Evlilik, İslam, Liste, Yaşam

Hayalinizdeki Aşka Nasıl Kavuşursunuz?

Bismillahirrahmanirrahim;

Bir zamanlar hayallerindeki aşkı arayan bir adam varmış. Karşısına pek çok hanım çıkmış ancak hiçbirisi hayallerindeki hanım değilmiş. Bir türlü hayallerindeki hanımı bulamıyormuş. Aradan yıllar geçmiş ve bir gün gerçekten tam da hayallerindeki gibi birini tanımış. Ellerine kocaman, kıpkırmızı, muhteşem güzellikteki gül buketini alarak hanımefendinin kapısına dayanmış. Siz benim yıllardır aradığım hayallerimdeki hanımsınız demiş ve evlenme teklif etmiş. Karşısındaki hanım ona şöyle söylemiş: “Ben sizin hayallerinizdeki hanım olabilirim, ancak siz benim hayallerimdeki erkek değilsiniz.”  

Bu hikayeyi sizleri üzsün, umudunuzu kırsın diye anlatmadım. Ancak söyle bir gerçek var: Hayatınızda karşılacağınız insanlar da sizin rızkınızdır. Hayallerinizdeki insanla bir gün mutlaka yolunuz kesişecek. Ancak acaba siz hayallerinizdeki hanımın-beyin aradığı kişi olabildiniz mi? Evlenmek istediğiniz kişinin evlenmek isteyeceği  biri misiniz? Karşınızdaki bireyden beklediğiniz özelliklere siz sahip misiniz? Hadi buna bir göz atalım:

1. Aşk

Hayalinizdeki gibi aşık olmak veya size aşık olunmasını mı istiyorsunuz? İnsanlardaki sevgi konusunu araştırmaya ömrünü adamış psikanalist Eric From’u dinleyin. Sevme Sanatı kitabında şöyle diyor: …Bunun sevmekten çok sevilme meselesi olduğunu kabul ettiğimizde, narsisizmle hareket ediyoruzdur. Bunun bir içerimi de para, statü ve kozmetiklerle parlatılmış iyi görünüm sahibi olarak kendimizi sevgi için uygun nesneler haline getirme zarureti hissettiğimizdir. Ayrıca tüm olayın bir yetenekte, sevme ve sevilme kabiliyetinde ustalaşmaktan çok, nesneyle (doğru insanı bulmakla) ilgili olduğunu kabul edişimizde de tuhaf bir taraf vardır. İnsanlar sevmenin kolay, sevilecek şeyi bulmanın ise zor olduğunu düşünürler, oysa gerçek bunun tersidir. Sevmek tıpkı müzik, resim ve marangozluk gibi ustalaşılması gereken bir sanattır ve adanmışlık ister.”

Kiminle evlenirseniz evlenin  kabiliyetinizi geliştirmeniz gerekiyor. Karşınızdaki insan olduğu için muhakkak kusurları olacaktır.  Her hangi birini, var olan tüm kusurlarına rağmen sevebilmeyi başarabilecek misiniz, kendinize bunu sorun.

2. Dış Görünüş

Öncelikle medyada yayınlanan fotoğraflarla kendinizi kıyaslamayı bırakın. Hepimiz, dış görünüşünü, normalde fotoğrafta görsek güzel-yakışıklı diyeceğimiz, fakat hal tavırlarıyla karşımızda durduğu zaman gözümüzde hiç bir kıymeti olmayan insanlar tanımışızdır. Ya da aslında-toplum standartlarına göre- çirkin diyebileceğimiz ancak sırf ‘havalı’ olduğu için çok ilgi gören insanlar da tanımışızdır. Yani dış görünüşünüz sandığınız kadar elinizin-yüzünüzün şekliyle alakalı değil. Bu daha çok kişiliğinizle hatta, özgüveninizle alakalıdır ve özgüveninizi de geliştirebilirsiniz.  Kaldı ki dünyanın en yakışıklısı-güzeli de olsanız insanda ülfet diye bir duygu var. Evlendikten sonra karşınızdaki kişi sizin dış görünüşünüzden zaten sıkılacak, dünya sizden güzeli mi yok? Bu yüzden sizi gerçekten seveceği bir iç güzelliğiniz olması için çalışın. Karşınızdaki aklı başında biriyse, aradığı başka şeyler olacaktır. Bunun dışında temiz ve güzel giyinmek, yaşamak zaten iman kalitesinin gereği ve sünnet. İsraf ise haramdır. Karşınızdakinden ne kadar bakımlı ve sağlıklı olmasını bekliyorsanız siz de öyle olun.

3. Maddi Durum

Dindarlığını ve ahlâkını beğendiğiniz biri gelip sizden kız isterse (o kişinin maddî durumuna bakmaksızın) onu kızınızla evlendirin. Eğer bunu yapmazsanız (sadece mala rağbet ederseniz) yeryüzünde büyük bir fitne ve enine boyuna yaygın bir fesat meydana gelecektir.” (Tirmizî, Nikâh, 3, Abdürrezzâk, el-Musannef, 10325; İbn Kesîr, et-Tefsîr, 7/131)

Bir erkekte bakılması gereken şudur: Bu adam ailesini geçindirmek için zor durumda kalırsa, ailesinin rızkını kazanmaktan haya etmeyerek, çıkıp da sokakta limon satar mı? Yoksa ona buna burun kıvırıp, iş beğenmez bir tip mi? Çalışmaya niyeti olmayana kimse iş bulamaz. Bir benzeri kızlar için de şöyle: sizlerde ev işlerinde deneyim sahibi olmalısınız. Üniveriste okuduğu halde mısır patlatmayı bile youtubedan öğrenen tiplerden olmayın. Elinizden iş gelsin. Yuvayı dişi kuş yapar. İlerde zor zamanlarda hem eşinizi hem çocukları idare etmeniz gerekecek. Psikoloji ilminde okumalar yapın. Çocuklarınızı nasıl yetiştirmeniz gerektiğini araştırın. Erkeklerde veren elin alan elden üstün olduğunu bilip, ailesini elinden gelen en iyi imkanları sağlayacak şekilde kendini geliştirmeli. Esasen İslam toplumunun gelişebilmesi için kadın-erkek ayırt etmeden herkesin bir uzmanlık alanı olmalı.

4. İlim

İslami ilimler ve dünyevi ilimlerde hangi düzeydesiniz? Evleneceğiniz insanın hafız olmasının çok havalı olacağını düşünüyorsanız önce siz hafız olun. Yada bir bilim insanıyla mı evlenmek istiyorsunuz? O zaman sizinde bilimsel konularda bir şeyler yapmanız gerekecek. İlla aynı eğitim düzeyinde olmak zorundasınız demiyorum. Ancak kendiniz yapmadığınız şeyi başkasından beklemeyin. Evlendikten sonra çoğu kardeş, eşim beni şu şu konularda teşvik edecekti diye hayal kırıklığına uğruyor. Öyle mi? Peki sen neden o konuları öğrenip onu teşvik etmiyorsun? Neden gece namazına kaldırmak zorunda olan karşındaki olsun ki? Beklentiler ne kadar büyükse, hayal kırıklığı o kadar fazla olur. Ne bekliyorsanız, önce kendinizden bekleyin.

5. Dindarlık

“Kadınlarla dört hasletleri için evlenilir: Malı için, asaleti için, güzelliği için ve dini için. Sen dindar olanı tercih et, mesut olursun.” (İbni Mâce, Nikâh: 6)

Aynısı erkekleri içinde geçerli. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ‘Sen dindar olanı tercih et’ diyorsa bakmamız gereken ilk özellik dindarlıktır. Tabi önce kendimizde… Namaz dinin direği ve kabirde sorulacak ilk sual olduğuna göre ondan başlayalım. Ne kadar zamandır namaz kılıyorsunuz? Namazı hayatınıza yerleştirebildiniz mi? Geçmişte (bluğa erdikten sonra) kılmadığınız ve kaza etmeniz gereken namazlar var mı? Zaruri şartlardan veya geçmiş hayatınızdaki bilinçsizliğinizden dolayı böyle bir borcunuz olabilir. Eğer varsa asıl soru şudur: bunları düzenli olarak kaza etmek için bir takvim oluşturdunuz mu, kaza edeceğiniz namazlar uçsuz bucaksız gibi göründese, bin yıl süreceğini zannetsenizde, siz ufacıkta olsa gerçekten çaba harcıyor musunuz? Karşınızdaki insanları kandırabilirsiniz ama aslında içinde bulunduğunuz durumu bir Allah bilir bir de siz bilirsiniz. Namaz sorgusunu geçemeyen bir insan ‘Ben Allah rızası için yuva kuracağım, biz cennette bir arada olacağız’ iddiasını bir kez daha düşünmeli. Namazdan sonra günlük mutlaka okunan kuranı kerim, oruçlar, salih ameller, sünnete uygun yaşama gibi konularda da kendinizi sorgulamanız gerekir. Örneğin bazı yaşlılardan eskilerde oruç borcu olana kız verilmediğini ve oruç borcu olan kıza da kimsenin talip olmadığını duymuştum. Şimdilerde böyle olsa çoğu kişi evde kalır sanırsam. 😀 Çok dindar birisiyle mi evlenmek istiyorsunuz? O zaman öyle biri olun.

6. İffet

“Kötü kadınlar kötü erkeklere; kötü erkekler de kötü kadınlara; temiz kadınlar, temiz erkeklere; temiz erkekler de temiz kadınlara yakışır.” (Nur Suresi 26. Ayet-i Kerime)

Erkek olun kadın olun fark etmez. Allah tüm haramlar için kuluna karşı en kıskançtır ve O; size haramı işlememenizi değil, harama yaklaşmamanızı emretti. İstediğiniz kadar namaz kılın, karşı cinle iletişim üslubunuz-seviyeniz Allah’ın istediği düzeyde olmadıkça evlilik için iyi bir aday olmuş olmazsınız. Eşinizin sosyal medya hesabında karşı cinsten takip ettiği olmasın mı istiyorusunuz? Öyleyse sizin neden var? Kendiniz gibi biriyle evleneceksiniz.

7. Niyet

Erkekler harama sebebiyet verecek herhangi bir duruma düşmeden açıkca niyetlerini belirtmeliler. Bunda utanılacak bir şey yok. Evlilik için görüşme talep edebilirsiniz. Yani bu  görüştükten sonra uygun bulursanız gidip babasından isteyeceğiniz anlamına geliyor. Mümkünse en iyi yol aklı başında ve yaşı sizden söyle otuz yaş kadar büyük, evlilik hakkında deneyim sahibi bir aracıyla iletişim kurmaktır.  Allah ve siz başbaşasınız. Niyetinizi iyi tartın. Dikkat edin, Şeytan size sağdan yaklaşmasın. Görüşmeden önce veya sonra karşınızdakinin kabul etmemesi ise sizin bir kusurunuzdan kaynaklanıyor diye bir şey yok. Elma mı daha iyidir armut mu sorusunun cevabı kişiye göre değişecektir. Şartlar uygun bir şekilde sağlandığı sürece- ki burada çok ama çok ince noktalara dikkat edilmeli- birisiyle evlilik görüşmesi yapmak iffetsizlik değildir. (Burada bir erkekle gidip bir kafede oturup muhabbet etmeyi kastetmiyorum, dikkat ediniz.) Sadece bazı kardeşlerin aşırı çekingen davranmalarını kastediyorum. Evlenmek istiyorsanız kavli duanın yanında fiili dua olan görüşmelere de katılmanız gerekir. Bu beğenirseniz evleneceğiniz beğenmezseniz bir daha o kişiyle hiçbir şekilde muhattap olmak zorunda olmayacağınız anlamına geliyor. Görüşme şartlarına çok dikkat edilmesi gerektiğini tekrar hatırlatıyorum. Aksi halde florte dönüşecaktir. Mesela bence karşı tarafa telefon numaranızı kesinlikle vermeyin…

8. Tevekkül

Size şaşıracağınız bir şey söyleyeyim mi? Evlilik için beklemek belki evliliğin kendisinden bile daha güzel. Neden mi? Beklentiniz ders notu olsaydı ders çalışırdınız, iş olsaydı iş arardınız, para olsaydı biriktirirdiniz… Beklentiniz evlilikse uygun aday için gazeteye ilan veremezsiniz, internetten sipariş edemezsiniz, sokağa çıkıp benimle kim evlenir diye arayamazsınız…  Allah herşeyi bir vesileye bir çabaya bağlamıştır. Sonuçları görmek için çalışmanız gerekir. Evlilik ise tamamen nasip işidir. Kalbinizi vesilelerden kurtarıp yalnızca ve yalnızca Allah’a bağlamanız gerekir. Bu Rabbinizle aranıdaki bağı ve tevekkül edebilme kabiliyetini o kadar geliştirir ki evliliğin kendisinden bile daha lezzetli hale gelir. Öyleyse şimdilik beklemenin tadını çıkarın.  : )

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

26 yorum var.

 1. 1

  Şükran hanim yüreğinize sağlık
  Okurken her cümlesini tekrar tekrar okudum. Yetmedi arkadaşlarıma okudum. Onlar başkalarına okurken dinledim. Her cümlesi aslında derinliklerde bildiğimiz ancak gün yüzüne çıkarmadığımız cümlelerdi. Çok feyz aldık. Allah razı olsun.

  • 2

   Yazıyla ilgili yorumları merek ediyordum. Yorumunuz beni çok mutlu etti. 🙂 Sadece tek bir kişi bile istifade etmiş olması bile benim için yeterli. Allah cümlemizden razı olur inşAllah.

 2. 3

  Allah razı olsun insan bazen bir şeyleri sorgulamaya başlıyor. Allah tan bir çok şey istiyoruz da aceba istediğimiz şeylere biz ne kadar layığız .. Rabbim iman selameti nasip eylesin hepimize ?

 3. 5

  Siteyi hemen hemen her gün kontrol ederim yeni konular olup olmadigina bakarim ve okuyup yorum yapmadan cikardim ama unuttugum bir sey vamis emek verip insanlara faydali konular hazirlayan kardeslerime teşekkür etmeyi ihmal etmisim insanlara teşekkür etmeyen Allaha sukretmez hadisi aklima geliyor ve teşekkür ediyorum ama benim gibi okuyup istifade edip yorum yapmadan cikan bir cok kardesimiz vardir

 4. 6

  Biz de teşekkür ederiz Ahmet Bey. Siz istifade ediyorsanız yorum yapmasanız bile biz yine mutlu olduk. Allah razı olsun.

 5. 7

  Konu her ne kadar “Hayalinizdeki aşka nasıl kavuşursunuz?” olsa da konu içerisinde ki tavsiyelere bakıldığında “İdeal eş/evlilik nasıl olur?” sorusunu da katkı yapan bir yazı olmuş. Görünür de belki hanımların daha çok ilgilendiği konular gibi dursa da erkekler de ciddi bir şekilde bu tür yazılardan istifade etmektedir. Emeğiniz için Allah razı olsun. Bu tarz yazıların gelmesi duasıyla..

 6. 8

  Evlilik oldukça dikkat çeken ve okunan bir konu. Sitede daha pek çok azı yazılır inşAllah. Sizden de Allah razı olsun…

 7. 9
 8. 10

  Kadınların evde çalışmasına karşıyım. Erkeğin uzman olduğu alan dışardaki işiyse kadının da pekala bu olabilir..ayrıca mısır patlatmak için youtube da bakabilir.. Şu da var ; namaza kaldıran siz olun demişsiniz. Bu tarz şeylerde de hükmedici erkektir ne yazıkki. Erkek isteyince kadın kalkar ama kadın isteyince erkeğin umru olmaz. Erkeğin dindarı her zaman daha makbul. Çünkü kadın erkeğe uyuyo ama bi erkek kadına asla uymaz…Her neyse bunlar çalışan bi bayan olarak beni rahatsız eden şeyler…ama genel itibariyle iyi bi yazı…

 9. 11
 10. 12

  Bu sitedeki çoğu konular ilgimi çekiyor ama özellikle gençlere hitap eden konuların olması daha da güzel olmuş. Evlilikle ilgili çok mantıklı ve isabetli tespitlerde bulundunuz. Çok teşekkür ederim Allah razı olsun ?

 11. 13
 12. 14
 13. 15

  Şeytanın sağdan yaklaşma hususuna değinmeniz çok isabetli olmuş zira insan hayırlı bir evlilik yapma arzusuyla haram detaylar helal görünebiliyor Allah muhafaza eylesin, Allah bizlere helal dairede evlenebilmeyi, eşlerimizle ahirette de yoldaş olabilmeyi nasip etsin.. Bu yazıya emeği geçen sizden de Allah razı olsun ?

 14. 16

  Çok faydalı bir yazı olmuş, Allah razı olsun.
  Tevekkül kısmı eminim birçoğumuzun gözden kaçırdığı noktalardan en önemlisi. Merak ettiğim birşey var ancak. Neden telefon verilmesi yanlış olsun. Üslup ve edep boyutuna dikkat edilirse mantıklı olmaz mı? Cevap verir aydınlatırsanız çok memnun olurum.

  • 17

   Allah cümlemizden razı olsun. ? Telefon verilmesi kesinlikle yanlıştır diyemeyiz. Ancak verilmemesinin faydaları var. Özellikle karşımızdaki kişiyi değerlendirip, evliliğe uygun olmadığıyla ilgili istişarelerimizi yaparken duygusal davranmamak, temiz bir zihinle düşünebilmek, eğer red cevabı verilmesi gerekiyorsa karşı tarafın ısrarlarının kararlarımızı etkilemesini engellemek (yani direk aracıyla cevabı bildirmek çok rahat oluyor) ve tabiki de evlilik görüşmesinin ardından karşı taraf ile yanlış bir iletişime geçmemek açısından çok faydalı.

 15. 18
 16. 19
 17. 20
 18. 21

  Yazının genelinden anladığım şudur ki nasıl biriyle karşılaşmak istiyorsan önce öyle biri olmak için çaba sarf et. Emeğinize sağlık, Allah razı olsun.

 19. 22
 20. 23

  Güzel bir yazı olmuş ama telefon vermeyin .cafede çay içmeyin pek ..gerçek hayattan kopuk ütopik bir dünya olmuş ..

 21. 24

  Ben bekar olan kardeşlerimize çok dua ediyorum. Rabbim hayırlı salih-a insanlarla karşılaştırsın ve cennet mutlulukları yaşayacakları yuvaları olsun inşallah.
  Elhamdulillah çok güzel bir evlilik nasip oldu. Bu demek değil ki hiç sorunumuz yok güllük gülistanlık her şey … her evlilik hem nimet hem imtihan çünkü. Allah imtihanlarımızı kolay etsin şükrümüzü arttırsın.

 22. 25
 23. 26

  Allah razı olsun evlenmeden böyle tavsiyeler okumak çok cok iyi oluyor. Inşallah istediğimiz kişi olur ve istediğimiz kişiyi buluruz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>