Hayal Ettiği Noktaya Çok Uzak Olanlar İçin 8 Madde


0

Hepimiz biraz hayalperest olmuşuzdur hatta bazen bizi ayakta tutan tek umut kaynağı olur hayallerimiz. Böyle olunca da kurduğun hayal öyle ortada boynu bükük kalınca insana bir zor gelir. Son zamanlarda herkesin hayali boynu bükük kalmış olsa gerek ki “hayaller hayatlar modundayım” diye bir betimleme türedi. Hayal kurmanın da sorumluluğu onu yerine getirme çabası galiba! Kurmak güzel de peki çabalamak… Hayal kurmak ne kadar kolaysa bu hayalleri besleyip büyütüp plan ve yaşam kıvamına getirmekte bir o kadar zor. Biz de zaten her şey zor bari bir kolaylık sağlayalım diye bu yazımızda sizi “hayaller hayatlar modundan” nasıl çıkartabiliriz bir yolunu arayalım dedik.

1.Hayal ettiğiniz noktaya neden uzaksınız?

İlk adımımız sorgulama; Bir kaç yıl önce hayal ettiğiniz belki büyük bir hevesle çıktığınız yolda ne oldu da şimdi bu kadar uzaksınız? İğneyi kendinize hatta çuvaldızı da kendinize batırın gevşeklik mi gösterdiniz? Çok mu abartılıydı hayalleriniz? Adil bir şekilde bu sorgulamayı yapmadan bir sonra ki maddeye geçmeyin!

hedef hayal yol

2.Hayalleriniz fıtratınıza ve sahip olduğunuz şartlara uygun muydu?

Diyelim ki ilk madde de karar verdiniz suçlu hayaller çıktı teori de güzeldi ama pratiğe yansıması mümkün olmadı. Bu hayat ilk yaşayışınız, tecrübeniz yok bu yüzden basit hatalar hoşgörülebilir ama hayallerinizi plan aşamasına getirmeden çok defa düşünmek ve istişare etmek gerek bu iş, bu hayat bana uygun mu kaldırabilir miyim? Maddi, manevi şartlar uygun mu? Bir hata yaptınız kendinize uymayan bir hayalin sevdasına düştünüz diyelim gerçekle yüzleşmekten korktukça, zorladıkça her şey daha zorlaşacaktır. Ya yol yakınken dönülmeli ya yan yollar değerlendirilmeli ya da hayalde iyileştirme çalışmalarına gidilmeli…

Organize-and-Plan

3.Engel kimdi/neydi?

Ya suçlu hayaller değil de planlanmayan engellerse? Elhamdülillah üslüman bir coğrafya da yetiştiniz kadere ve kazaya imanı öğrendiniz. Allah kalp ile tasdik edenlerden eylesin. Eğer vicdanınız en tiz sesiyle dahi suçlunun siz olmadığını söylüyorsa artık mutlu olabilirsiniz. Bizi Yaratan bizi bizden daha iyi biliyor, olmadıysa olmaması hayırlıdır. Allah ya sizi korumuştur ya da başkasını 🙂 Olmamasının en hayırlı olduğu kavrayın ve yeni işlere koyulun. Bazen bir şeyi kerih görüyorsunuz. Halbuki o şey sizin için bir hayırdır. Ve bazen de bir şeyi seversiniz, halbuki o şey sizin için şerdir. Ve Allah Teala bilir, sizler ise bilmezsiniz.(Bakara/216) O halde boş kaldın mı, yine kalk (başka bir iş ve ibadetle) yorul.(İnşirah/7)

engel

4.Hayallerinizin değeri ne kadar?

Paha biçilemez dediğinizi duyar gibiyiz koca bir ömür verilen işler ucuz olmamalı sonuçta! Bir şeyin değerini ne belirler kim belirler? Tabi ki yine bizi bizden daha iyi bilen (celle celalluhu)… Peki Rabb katında değerli olan nedir? Allah’ın Rasulü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor; “Eğer dünya Allah nazarında sivri sineğin kanadı kadar bir değer taşısaydı tek bir kafire ondan bir yudum su içirmezdi”(Tirmizi, Zühd 13, (2321); İbnu Mâce, Zühd 11, (2410).) Dünya hayatı, eğlence ve oyundan başka bir şey değildir. Ahiret yurdu ise, Allah’tan korkanlar için daha hayırlıdır. Aklınızı kullan mısınız?(Enam/32) Öyleyse tekrar sorun kendinize hayallerinizin değeri ne kadar? Eğer Allah katında ucuzsa üzülmeyin ve daha değerli hayaller kurun sonra onları yaşayın.

degeri ne kadar

5.Suçlu sizdiniz ve zaman da geçtiyse?

Güzel, değerli hayalleriniz vardı çeşitli sebepler yüzünden ulaşamadınız ya da çok uzaksınız zaman da hızlı ne olacak peki? Elinizden kaçanların ya da kaçırdıklarınızın telafisi ne kadar mümkünse son bir atak yapmak yapılacak en iyi ilk şey. Sonrası için geçen zamanı kabullenip” bari ders çıkarayım olanlardan” demek en uygun tutum olsa gerek. Tecrübesizdiniz ama şimdi biraz daha mantıklı olabilirsiniz daha güzel hayaller kurup onlar için çabalayabilirsiniz. Eğer olmak istediğiniz noktaya ulaşmak için küçükte olsa bir umudunuz varsa onu heba etmemelisiniz sadece biraz çaba, biraz dua, biraz inanç… “Gevşeklik göstermeyin, üzüntüye kapılmayın. Eğer inanmışsanız, üstün gelecek olan sizsiniz.”(Âl-i İmran/139)

geçen zaman

6.Her şey bittiyse?

Her şeyin bittiği tüm yolların kapandığı zamanları da yaşıyor olabilirsiniz. İmtihan dünyasındayız Allah hepimize taşıyabileceğimiz yükler verdi tüm olanları taşımaya gücümüz yeter, yetmez diye diretiyorsanız kulluk vazifelerimi daha güzel nasıl yaparım diye araştırmaya hemen başlayabilirsiniz hamlamış olabilirsiniz tekrar güç toplamak gerekir. Elbet aydınlık günlerde gelecektir. İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece “İman ettik” demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar.(Ankebut/2) Çaresiz sizleri biraz korku, biraz açlık, biraz maldan, candan ve üründen eksiklik(fakirlik) ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabırlıları.(Bakara/155) Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez.(Bakara/286) Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.(İnşirah/5)

karamsarlık

7.Ümitkar olunuz!

Nasıl oldu? Ne zaman oldu? bizde bilmiyoruz ama bir şekilde hayallerimize uzağız ama bu bir son değil bir bitiş değil ağzımız yandı artık şartlara, fıtratımıza, rıza-i İlahi’ye daha uygun hayaller kurabiliriz ve onları yaşayabiliriz. Bir bakmışsın Allah; Hiç ummadığın anda vermiş kalbine mutluluğu…

3002909-umut

8.Bir hayal kur!

Bir taş at
Bir taş daha at
Bir tohum ek
Bir yara sar
Bir hayal kur

Malcolm X

bir-umut


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Allah sana firdevs cennetlerini versin mektebi suffa! Cenabı Hakkın Rahim ve Kadir ismini aynel yakın müşahede ediyorum. Subhanallah ne kadar da ihtiyacım vardı. Allah rızayı ilahi doğrultusunda hayal etmeyi nasip etsin.

  2. İnşaAllah azim ve çalışma ile olacak. Bugün de geç yatıyorum mesela, sözde erken yatıp erken kalkacaktım. Hepimizin böyle kusurları ve eksikleri var yeter ki gidermek için çaba sarf edelim. Allah razı olsun insan bazen yeise yaklaşıyor ümitvar olduğumuz bir geleceği bize haber veriyorsunuz…

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı