Hastalanmış Çocuğunuzla Beraber Yapabileceğiniz 11 Eğlenceli Etkinlik


0
“Çok sıkıldım”

Genelde bu ifadeyi çocuklarınızdan yaz tatillerinde, kış tatilinin bitiminde sıra beklerken ya da kendi yaşlarında bir çocuğu olmayan akraba ve ya arkadaşlarınıza misafirliğe giderken duymayı beklersiniz. Fakat önümüzdeki haftalarda grip ve soğuk algınlığı sezonunun da açılmasıyla beraber bu ifadeleri sıklıkla duyacaksınız. Eğer çocuğunuz varsa özellikle okula da gidiyorsa, muhtemelen bazı zamanlarda evden çıkmayan birisi olacaksınız. Hasta çocuğunuz günlerinin bir kısmını kusarak, ateş ve ağrıyla geçirse de, hastalığın en zor evresini atlattıktan sonra Allah (Sübhanehu ve Teala)’nın izniyle iyileşecek ve biraz toparlanacaktır. Dolayısıyla bu da demektir ki çocuğunuz hâlâ hareketlenip ayağa kalkacak kadar iyileşmemiştir fakat kendini sıkılacak kadar iyi hisseder. İşte tam bu durumda çocuğunuzla nasıl zaman geçirebileceğinize dair etkinleri sizin için sıraladık:

1. Ona İslamiyeti anlatan hikayeler okuyun ya da anlatın

Çocuklara-Hikaye-Anlatmak

Hastalık zamanları kucaklaşmak ve hikayeler anlatmak için en iyi zamanlardır. Çocuğunuzun yatağa gitme vakitlerinde genelde hikaye anlatacak kadar zamanınız olmuyorsa, tam da çocuğunuz sürekli yatıyorken ona hikaye anlatma fırsatını değerlendirin ve çocuğunuza İslam tarihinden ya da kendi ailenizin hikayelerinden bir şeyler anlatın.

Hikaye anlatma yeteneğime pek güvenemiyorum diyorsanız da film ve videolardan yardım alın.

2. Birlikte İslami Çizgifilmler izleyin

yusufun dünyası

Çocuğunuz geçmişte İslami filmleri izlemekten kaçınmış olabilir muhtemelen o anlarda daha enerjikti ve daha eğlenceli etkinlikleri tercih etmişti fakat tam da can sıkıntısı varken ve yatakta istirahat ederken video izlemek hoşuna gidebilir. Bu konuda elinizin altında bulabileceğiniz çok sayıda İslami çizgi filmler mevcuttur. Örneğin: Yusuf’un Dünyası

3. Allah( Sübhanehu ve Teala)’ a bir mektup yazın

allaha-mektup

Allah (Sübhanehu veTeala)’ya bir mektup yazması için çocuğunuzu cesaretlendirin. Mektup hasta olmasıyla alakalı olabilir mesela ya da endişe duyduğu başka bir konu hakkında da olabilir. Mektup yazmaktaki amaç onu yazı becerilerini geliştirmek değil sadece böyle bir harekette bulunması onu Allah (Sübhanehu ve Teala) ile kişisel iletişim kurmak için teşvik edecektir. Mektup çocuğunuzun dualarından da oluşabilir hatta siz onu her vakit namazlarınızdan sonra yüksek sesle okuyabilirsiniz.

4. Dua etmesi için onu yüreklendirin

dua1

Peygamber Efendimiz (sallalahu aleyhi vessellem) bir hadisi şerifinde şöyle buyurmuştur:

“Sizden biriniz bir hastayı ziyaret ettiğinde o hastadan kendisine dua etmesini istesin zira hasta kişinin duası meleklerin duası gibidir.” (İbni Mace)

Tam da bu hadis ışığında çocuğunuzu hastayken bolca dua etmesi için teşvik edin. Sadece kendisinin yakalanmış olduğu hastalıktan kurtulması için değil ailesinin arkadaşalrının sağlığı için, kardeşinin sınavında başarılı olması ya da nezle olan bir arkadaşının da iyileşmesi için dua etmesi için onu yüreklendirin. Bu davranışı göstererek çocuğunuz Allah (Sübhanehu veTeala)’ya güvenmeyi ve küçük büyük her ne olursa olsun O’ndan istemeyi ögrenecektir. 

5. İslami el sanatlarını yapmayı deneyin

İslami el sanatlarını yapmayı deneyin

Çocuğunuzun sanatçı ruhunu ortaya çıkarın ve ailecek sanatsal bir takvim oluşturun, mesela kızınız Kabe’nin kilden bir modelini yapsın, oğlunuzda buzdolabının üstüne asmanız için Arapça harfleri renkli kalemlerle yazsın ya da hastayken görüşemediği arkadaşları için kartpostallar yapsın. Bu konuda çocuklarınızla beraber beyin fırtınası yapın ve ortaya çıkan sanatsal fikirleri bir deftere not edin ki sonra yeniden kullanabilin ya da hatıra olarak saklayabilin.

6. Gelecek bayram için bayram kartı hazırlayın

bayram-kartı

Çocuğunuz akraba ve arkadaşlarına vermek için kendi bayram tebrik kartını hazırlayabilir. Ona kendine özgü bir tebrik kartı hazırlaması için yardımcı olun.

7. Birlikte bize bahşedilmiş olan nimetleri sayın

çocuk-nimet-şükür

Hasta olduğu zaman insan genelde karamsarlaşır ve hayatındaki güzel şeyleri göz ardı eder. Çocuğunuzun bu ruh halinden kurtulması için ona yardımcı olun ve kendisine bahşedilmiş nimetleri hatırlamasını sağlayın.  İşe birazda eğlence katmak adına ondan bir liste hazırlamasını isteyin. Listeye mutlaka gözlerini, burnunu, küçük kamyonetini, arkadaşlarını ekleyin. Örnekler çoğaltılabilir, hamd olsun ki birçok nimet içerisindeyiz. Ve bu listeyi yatağının başucuna asın.

8. Yapboz oyunları oynayın

çocuk-yapboz

Çeşitli bulmacalar ya da yapbozlar edinin ya da çocuğunuza kendi yapbozunu yaptırın.

9. Sanal mekânları ziyaret edin

sanal-müze

Harika bir serginin tadını çıkarmak için illa da bir müzeye gitmek zorunda değilsiniz. Hızlıca bir tarama yaparak bulabileceğiniz ve internet üzerinden gezebileceğiniz harika müzeler var. Topkapı Sarayı, Panaroma 1453 gibi birçok müzeyi sanal olarak gezebileceğiniz gibi, Kâbe’yi, Mescid-i Nebevi’yi ve Kudüs’ü de sanal olarak ziyaret edebilirsiniz.

10.Tahta oyunları oynayabilirsiniz

AP family game

Eğer çocuğunuz ikili iletişimlerden daha çok hoşlanıyorsa can sıkıntısını gidermek ve sizinle vakit geçirmesini sağlamak için onunla bir masa oyunu oynayabilirsiniz. Takva Yarışı, Kızma Mübarek gibi hem eğitici hem de eğlendirici oyunları tercih edebilirsiniz. Oynayacağınız oyun özellikle İslâmi kurallara göre üretilmedi ise, bir oyunu oynarken ‘zar’ olmamasına, para ile ilgili bir oyun ise faiz gibi unsurların bulunmamasına dikkat ediniz.

Son olarak çocuğunuza iyileştikten sonra kendisini iyileştiren Allah (Sübhanehu veTeala)’ı hatırlamasını ve dua ederek, iyilik yaparak şükretmesini isteyin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı