İslam, Liste

Hayallerin Gerçekleşmesi İçin Yapılabilecekler

Kurduğumuz hayaller kişiliğimizi oluşturan ve hayatımıza anlam katan en önemli unsurlardır. Onları gerçekleştirmek de hayattaki amacımız. Peki, bunları nasıl gerçekleştirebiliriz?

1. HAYATINA NEYİN ANLAM KATTIĞINI BUL!

İnsanlar ne istediklerini tam olarak bilemezler. Çünkü bizim için neyin önemli olduğunu belirleyemeyiz. Başarı mı, sevgi mi, mutluluk mu? Öncelikle hayatımıza neyin en çok anlam kattığını belirlemeliyiz. Böylelikle hayalimizi gerçekleştirirken karşımıza çıkacak engelleri aşabilecek gücümüz ve sabrımız olur.

2. GİDEBİLECEĞİN YOLU BELİRLE!

Hayatının istediğin anlamı kazanabilmesi için neler yapılması gerektiğini ve senin hangilerini yapabileceğini belirle. Yolunu belirle. Belirlemediğin taktirde her yolu denemeye kalkışırsın ve elinde kalan sadece bir sürü başlangıç olur. Ama belirler ve o yolda ilerlersen yerinde saymadığını görürsün.

3. ZORLUKLAR KARŞISINDA YILMA VE ÜMİTSİZLİĞE KAPILMA!

Karşına ne zorluk çıkarsa çıksın asla hayallerinden vazgeçme. Bir müslüman zorluğun da, kolaylığın da Allah’tan geldiğinin bilincinde olmalıdır. Böylelikle zorluğu senin karşına çıkaranın seni bu kainatta en çok seven olduğunu bilirsin. Unutma Allah sana “Biz hiç kimseye gücünün yettiğinden fazlasını teklif etmeyiz. Katımızda gerçeği söyleyen ve kulların yaptıkları yazılı bulunan bir kitap vardır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar.”(Mü’minun Suresi, 62. Ayet Meali) derken karşına çıkan zorlukların üstesinden gelebileceğini bildiği için göndermekte olduğunu söylüyor ve çabalarının boşa çıkmayacağının sözünü veriyor.

4. ELİNDEN GELEN ÇABAYI GÖSTER!

Hayallerini gerçekleştirmek için elinden gelen tüm çabayı göster. Sen ne kadar çaba harcarsan sonu o kadar iyi olur.

5. TEVEKKÜL ET!

“Allah’a güvenip dayan. Vekil olarak Allah yeter.” (Ahzab Suresi, 3. Ayet Meali)

Rabb’in sana yardım edecek. Bunu asla unutma. Onun rızasına uygun hareket et, elinden gelen çabayı göster ve dua et!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

    Sahsen bana çok güzel eğitici ve itici geliyor. Unuttuklarımı da hatırlatıyor. Bu bakımdan bu sayfanızı çok beğenmiyorum. Ve karşıma çıktığında hemen not almaya çalışıyorum. Sebep olanlardan Allah razı olsun.

  2. 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>