiğimi kim bilir. “Bir Müslümanın, yanında bulunmayan din kardeşine yapacağı dua kabul olunur. “(Müslim, Zikir 87)

7. Kimsenin Bilmediği Amelleri, Toplum Önünde Yaptığı Amellerinden Daha Hayırlı Olan Kimse

Ekran Resmi 2015-03-20 23.29.47

Bir keresinde, çok imrendiğim bir kişi, insanların gerçekten bam teline basan bir şey yaptı. Birini hiç incitmemişti, ama yaptığı o hareket, son derece düşüncesizdi ve ben bunu hiç unutmadım. Bir bakıma da onu hiç affetmedim. Yıllarca, onunla karşılaştığım her vakit aklıma bu geldi. Birkaç yıl sonra, bana,kimsenin,hatta eşinin bile bilmediği bir şeyden bahsedeceğini söyledi. O kazanın olduğu gün,çok kötü hissetmiş ve eve gidip geceleyin Allah’ın onu affetmesi için 26 cüz Kuran okumuş. O bana dönüp bunu söylediğinde göz yaşlarımı tuttum ve gizlice yaptığı amelini ve Allah’la ilişkisini bilmeden ona bunca yıl kin beslemeye nasıl cüret edebildiğimi sorguladım. Sadece senin ve Allah’ın bildiği ameller yapıyor olduğundan emin ol.

8. Sevdiklerinle Birlikte Olmak İçin Dikkat Dağıtıcı Şeyleri Görmezden Gelmek

Bu dünyada çok fazla dikkat dağıtıcı şey var. Birisiyle kısa mesaj, facebook,twitter hatta bir telefon görüşmesine takılıp kalmadan 30 dakikadan uzun süren bir konuşma yapmak çok zor. Fakat sevdiğiniz birine bilinçli olarak vakit ayırmaya çalıştığınızda –eşiniz olsun, çocuğunuz olsun, anne-babanız olsun, kardeşiniz olsun, gerçektende bunda bir saflık var. Eğer biz ebeveynler bunu çocuklarımızla daha sık yapmazsak, gelecek nesiller adına endişeliyim.

9. Birine Özelden Öğüt Vermek

Öğüt vermekle ilgili bilinmesi gereken bir şey var.    Dikkatli olmalısın yoksa kendini başkasından daha iyimişsin gibi hissetmene neden olabilir, bu şekilde hissetmeye hiç hakkın yokken.. Birisinin sana öğüt vermesi ve bunu özelden yapması, aynı zamanda da kimseye bundan bahsetmemesi çok saf ve içten. Onun öğüt verirkenki tek amacının sana yardım etmek olduğunu bilirsin. Onun sözünü dinlediğinden emin ol. “Din,samimi bir nasihattir.” (Muslim)

10. Başkalarının Sahip Olduğundan Çok Daha Azına Sahipken Mutlu Olmak

sahip olduklarınla mutlu ol

Dışarıda, senden daha az şeye sahip olup da daha mutlu olan insanlar var. Mutluluk sadece servetle alakalı değildir. Tatmin olmakla alakalı.Çok az şeye sahip olan insanları görmek,Allah’ın bana bahşettikleri ile tatminkâr kılıyor. İmam İbn. Kayyim (rahimehullah) şöyle söylemiş: “Tatminkarlık Allah’ın kapılarından en büyüğüdür. Kulların rahatlama vesilesi, ve bu dünyanın cennetidir.”

11. En Yüksek Mevkîlere Gelip Nereden Geldiğini Hiç Unutmayan İnsanlar

ne oldum dememeli

Çoğunlukla insanlar en yüksek yerlere gelmek için çabalarlar,çok sıkı çalışırlar, sonunda istediklerini alırlar, ama onlara yardım eden ve oraya gelmesini sağlayan insanları unuturlar. Nekadar yükselirse yükselsin, nereden geldiğini unutmayan ve onları yol boyunca çeken kişileri unutmayan insanlardan daha saf olan çok az şey var. Kevin Durant’in MVP (MPV:En Değerli Oyuncu) konuşmasında ya da Arian Foster’ın basın toplantısı konuşmasında hayatlarında yaşadıkları güçlüklerden bahsederek nereden geldiklerini ve annelerinin elindeki kısıtlı imkanlara rağmen onlar için her şeyi yaptıklarını hiç unutmadıklarını dinlemek bile motive edici.

12. Birinin Problemini Kendisininkinden Daha Kötü Olduğunu Düşünerek Dinleyen Kişi

Herkesin kendi problemleri var. Bazı insanlar bunlar hakkında diğerlerinden daha çok şikayet ederler. Beni yanlış anlamayın; her zaman konuşabileceğin biri bulmak, ağlayabileceğin bir omuz bulmak iyidir. Sadece bil ki sana ağlaman için omzunu uzatan kişinin,senden daha kötü problemleri olabilir; ama yine de tek önemli olan senin problemlerinmiş gibi dinlerler.

13. Çocuğu Tekrar Gülsün Diye Yaptıkları Saçma Suratı Tekrarlayan Anne-Baba

baba çocuk

Hayatta bir çocuğun gülmesi gibi çevresindeki herkesi eğlendiren çok az şey vardır hayatta.Çocuklar okadar masum ve saflarki çevresindeki herkesin sevgisini çekebilirler. Bir çocukken, televizyonda sahip olduğu bir hastalık yüzünden gülümseyemeyen veya herhangi bir duygusunu yüzünde gösteremeyen bir çocuk görmüştüm. O zamanlar, annesinin neden bukadar harap olduğunu merak etmiştim –çocuk da aslında genel olarak sağlıklıydı. Ne zaman ki kendi çocuklarım oldu ve onları gülerken gördüm, o zaman hayatta bundan daha harika bir şeyin olmadığını anladım. Bu, çocuklarının yüzlerindeki bir gülümsemeyi yakalamak için aynı tuhaf yüzü yapıp o tuhaf sesi defalarca çıkaran anne-babalara gelsin.

14. Kendi Menfaatine Olmadığı Halde Hayırlı Bir Neden İçin Mücadele Etmek

savunmak

Hatırı sayılır ölçüde mitinglerde bulundum ve benim için gerçekten önemli olan davaları savundum. Sıklıkla, sonuç ne olursa olsun önemsemeden aynı şey için birleşen insanlar görürsün. Herkes için adalet isterler. Eminim ki sebebin kendilerini ve günlük hayatlarını etkileyen bir şey olduğu bir gün, dönüp yanlarına bakacaklar ve yanlarında onları destekleyen insanlar bulacaklar. Çünkü hayat böyle işler.

15. Hayatta Tek Başına Başardığın Şeyler İçin Aileni Takdir Etmek

anne baba övgü

Ailenden daha çok senin iyiliğini isteyen yoktur. Başarılarından da daha gurur duyan başkası yoktur. Ailene onlar olmasaydı bu işi başaramayacağını ya da yaptıkları için minnettar olduğunu söylersen bir şey kaybetmezsin. O halde söyle onlara. Bu, onlarla olan ilişkini tahmin edemeyeceğin kadar güçlendirecektir, ve zarar da etmezsin. “Ve onlara (ikisine), merhamet ederek ve tevazu ile kanat ger! Ve “Rabbim, onların beni yetiştirdiği gibi ikisine de merhamet et!” de. “ (Kuran, 17:24)

Allah bizlere samimiyet ihsan etsin, bu saflıklara ve daha birçoğuna erişebilmeyi nasip etsin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı